JustPaste.it

Czemu warto czytać książki?

Kto czyta ten żyje podwójnie

Kto czyta ten żyje podwójnie

 

Niniejsze powody, mam nadzieję, zachęcą do częstszego kartkowania papierowej literatury i zadumy nad treścią jakiegokolwiek innego czytadła, niż internet.

1. Większa wyobraźnia
Rozrośnięta ponad miarę sztuka kreowania przyszłych zdarzeń. Multum pomysłów, którymi zachwycamy innych mają swoje źródło w naszej fantazji. Niekończące się opowieści i niebywałe przeniesienie do innego świata jest tym za co można się oddać magii książki.
2. Czytanie zwiększa poprawność językową.
Czekasz przed drzwiami na maturę ustną z języka polskiego, a może za godzinę odbywać się będzie rozmowa kwalifikacyjna, od której będzie zależało to czy cie przyjmą do upragnionej pracy. Na spotkaniu niezwykle ważne są umiejętności mówcze, a skąd znać słowa objaśniające to co tkwi w naszej myśli, jeśli nie z tych ogólnodostępnych w bibliotekach liter.
3. Poszerzenie słownictwa
Książki rodzą: krasomówców, deklamatorów, anegdociarzy, złotoustych, kaznodziei, prezenterów, polonistów, internet zaś: gawędziarzy, gaduły, plociuchów, wodolejców czy półanalfabetów.
4.Relaks
Nic tak nie koi skołatanych nerwów jak wieczór z dobrą książką i aromatyczną kawą. Kiedy czytamy, wszystko schodzi na dalszy plan, zapominamy o problemach, pracy, czy rozterkach życiowych. Mało, że taka publikacja pozbywa nas napięcia, potrafi ukoić do snu i odnaleźć równowagę duchową i poczuć choć odrobinę ,,boskości". Czujemy się jak w królewskim ogrodzie, jakby autor pisał tylko dla nas.
5. Nauka myślenia
Najlepszą aktywnością dla mózgu jest czytanie, nie ma czemu zaprzeczyć, że książki zmuszają do myślenia, czuć, że po jakimś czasie jest się bardziej produktywniejszym, nie zalegającym mentalnie poniżej swojego poziomu.
6. Kreatywność
Większe ambicje. Chęć stworzenia czegoś oryginalnego tak samo znakomitego jak przekaz autora lektury. Mądrzy ludzie dyskutują o ideach, przeciętni o wydarzeniach, a głupi o innych ludziach.
7.Poprawa pamięci
Skupienie i koncentracja pomagają stworzyć wyimaginowany świat. Pomagamy sobie w rozwoju naszego mózgu. Owocuje to poprawą pamięci, zwiększeniem zdolności kojarzenia faktów - to duży plus, który udowodniono naukowo.
8. Podniesienie samooceny
Literując książki obyczajowe, psychologiczne, nawet romanse kształtujemy swój charakter. Dostrzegamy konsekwencje płynące z niektórych wyborów, uczymy się życia w społeczeństwie.To tak samo jakbyśmy w tym czasie rozmawiali ze swego rodzaju moralistą, który miał sporo doświadczeń i chce się nimi podzielić.