Login lub e-mail Hasło   

Perfekcyjnie oswietlony dom i ogród

Akutlanie, oświetlenie domów na obrzeżach miast jest w równej mierze dekoracją domu, co obsadzone kwiatami i krzewami klomby.
Wyświetlenia: 298 Zamieszczono 01/06/2016

Oprawy najazdowe

Jak nazwa wskazuje, są to oprawy na które można najechać czy nadepnąć, a ich podstawową funkcją jest wskazywanie drogi, by bezpieznie zaprkować samochód czy nie potknąć się na ścieżce do domu. W tym drugim przypadku, trzeba uważać by wybrane przez nas oprawy nie były zbyt mocne i nie raziły oczu, gdy będziemy obok nich przechodzić, szczególnie gdy zdecydujemy się umieścić je dokładnie pod naszymi stopami. Mocniejsze warianty najazdówek możemy za to wykorzystać do oświetlenia od dołu roślin – tych wyższych, jak drzewa i krzewy dając niezapomniany efekt.

Oprawy kierunkowe

Te oprawy mają chyba największy wachlarz zastosowań, ponieważ możemy nimi podświetlić zarówno sam dom, jak i ogród czy drewnianą atlankę. Warto jednak zauważyć, że ich zadaniem jest podświetlenie – nie oświetlanie. Nie warto kierować ich w stronę werandy, grilla czy innego miejsca gdzie ludzie mają spędzać czas, ponieważ ich światło może okazać się zbyt ostre. Małe reflektorki kierunkowe można również użyć do podświetlenia fontanny, rzeżby lub innego elementu dekoracyjnego, ze względu na bardzo dobrą kontrolę snopu światła takich opraw.

Kinkiety i lampy wiszące

Naścienne kinkiety służą do oświetlenia miejsc, gdzie spędza się czas – werand, tarasów czy grilla. Aktualnie poleca się szczególnie energooszczędne kinkiety LED, które nawet gdy świecą większą część nocy nie zużywają tyle energii i nie narażają nas na zbyteczne wydatki. Tam, gdzie znajduje się zadaszenie kinkiety mogą zostać zastąpione lampami wiszącymi. Przy wyborze i zakupie kinkietu bardzo ważna jest klasa szczelnośći IP, która mówi nam na jakie działanie wody może być wystawiona lampa bez zagrożenia jej uszkodzenia.

Słupki i lampy ogrodowe

By po prostu rożświetlić teren dookoła domu powinniśmy użyć kilku dobrze rozmieszczonych słupów ogrodowych. Zależnie od efektu, który chcemy uzyskać możemy zdecydować się na niskie oprawy (30-50cm wysokości) lub wysokie lampy ogrodowe o wysokości ponad dwóch metrów. W przypadku tych pierwszych trzeba pamiętać o tym, że większość z nich zawiera szkło i taki słupek może nie być najlepszym rozwiązaniem jeżeli posiadamy biegające po ogrodzie dzieci. Wadą wysokich lamp jest za to konieczność osadzenia ich w głębokim fundamencie, by również nie stwarzały niebezpieczeństwa przewrócenia się.

Uwagi końcowe

Pamiętając o wszystkich co powyżej, trzeba jeszcze wziąc pod uwage miejsca szczególnie ważne, które należy dodatkowo doświetlić – jak brama wjazdowa, brama garażowa czy drzwi gdzie w ciemności może być ciężko trafić kluczem w zamek.

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1587
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 910
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1179
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1196
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 764
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 745
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 457
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1026
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 579
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 728
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 505
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 720
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 991
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska