Login lub e-mail Hasło   

Czy warto instalować lampy ledowe?

Na pytanie, jakie źródło światła jest najbardziej energooszczędne, sprzedawca w sklepie oświetleniowym powinien odpowiedzieć, że lampy LED.
Wyświetlenia: 436 Zamieszczono 03/06/2016

Jest to zgodne z prawdą, gdyż diody osiągają sprawność kilkudziesięciu procent, czyli wykorzystują większość pobieranej energii elektrycznej, emitując jednocześnie niewiele ciepła.

Zatem można byłoby powiedzieć, że skoro jest to rozwiązanie tak wydajne, inne źródła światła powinny trafić do lamusa. Nie jest to jednak możliwe, gdyż pobór i wykorzystanie prądu jest tylko jednym z aspektów branych pod uwagę przy wyborze oświetlenia.

Za wyborem lamp ledowych przemawia na pewno także to, że są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, więc raz kupiona lampa na pewno posłuży przez wiele lat. No i nie ma potrzeby martwić się, co zrobić z rozbitą świetlówką czy żarówką.

Lampki LED są także bardzo uniwersalne i praktyczne i można umieszczać je w trudno dostępnych miejscach, gdzie niemożliwe byłoby zastosowanie tradycyjnych źródeł światła. Można tu wymienić szafy, szuflady, wnęki czy przestrzeń pod szafkami w kuchni. Małe oczka czy fragmenty taśmy LED można umieścić dosłownie wszędzie.

Z drugiej jednak strony, mimo wciąż rozwijającej się technologii produkcji, wciąż można nie być w pełni zadowolonym z wielkości emitowanego strumienia światła. Pod tym względem LEDy zdecydowanie ustępują żarówkom wolframowym oraz świetlówkom. Podobnie zastrzeżenia może budzić temperatura barwowa światła. Nawet to określane jako ciepłe w wielu osobach może budzić wrażenie chłodu i „zbyt białej bieli”. Z tych powodów w roli głównych punktów świetlnych w dalszym ciągu rekomendowane są świetlówki kompaktowe lub halogenowe.

Z kolei lampy ledowe są polecane wszędzie tam, gdzie nie jest potrzebne silne światło, jak na przykład w przedpokoju lub na klatce schodowej, a także łazience. W tych sytuacjach dodatkowo przydaje się inna zaleta LEDów, czyli odporność na częste włączanie i wyłączanie. Przy okazji warto dodać, że lampy te w bardzo krótkim czasie osiągają rozpalenie do jasności 100%.

Warto też podkreślić, że ten rodzaj lamp jest niezwykle trwały, oczywiście pod warunkiem, że zostały kupione od renomowanego producenta. W innym przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że lampy ledowe będą dawały niewystarczające, mrugające światło, a do tego szybko się zużyją. W tym wypadku wyższa cena, jaką trzeba zapłacić za dobry jakościowo produkt, jest po prostu przemyślaną inwestycją.

Podobne artykuły


14
komentarze: 4 | wyświetlenia: 24230
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 4649
6
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1009
131
komentarze: 42 | wyświetlenia: 101826
39
komentarze: 11 | wyświetlenia: 10121
30
komentarze: 9 | wyświetlenia: 2784
31
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2370
28
komentarze: 55 | wyświetlenia: 3643
28
komentarze: 22 | wyświetlenia: 2164
27
komentarze: 22 | wyświetlenia: 2612
27
komentarze: 10 | wyświetlenia: 20057
26
komentarze: 18 | wyświetlenia: 4330
26
komentarze: 26 | wyświetlenia: 3551
24
komentarze: 9 | wyświetlenia: 2005
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Ardant  (www),  29/09/2017

Jasne, że warto jeśli chodzi o oszczędność. To samo powiemy jeśli chodzi o styl czyli nowoczesność. Ale jeśli chcemy mieć w domu styl klasyczny, ekskluzywny to w tym momencie LEDy nie są na miejscu. Wtedy sprawdzą się lampy kryształowe, żyrandole tradycyjne. Inaczej tego z meblami nie da się połączyć.

Sama oszczędność na LEDach jest ogromna. Barwy światła też fajne, a i z czasem psucie się

...  wyświetl więcej

@Ardant: warto szczególnie w dupie !Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska