JustPaste.it

Globalna inwersja klimatyczna a zmiana kierunków polityki Polski

Zmiana kierunku polityki polskiej szukającej wsparcia na północy i przeniesienie administracji centralnej z Krakowa do Warszawy była odbiciem globalnej inwersji klimatycznej.

Zmiana kierunku polityki polskiej szukającej wsparcia na północy i przeniesienie administracji centralnej z Krakowa do Warszawy była odbiciem globalnej inwersji klimatycznej.

 

Globalna inwersja klimatyczna a zmiana kierunków polityki Polski

 

Lektura artykułu Macieja Pieńkowskiego (Uniwersytet Kardynała Wyszyńskiego) w Tece Historyka zeszyt 51 z maja 2016 roku s.159-167 zatytułowanego” Wspólne dziedzictwo polsko-węgiersko-czeskie epoki wczesnonowożytnej” nasunęła mi pomysł napisania poniższego artykułu. Polityka Jagiellonów  szukających na południu Europy wsparcia i umocnienia polityki polskiej w rodzącym się porządku państw kontynentu europejskiego była prawdopodobnie spowodowana siłą ekonomiczno-społeczną krajów południa Europy. Wynikała ona z lepszych dla południa Europy warunków pogodowych, umacniających rolnicze gospodarki ówczesnych państw. Zmiana kierunku polityki polskiej szukającej wsparcia na północy i przeniesienie administracji centralnej Korony z Krakowa do Warszawy była odbiciem globalnej inwersji klimatycznej rozpoczynającej się około roku 1600 i opisywanej przeze mnie w artykułach umieszczonych na portalu Eioba.pl zatytułowanych:” Wandering Earth's poles”, oraz ” Rozwój Europy i Azji w Małej Epoce Lodowej i jej współczesne konsekwencje”. Ruch stref opadów atmosferycznych ku północy, wynikający z tej inwersji,  został spowodowany przesunięciem się względem Słońca powłoki ziemskiej, czego rezultatem były lepsze warunki rozwojowe dla społeczeństw północy Europy i regres gospodarek południa.

W pracy:

 Wirth S.B, L Glur, A Gilli, FS Anselmetti (2013)  Holocene flood frequency across the Central Alps–solar forcing and evidence for variations in North Atlantic atmospheric circulation Quaternary Science Reviews 80, 112-128

znajdujemy opis historii opadów atmosferycznych Europy centralnej w Holocenie zarysowany na poniższym rysunku z tej pracy:

2016-06-05_small.png

Z pracy tej wynika, że w okresie 1000-1500 na południu Alp panowały stabilne warunki pogodowe, a od 1500 roku powiększyły się znacznie opady atmosferyczne na południu i od roku 1600 na północ od Alp. W okresie lat 1400-1600 na północ od Alp  opady atmosferyczne były wyraźnie zmniejszone. Praca ta sugeruje regionalną zmienność klimatu w omawianym okresie historii Europy i dopiero szczegółowe badania historyczno-klimatyczne mogą odsłonić mechanizm kształtowania się polityki europejskich społeczeństw.

W okresie 640-1891 uchwycono globalną inwersję klimatyczną w Egipcie w pomiarach tzw. Nilometru mierzącego poziom wody w Nilu (Patrz : Nile Flooding fluctuations and its possible connection to the long solar variability,Basurah, H. M., Astronomy Department, Faculty of Science, King-Abdul Aziz University, Jeddah, Saudi Arabia. hbasurah@kau.edu.sa).

 

 

2016-06-05__1__small.png

W okresie około 1600 do 1891 zanotowano 20% wzrost poziomu Nilu sugerujący znaczny wzrost opadów w dorzeczu Nilu, co wskazuje na globalny zasięg inwersji klimatycznej wynikającej z przesunięcia powłoki ziemskiej względem Słońca. Potwierdzenie mojej hipotezy wymaga dalszych badań historyczno-klimatycznych o zasięgu globalnym. Jest prawdopodobne, że w bliskiej przyszłości nastąpi powrotna inwersja klimatyczna i pólnoc Europy doświadczy pogorszenia warunków klimatycznych. Spowoduje to przesunięcie akcentów polityki zagranicznej i gospodarczej Polski ku południowi co sugeruje ponowny wzrost znaczenia Krakowa w polityce Polski.

 

Warszawa, dnia 5 czerwca 2016 roku, godzina 4:05-12:50                                      Bogdan Góralski