JustPaste.it

Przyjemność i obowiązek

Filozofia z klocków lego? Brzmi komicznie? A jednak jest to prawda.

Filozofia z klocków lego? Brzmi komicznie? A jednak jest to prawda.

 

To  nowa, innowacyjna metoda ucząca przede wszystkim myślenia. Każdy może  filozofować, ale nie każdy umie to robić.  Dzięki zabawie można  przyswoić sobie trudne filozoficzne treści. Ta metoda polega na tym, aby  zinterpretować przeczytany fragment dzieła filozoficznego. W środowisku akademickim pomysł wzbudza pozytywne emocje. Przecież każdy bez względu
na pleć, jako Male dziecię bawiło się klockami.

Ale przede wszystkim  pomaga uczestnikom uzewnętrznić swoje, często trudne do nazwania, myśli.  Myśli wbrew pozorom nie da się tak prosto dookreślić, bo to one w swej  treści subiektywne. A tym samym nauka jest obiektywna.

Początek tego pomysłu zrodził się w głowie młodego studenta, który  chciał zarazić filozofią swoje koleżanki.  Najpierw  powstawały rysunki interpretacyjne. Dopiero później klocki stały się  materiałem do twórczego budowania danej interpretacji. W ten sposób  klocki kamuflują jakiekolwiek braki zdolności plastycznych.

Ważne, że pomysł spodobał się młodym ludziom, którzy poprzez te  działanie wykształcili sobie głębsze myślenie. Pomysł świetny. Aby  wszystko było tak proste jak klocki. Szkoda, że ów sposób nauczania filozofii nie wszedł w życie także w środowisku studentów tej jakże  szlachetnej nauki.