Login lub e-mail Hasło   

Czemu warto czytać książki?

Kto czyta ten żyje podwójnie
Wyświetlenia: 3.283 Zamieszczono 10/06/2016

Niniejsze powody, mam nadzieję, zachęcą do częstszego kartkowania papierowej literatury i zadumy nad treścią jakiegokolwiek innego czytadła, niż internet.

1. Większa wyobraźnia
Rozrośnięta ponad miarę sztuka kreowania przyszłych zdarzeń. Multum pomysłów, którymi zachwycamy innych mają swoje źródło w naszej fantazji. Niekończące się opowieści i niebywałe przeniesienie do innego świata jest tym za co można się oddać magii książki.
2. Czytanie zwiększa poprawność językową.
Czekasz przed drzwiami na maturę ustną z języka polskiego, a może za godzinę odbywać się będzie rozmowa kwalifikacyjna, od której będzie zależało to czy cie przyjmą do upragnionej pracy. Na spotkaniu niezwykle ważne są umiejętności mówcze, a skąd znać słowa objaśniające to co tkwi w naszej myśli, jeśli nie z tych ogólnodostępnych w bibliotekach liter.
3. Poszerzenie słownictwa
Książki rodzą: krasomówców, deklamatorów, anegdociarzy, złotoustych, kaznodziei, prezenterów, polonistów, internet zaś: gawędziarzy, gaduły, plociuchów, wodolejców czy półanalfabetów.
4.Relaks
Nic tak nie koi skołatanych nerwów jak wieczór z dobrą książką i aromatyczną kawą. Kiedy czytamy, wszystko schodzi na dalszy plan, zapominamy o problemach, pracy, czy rozterkach życiowych. Mało, że taka publikacja pozbywa nas napięcia, potrafi ukoić do snu i odnaleźć równowagę duchową i poczuć choć odrobinę ,,boskości". Czujemy się jak w królewskim ogrodzie, jakby autor pisał tylko dla nas.
5. Nauka myślenia
Najlepszą aktywnością dla mózgu jest czytanie, nie ma czemu zaprzeczyć, że książki zmuszają do myślenia, czuć, że po jakimś czasie jest się bardziej produktywniejszym, nie zalegającym mentalnie poniżej swojego poziomu.
6. Kreatywność
Większe ambicje. Chęć stworzenia czegoś oryginalnego tak samo znakomitego jak przekaz autora lektury. Mądrzy ludzie dyskutują o ideach, przeciętni o wydarzeniach, a głupi o innych ludziach.
7.Poprawa pamięci
Skupienie i koncentracja pomagają stworzyć wyimaginowany świat. Pomagamy sobie w rozwoju naszego mózgu. Owocuje to poprawą pamięci, zwiększeniem zdolności kojarzenia faktów - to duży plus, który udowodniono naukowo.
8. Podniesienie samooceny
Literując książki obyczajowe, psychologiczne, nawet romanse kształtujemy swój charakter. Dostrzegamy konsekwencje płynące z niektórych wyborów, uczymy się życia w społeczeństwie.To tak samo jakbyśmy w tym czasie rozmawiali ze swego rodzaju moralistą, który miał sporo doświadczeń i chce się nimi podzielić.

Podobne artykuły


88
komentarze: 53 | wyświetlenia: 47353
40
komentarze: 73 | wyświetlenia: 2878
25
komentarze: 11 | wyświetlenia: 3742
20
komentarze: 55 | wyświetlenia: 5665
14
komentarze: 20 | wyświetlenia: 2019
26
komentarze: 12 | wyświetlenia: 5384
25
komentarze: 21 | wyświetlenia: 3002
25
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2894
43
komentarze: 10 | wyświetlenia: 18508
9
komentarze: 14 | wyświetlenia: 4502
21
komentarze: 9 | wyświetlenia: 6177
 
Autor
Artykuł  lewi,  11/06/2016

Bardzo treściwy artykuł.

  Magroo,  14/06/2016

Nie wyobrażam sobie życia bez czytania! I miłością do książek zarażam także bliskich. Teraz już cała rodzinka czyta :)

Zdecydowanie warto czytać :)

  aktywny  (www),  14/06/2016

Szkoda, że dzisiaj czytanie staje się już coraz bardziej przeżytkiem...

  pauloce0  (www),  15/06/2016

Ja staram się czytać przynajmniej 15 minut dziennie.

  elwirag  (www),  21/06/2016

A ja czytam ostatnio więcej w internecie niż tradycyjnych książek

@elwirag:
Ja czytam dość sporo.
Jeśli chodzi o literaturę, to tylko powieści kryminalne i thrillery amerykańskie. A poza tym, czytam też miesięczniki i wydarzenia kryminalne. Bardzo mądry artykuł, bo naprawdę warto czytać dużo i to, co nas interesuje.

  Dedukacje  (www),  28/06/2016

Czytanie uczy także jak odczytywać i opisywać emocje, pomaga budować własną osobowość, a przede wszystkim pokazuje, jak mało o świecie wiemy i jak dużo jeszcze mamy do odkrycia ... :) Pozdrawiam .

  Saska,  10/10/2016

ksiazki to taka alternatywa do uzywek - przenosza nas w zupelnie inny swiat..pozdrawiam!Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska