Login lub e-mail Hasło   

Rasizm - Ryba psuje się od głowy

Ostatnio mamy w Polsce nasilenie objawów różnego rodzaju rasizmu.
Wyświetlenia: 1.497 Zamieszczono 14/06/2016

 

Ostatnio mamy w Polsce nasilenie objawów różnego rodzaju rasizmu. 

Mamy rasizm na stadionach. Podczas prawicowych marszów. W wypowiedziach polityków i w Kościele Katolickim.

.

Zachowania polityków, biskupów i księży mają ogromne znaczenie. Nawet delikatne aluzje wzmocnione przez media pobudzają nienawiść w szerokich kręgach społecznych.

W szerzeniu nienawiści i nietolerancji prym wiodą Beata Szydło, Andrzej Duda, Jarosław Kaczyński i Tadeusz Rydzyk. To oni starają się zbić kapitał polityczny na lękach związanych z eskalacją wojny prowadzonej terrorystycznymi metodami.

Rasizm jest w komentarzach na internetowych forach, ale nie tylko. Mamy czynne napaści na imigrantów i ciemnoskórych turystów. Niezbyt częste, ale wykazujące tendencję wzrostową.

Najwięcej jest rasizmu wymierzonego w Arabów identyfikowanych z islamem, islamistami i islamskim terroryzmem. Ksenofobia jest podgrzewana przez polityków wykorzystujących lęki do wprowadzania zamordystycznych metod kontrolowania i ograniczania swobód obywatelskich.

Motywowane rasizmem zachowania są z reguły nieracjonalne i przeciwskuteczne. 

.

Antysemityzm też ma się całkiem dobrze.

Polski antysemityzm irytuje mnie nie dlatego, żebym darzył Żydów jakąś szczególną miłością, ale dlatego, że uważam, że jest on niezwykle szkodliwy dla Polaków, a właściwie wszystkich obywateli polskich, w tym mnie osobiście. Natomiast Żydom, jak dotąd specjalnie nie zaszkodził. 

Tu pełna analogia do antysemityzmu Polonii Amerykańskiej, który bardzo szkodzi Polonii. Natomiast owszem, czasem jacyś Polonusi pobiją się z Żydami o coś i akurat Żyd jest poszkodowanym w tej bójce, ale to chyba wszystkie straty Żydów amerykańskich spowodowane antysemityzmem Polonii.

Żydzi, w tym przede wszystkim Żydzi polscy, odnieśli w Stanach Zjednoczonych wielki sukces. Myślę, że stało się tak dlatego, że od wieków uczyli się żyć jako mniejszość. A w Stanach wszyscy należą do mniejszości, nawet Anglosasi są jedną z mniejszościowych grup etnicznych. Polonusi powinni po prostu uczyć się od Żydów, zamiast padać ofiarą bezsensownej zawiści. Myślę, że moją tezę o przyczynach sukcesu Żydów amerykańskich potwierdza brak sukcesu tam, gdzie Żydzi stanowią większość. Nikt mi nie wmówi, że państwo Izrael jest bardzo dobrze zorganizowane i może stanowić wzór dla innych. Jak najdalej nam od takich wzorów.

.

Przedwojenny polski antysemityzm miał prostą i zrozumiałą konstrukcję. Na tym samym terenie żyły dwie społeczności znacznie różniące się od siebie - kulturą, religią, językiem i tradycją. Społeczności te konkurowały w walce o różne dobra. To jest sytuacja, która powtarzała się w historii bardzo często, także tam, gdzie nie ma ani Polaków ani Żydów, choćby obecnie na Cejlonie.

Ofiarami najczęściej byli Żydzi, którzy stanowili mniejszość. Ale słabszy też może zaszkodzić silniejszemu. Opowiadanie o Dawidzie i Goliacie należy do wspólnego dorobku kulturalnego. Jeżeli to bajka - to na pewno prawdziwa.

.

Adam Jezierski

.

 

Podobne artykuły


13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 958
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1108
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1009
12
komentarze: 283 | wyświetlenia: 651
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1847
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 696
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 849
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 547
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 991
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 638
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 506
 
Autor
Artykuł  Henear,  14/06/2016

Żydzi dbają o swoich, trzymają się razem, tworzą wewnętrzny krąg wpływów.
Spaja ich właśnie antysemityzm, nie chcą się asymilować, podkreślają swoją odrębność ubiorem i wyglądem.
To wystarczy, Polacy jako naród są za bardzo emocjonalni i przez to dają się manipulować.
Logika ocali ten kraj a nie matka boża.
Wszyscy nawołujący do nienawiści chcą tylko zbić ludzi w grupki ...  wyświetl więcej

@Henear:
Zasada "dziel i rządź" stosowana jest także w polityce wewnętrznej.
Pozdr.

Kto ma wpływ na takie czy inne zachowania ? Postępność i bezmiar władzy "dobrego" i "złego" Żyda ogłupiła naród do reszty... A to dzieje się na naszych oczach - tylko szkopuł tkwi w tym ; czy umiemy rozpoznać graczy naszych czasów - oni wygrywaja wojnę a my małe bitewki... oni wmawiają nam to , co sami na naszym terenie odgrywają ukrywając się pod polskimi nazwiskami... ten filmik to wyjaśni szerz ...  wyświetl więcej

@Remter:
Pisałem kiedyś o Judeopolonii.
Judeopolonia to pomysł syjonistów na ulokowanie państwa żydowskiego na granicy między dzisiejszą Ukrainą Poroszenko i Ukrainą Janukowicza. W miastach na tym terenie Żydzi stanowili niemal 100% ludności, a wieś zamieszkała była przez prawosławnych Rusinów. Koncepcja Judeopolonii została wysunięta na początku XX wieku i przedstawiona jako alterna ...  wyświetl więcej

@Remter: Postępność i bezmiar władzy "dobrego" i "złego" Żyda ogłupiła naród do reszty
......
Teresa, to ktory z tych zydow uksztaltowal twoj swiatopoglad i twoja wiedze ?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska