JustPaste.it

5 sposobów, by nie zasnąć za kierownicą

Pewnie nie raz zdarzyło ci się wsiąść za kierownicę czując, że dopada cie senność. Przedstawiam 5 sposobów, zapobiegających senności za kierownicą.

Pewnie nie raz zdarzyło ci się wsiąść za kierownicę czując, że dopada cie senność. Przedstawiam 5 sposobów, zapobiegających senności za kierownicą.

 

Zasypianie za kierownicą to bardzo częsta przyczyna tragicznych wypadków i prawdziwa plaga zwłaszcza wśród zawodowych kierowców, którzy pokonują długie trasy i chcą to zrobić jak najprędzej, więc nie śpią tyle, ile powinni.

Dane na ten temat są zatrważające, gdyż czasem zdarza się, że kierowcy nie śpią na przykład przez całą dobę, a sami dobrze wiemy, jak źle senność działa na naszą koncentrację i jak bardzo męcząca jest jazda za kółkiem. Nie wszyscy kierowcy wiedzą, jak powinni radzić sobie z tym problemem, pomijając oczywiście solidne wyspanie się czy zabieranie ze sobą zmiennika, ale oczywiście nie we wszystkich sytuacjach jest to możliwe. 
Czytałem w internecie, pytałem znajomych - zawodowych kierowców pracujących w branży transportowo-przeprowadzkowej, oraz opierając się na własnych spostrzeżeniach wypisałem 5 sposobów na senność przed kierownicą.


Jak zapobiegać senności za kierownicą?

  1. Brak ogrzewania

Ciepło nas rozleniwia, sprawia, że spada nasza koncentracja i momentalnie zaczyna nam się chcieć spać, a co dopiero wtedy, gdy jesteśmy bardzo zmęczeń lub znużeni wpatrywaniem się w drogę. Dlatego lepiej będzie nie włączać ogrzewania i nawet nieco zmarznąć niż zaryzykować, że ciepło nas uśpi. Możemy nawet uchylić okno, a chłodne powietrze w mig nas orzeźwi. Najlepiej będzie, gdy będziemy nim oddychać pełną piersią – to także bardzo skuteczne orzeźwienie, które możemy sobie fundować za każdym razem, gdy będzie tak potrzeba.

  1. Energiczna muzyka

Dla niektórych najlepszy sposób na zmęczenie. Znajomy mówił, że jechał na długiej trasie, bodajże miał dwie przeprowadzki Wrocław Warszawa i Warszawa - Wrocław, była ponura jesień. Jechał do Wrocławia, był już zmęczony. Jako, że nie pija kawy włączył playlistę, którą nazywa "energy mix" - pomogło.  Wielu kierowców słucha muzyki podczas prowadzenia, ponieważ umila to czas, jednak jeśli będziemy słuchać nieodpowiedniej muzyki, na przykład smutnej, bardzo wolnej czy cichej, szybko może ona sprawić, że jeszcze bardziej zachce nam się spać. Możemy więc nagrać sobie specjalnie takie utwory, które pobudzą nas i dodadzą energii. Dobrze jest także śpiewać znane utwory. Niepolecane są także audycje radiowe, nawet te ciekawe, gdyż szybko prowadzący mogą nas znużyć swoim monotonnym głosem.

  1. Rozmowa

Doskonałym sposobem jest zabieranie ze sobą w podróż kogoś, z kim możemy porozmawiać. Możemy także rozmawiać przez telefon, ale tylko pod warunkiem, że dysponujemy zestawem głośnomówiącym oraz lepiej nie uskuteczniać tego na mocno uczęszczanej drodze, gdyż słabsza koncentracja połączona ze skupieniem się na rozmowie może mieć katastrofalne skutki. np. znajomy z firmy transportowej, zawsze dzwoni do żony. 

  1. Krótka drzemka

Nawet półgodzinna drzemka może pomóc nam przezwyciężyć senność, choć na niektóre osoby może to podziałać przeciwnie, powodując, że się „roześpią” i ciężko będzie im wrócić do odpowiedniej formy.

  1. Krótki spacer

Dobrze będzie, jeśli zrobimy sobie mały postój i rozprostujemy nogi. Świeże powietrze także znakomicie nas orzeźwi, zwłaszcza, jeśli jest chłodne. Poza tym przestaniemy ciągle wpatrywać się w drogę, co jest nużące i wzmaga uczucie senności.


Najważniejsze - jeśli czujesz się senny i nie musisz siadać do samochodu to nie jedź. Znajomi z branży przeprowadzkowej jeżdżąc po Polsce często mówili, o tym ile wypadków widzieli. Te wypadki były na prostych drogach, tam gdzie teoretycznie nie ma niebezpieczeństwa. Gdyby kierowcy odpoczęli, być może nie spowodowaliby wypadku. 
Pamiętaj, wsiadając do samochodu odpowiadasz za swoje życie oraz życie innych podróżujących (nie tylko w twoim samochodzie).