Login lub e-mail Hasło   

Edukacja zawodowa

Minęły czasy, kiedy wyższe wykształcenie i znajomość języka angielskiego były gwarantem otrzymania dobrej pracy w zawodzie. Dziś liczą się konkretne umiejętności.
Wyświetlenia: 271 Zamieszczono 31/05/2016

Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na edukację w szkołach zawodowych. Ten trend wynika ze złych doświadczeń pokolenia ludzi urodzonych na przełomie lat 80. i 90., którzy masowo decydowali się na podjęcie studiów, a po ukończeniu edukacji nie mogli znaleźć pracy w zawodzie. Tymczasem ich koledzy z umiejętnościami zawodowymi, którzy rozpoczęli pracę 4 lata wcześniej, gdyż skończyli edukację tuż po szkole, nie dość, że mogli się pochwalić kilkuletnim doświadczeniem zawodowym, to w dodatku wyróżniali się umiejętnościami coraz rzadziej spotykanymi na rynku pracy. Już dziś zawód fryzjera czy kucharza cieszą się ogromnym prestiżem, a pracownicy budowlani zarabiają często jak informatycy w korporacjach. Coraz częściej dyskutuje się jak zmienić obecną sytuację w szkolnictwie.


Na konferencji „Efektywne szkolnictwo zawodowe jako element nowoczesnej gospodarki” zorganizowanej przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców dyskutowano o sposobach zmian trendów panujących w edukacji. Brakuje przede wszystkim niewykwalifikowanej siły roboczej i średniej kadry technicznej. Jednym z największych problemów szkolnictwa jest brak doradztwa zawodowego. Trudno wymagać od kilkunastoletnich ludzi, żeby byli w stanie abstrakcyjnie myśleć o swojej przeszłości. Niewielu uczniów decyduje się na pomoc doradców zawodowych, który analizując ich możliwości, mogliby pomóc podjąć właściwą decyzję o przyszłym kształceniu. Optymalnym rozwiązaniem byłoby zatrudnienie doradców w szkołach i wprowadzenie przedmiotu obowiązkowego dla wszystkich uczniów dotyczącego kształcenia zawodowego i doradztwa w wyborze przyszłej ścieżki zawodowej.


Niestety panuje złe przeświadczenie o tym, że kształcenie zawodowe daje gorsze perspektywy na dobry zarobek. Nic bardziej mylnego. Przykładowo na budowie operator koparki zarabia średnio 2700 zł brutto, a elektryk 4000 zł brutto. Dla porównania informatyk po studiach zarabia w Polsce średnio 3700 zł brutto. Doradztwo zawodowe powinno być dopasowane do potrzeb regionów, dzięki temu uniknęlibyśmy migracji do dużych miast w poszukiwaniu pracy. Dobrą praktyką jest wsparcie przez lokalnych przedsiębiorców szkół zawodowych. Uczeń, który odbywa praktyki w danej firmie lub jest nauczany przez jej pracowników, chętniej będzie szukał zatrudnienia w tym, znanym już miejscu, niż wyjeżdżał za pracą do większego miasta.

Szukających pracy w branży budowlanej zapraszamy na stronę Pracownicy Budowlani, gdzie zamieszczone są ogłoszenia o pracę w budownictwie. 

Podobne artykuły


17
komentarze: 72 | wyświetlenia: 2194
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1219
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1068
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1124
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 547
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 797
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 643
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 681
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 490
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 983
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 624
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska