Login lub e-mail Hasło   

Zaostrza się protest celników w związku z planowaną likwidacją Służby Celnej

Protest celników rozszerza się niezwykle szybko na terenie całego kraju. Bardzo możliwy jest całkowity paraliż kraju.
Wyświetlenia: 2.333 Zamieszczono 13/06/2016

Zaostrza się protest celników w związku z planowaną przez Ministerstwo Finansów likwidacją Służby Celnej oraz  groźbą masowych zwolnień.

Problem jest poważny ponieważ Minister Banaś zamieścił w projekcje o KAS-ie zapis o tzw opcji zerowej -czyli automatycznym złożeniu wypowiedzeń wszystkim funkcjonariuszom a następnie przedstawienie tylko części "wybranym" nowych propozycji.

Wbrew temu co twierdzi przed kamerami Pan Banaś wszystko wskazuje na to, że będą to znacznie gorsze propozycje od tych na jakich opierają się ich obecne stosunki służbowe.Cała reszta ,która nie uzyska nowych propozycji praca miałaby zasilić szeregi bezrobotnych.

Od dnia 13 maja 2016 r.,kiedy to miała miejsce pikieta ponad 2 tysięcy funkcjonariuszy przed Min Finansów i MSWiA ,trwa nieprzerwanie protest celników walczących o swoje miejsca pracy .Ludzie są zdesperowani i zdają sobie sprawę ,że nie mają nic do stracenia.

Każdy z protestujących funkcjonariuszy ma na utrzymaniu rodzinę dzieci, kredyty do spłacenia a tymczasem pan Minister Banaś chce im wszystkim od tak po prostu dać wypowiedzenia nie licząc się z nikim i niczym.

W całej Polsce w wielu jednostkach organizacyjnych Służby Celnej jest wysoka absencja i w kolejnych dniach będzie narastać. Brak funkcjonariuszy w Oddziałach Celnych lub niska obsada powoduje, że w procedurze uproszczonej towary są zwalniane samodzielnie przez system informatyczny. Pozostałe zgłoszenia nie są obsługiwane i towary nie są zwalniane. Podobnie sytuacja wygląda na wielu granicach na wschodzie i północy Kraju, na lotniskach i w portach morskich.

Funkcjonariusze, którzy są w służbie i chcą w sposób prawidłowy wykonywać obowiązki służbowe są poddawani swoistemu mobbingowi, który wymusza szybkie i pobieżne odprawy, wbrew regulaminom, wytycznym, instrukcjom, wbrew prawu, co powoduje, że do Polski i na terytorium UE większość transportów wjeżdża bez jakiejkolwiek kontroli.


Sytuacja powyższa stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa obywateli i budżetu państwa. Stan taki wykorzystują nieuczciwi przedsiębiorcy, przestępcy i oszuści.

Dzieje się to w chwili obecnej na ogromną skalę, a wiemy, że zza naszej wschodniej granicy są próby przemytu broni, amunicji, podróbek, wyrobów tytoniowych, towarów podwójnego zastosowania, i innych niebezpiecznych towarów oraz powodujących gigantyczne straty Skarbu Państwa.

Protest celników rozszerza się niezwykle szybko na terenie całego kraju. Bardzo możliwy jest całkowity paraliż kraju. Lotnisko w Warszawie stoi bo brak obsługi celnej, Urząd Pocztowy w W-wie nie może obsługiwać zagranicznych paczek,kolejki na granicach coraz dłuższe,duże podmioty jak ORLENY, LOTOSY mogą niedługo stanąć z powodu braku obsługi celnej,firmy wysyłające towary za granicę tracą miliony złotych na oczekiwaniu na odprawę, absencja w większości UC i Oddziałów ok 80% jak dojdzie do 90% strach myśleć.

Kolejka TIR-ów, czekających na odprawę na granicy z Białorusią, ma kilkanaście kilometrów i zbliża się do Zalesia pod Białą Podlaską. Stojące na poboczach ciężarówki utrudniają ruch na drogach krajowych. a pan Banaś twierdzi,że nie ma protestu

Celnicy nie zgadzają się z planami połączenia ich formacji ze skarbówką argumentując tym,że jest to sprzeczne z praktykami stosowanymi na świecie gdzie raczej łączy się ją ze Strażą Graniczną,której zadania są zbieżne z zadaniami Służby Celnej w celu zwiększenia bezpieczeństwa granicy kraju.

Tak zrobiono w Stanach Zjednoczonych tworząc jednolitą umundurowaną służbę - U.S. Customs and Border Protection(dosł. z ang. Urząd Celny i Ochrony Granic) – federalna agencja rządowa USA, pod Departamentem Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych .Agencja ta zajmuje się cłem, i przestrzeganiem praw związanych z handlem, cłami i przekraczaniem granic .Stany Zjednoczone zmagające się na co dzień z zagrożeniami terrorystycznym oraz walcząc z gangami i mafią przemycającą narkotyki, dzięki takiemu połączeniu dysponują obecnie bardzo sprawnym aparatem bezpieczeństwa w zakresie ochrony granic osób i towarów przez nie przemieszczanych.

Niestety nasi politycy nie chcą wziąć przykładu z mądrzejszych krajów od nas lecz wolą czerpać przykłady z małych krajów nie posiadających granicy z krajami spoza UE ,wolnych od zagrożeń terroryzmem czy przeniesieniem wojny z Ukrainy na swoje terytorium.

Totalnie niezrozumiałe jest, dlaczego obecnie większość parlamentarna chce procedować projekt Ministra Finansów skierowany do Sejmu bez uzgodnień międzyresortowych i bez konsultacji społecznych - €“ dot. projektu KAS.

Podstawowym i w zasadzie jedynym wyraźnym uzasadnieniem wprowadzenia KAS jest wg Ministra Finansów ogromna luka podatkowa w VAT. VAT krajowy oraz od transakcji w ramach UE jest w całości kontrolowany przez administrację skarbową. Zmniejszenie luki podatkowej wymaga zmiany prawa materialnego.  Specyfiką podatku VAT jest fakt, iż dane o transakcjach tj. deklaracje są składane z opóźnieniem i nie jest możliwa ich weryfikacja w czasie rzeczywistym. Jest to także skutek wprowadzanych w ostatnich latach szeregu uproszczeń.

 

Służba Celna wykonuje zadania dot. VAT tylko od towarów importowanych oraz potwierdza eksport do celów zwrotów i odliczeń. Kontrola towaru z dokumentami następuje w czasie rzeczywistym. Wszystkie przesyłki są rejestrowane od razu w scentralizowanych systemach, które zawierają dane o towarach importowanych i eksportowanych.

Dla każdego myślącego człowieka likwidowanie Służby Celnej w momencie wzrastającego zagrożenia terroryzmem,przemytem broni, ładunków wybuchowych groźba przeniesienia wojny z terenu Ukrainy na dalsze obszary jest strasznym błędem .

Na naszych oczach ma miejsce masowa emigracja z krajów arabskich a co się z tym wiąże dużym prawdopodobieństwem rozpadu Unii Europejskiej ponieważ każdy kraj może wznawiać kontrole graniczne w celu obronienia się przed napływem nielegalnych emigrantów

Niestety jedyną reakcją Szefa Służby Celnej pana Ministra Banasia jest zlekceważenie problemu i dalsze dążenie do realizacji szkodliwej reformy KAS-u .

Podobne artykuły


8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 836
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 73299
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 648172
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 15117
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21575
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40520
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17446
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13137
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53297
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22667
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 18152
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23239
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska