Login lub e-mail Hasło   

Pomysł na oryginalne wykończenie wnętrz

Wygląd ścian to bardzo ważny element aranżacji wnętrza. Często zaniedbywany, bo przecież ważniejsze wydają się meble i ozdobne dodatki.
Wyświetlenia: 477 Zamieszczono 16/06/2016

Właśnie za pomocą efektownego wykończenia ścian cały pokój może zyskać na atrakcyjności. Zachęcamy do zapoznania się z propozycjami przygotowanymi przez specjalistów od wykończeń wnętrz - firmę KapitanRemont.pl

Malowanie ścian

Farby to bodaj najczęściej stosowany materiał do wykańczania ścian. I nic w tym zaskakującego, bo wybór farb jest ogromny, a samo malowanie to niezbyt skomplikowana czynność. Jak jednak sprawić, by zwykła farba zamieniła się w niezwykłą dekorację? Sprawdzony sposób to między innymi malowanie ścian w pasy. Nie jest to trudne, wystarczy zaznaczyć kształt wzorów ochronnymi taśmami i pomalować wolne przestrzenie na wybrane kolory. Dzięki temu można przy okazji skorygować proporcje pomieszczenia, np. malując bardzo wąskie ściany w poziome pasy.

Trochę trudniejszym sposobem jest przecierka, dzięki której ściana nie ma jednolitego koloru, ale mieni się różnymi odcieniami. Domowy sposób na przecierkę wygląda następująco: ścianę maluje się warstwą farby, a gdy wyschnie, nakłada się kolejną, ale nierównomiernie, po czym przeciera się ją delikatnie wilgotną gąbką, by uzyskać efektowne, cieniowane smugi.

Piękne tapety

 Tapetowanie ścian znowu wraca do łask. Ale dzisiaj nie wykłada się tapetą wszystkich ścian. Najczęściej wybiera się tylko jedną, tą najbardziej wyeksponowaną, która służyć będzie za wielką dekorację. Tapeta powinna mieć duży, wyrazisty wzór, np. motyw damasceński albo antyczne ornamenty. Sprawdzą się też fototapety, zwłaszcza te dające efekt głębi, np. leśna droga albo panorama miasta. Naklejanie tapety albo fototapety jest dość czasochłonne i wymaga staranności, ale cały remont pokoju da się przeprowadzić w jeden dzień.

Kamień i płytki

Bardzo modnym wykończeniem ścian w mieszkaniu jest cegła oraz kamień. To propozycja głównie do wnętrz dość dużych, jak salon, w małych pokojach kamienne ściany mogą się wydawać nieco przytłaczające. W starych kamienicach wystarczy po prostu odsłonić oryginalny mur z cegieł i odpowiednio go zabezpieczyć, w nowych wnętrzach efekt ceglanej ściany dają płytki klinkierowe, układane jak tradycyjne kafelki. Tak samo wykańcza się ściany naturalnym kamieniem – ma on postać płytek, o gładkiej lub nieregularnej powierzchni.

Tynk strukturalny

Tynk strukturalny sprawia, że ściana nie ma gładkiej powierzchni, lecz pokrywają ją ciekawe, abstrakcyjne wzory. Tynki układa się na zagruntowanej uprzednio ścianie i jeszcze zanim warstwa tynku wyschnie, nadaje się jej dowolne wzory – można to robić szpachlą, gąbką, kielnią albo specjalnymi stemplami. Gotową, wyschniętą warstwę tynku można pomalować farbą na wybrany kolor, ale niektóre tynki są barwione fabrycznie, dzięki czemu nie wymagają już żadnych dodatkowych prac dekoracyjnych.

Beton architektoniczny

Miłośnicy loftów i minimalistycznych, surowych wnętrz powinni się zainteresować betonem architektonicznym. Najczęściej ma on formę gotowych paneli betonowych, które montuje się podobnie jak płytki ceramiczne, ale może to być także betonowa masa, którą nakłada się na ścianę szpachlą. Ten drugi sposób ma tę zaletę, że można dowolnie kształtować powierzchnię betonu, np. przecierając go delikatnie w kilku miejscach gazetą albo przyciskając zakrętki od butelek, przez co ściana będzie wyglądać jak złożona ze skręconych płyt betonowych.

Korek

Ściany z korka są przytulne, ciepłe i miłe w dotyku, a przy tym dobrze tłumią dźwięki i poprawiają jakość izolacji cieplnej pokoju. Korek wygląda niemal jak drewno, ale ma ten plus, że jest cieńszy, więc zabiera mniej miejsca i pasuje także do małych pomieszczeń. Korek montuje się bardzo łatwo – płytki z tego materiału przykleja się bezpośrednio do ściany, są już nawet specjalne korkowe tapety na papierowym podkładzie, jeszcze łatwiejsze do ułożenia.

Fornir

Fornir to po prostu bardzo cienkie warstwy drewna, dzięki którym ściany będą wyglądać jak wyłożone prawdziwymi deskami. Fornir jest niezwykle plastyczny, dlatego daje większe możliwości niż tradycyjne deski. Fornir świetnie nadaje się do wykańczania łuków, cokołów, barków, a najlepszy efekt daje, gdy łączy się go z innymi materiałami, np. betonem albo farbą.

Podobne artykuły


13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1202
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 718
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1371
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1606
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 928
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1316
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1548
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1322
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 724
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 403
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1107
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 913
11
komentarze: 65 | wyświetlenia: 1224
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska