JustPaste.it

Czy krzesła barowe sprawdzają się w domowych kuchniach?

Hoker to z angielskiego po prostu taboret. Tym mianem określane są wysokie stołki i krzesła barowe o przeróżnych kształtach, spełniające niebagatelną rolę użytkową i estetyczną.

Hoker to z angielskiego po prostu taboret. Tym mianem określane są wysokie stołki i krzesła barowe o przeróżnych kształtach, spełniające niebagatelną rolę użytkową i estetyczną.

 

Moda na nie już dawno przeniosła się z ciemnych, zadymionych barów wprost do naszych domowych kuchni.

Hokery pojawiły się w kuchniach w momencie popularyzacji wielkiej fascynacji łączenia ich z salonem. Wtedy stało się jasne, że przy barze, który dzieli te dwa pomieszczenia, trzeba usiąść na czymś praktycznym dla takiego rozwiązania aranżacyjnego. I tak do wnętrz prywatnych, wprost z barów i pubów, na jednej lub czterech nogach przywędrowały hokery – wielofunkcyjne stołki.

krzesla-barowe-hokery_small.jpg

Stołek na wysokościach

Wydawać by się mogło, że siedzenie na czymś tak wysokim jak hoker nie jest zbyt komfortowe. Kontrowersje wzbudza nietypowa podpórka dla stóp, brak klasycznego oparcia pleców i trudności z siadaniem na ten oryginalny mebel. Oczywiście są to zwykle opinie osób, które nigdy nie korzystały z hokera i refleksje na temat jego funkcjonalności snują wyłącznie na podstawie obserwacji. Odpowiednio dobrane krzesło barowe jest nie tylko wygodne w użyciu, ale także świetnie prezentuje się jako element dekoracyjny wnętrz o różnych stylizacjach.

Projektując w swoim domu wysoki bar kuchenny, zyskujemy miejsce, przy którym przyjemnie jest usiąść i zerkać na to, co się dzieje w jadalni i połączonym z nią salonie. Planując aranżację kuchni, warto mieć też na uwadze, jak wiele możliwości stylizacyjnych oferują nam swą różnorodnością hokery (od tych bardzo nowoczesnych z błyszczącymi lub przezroczystymi elementami po drewniane klasyki).

Szczególnie dobrym tłem dla hokerów jest pomieszczenie z wyspą na wysokości szafek kuchennych. Idealnie sprawdzają się tu modele niższe albo takie z regulowaną wysokością siedziska, które w razie potrzeby dopasujemy również do wysokiego baru.

Wyższy kuzyn krzesła

Hoker to nie tylko wysoki, dostojny mebel o chromowanej nodze. Istnieją również warianty, które swoim designem nie odbiegają od poczciwych krzeseł, są jednak od nich zdecydowanie wyższe i stoją nie przy stole a przy wysokim blacie. Takie modele posiadają często pełne i wyprofilowane oparcie, które jest znaczącym udogodnieniem w przypadku, gdy planujemy korzystać z nich podczas codziennej pracy. Rzadko, ale jednak zdarza się, że projektanci wyposażają je również w podpórki pod łokcie, co jest kolejnym ukłonem w stronę ergonomii mebla i naszego komfortu.

Wśród hokerów stylizowanych na wzór klasyczny możemy wybierać modele drewniane (o różnorodnych obiciach), tapicerowane, z nogami wysokimi lub te o konstrukcji niewiele wyższej od tradycyjnego krzesła. Chętnie decydują się na nie zwolennicy rozwiązań aranżacyjnych w stylu prowansalskim czy angielskim.

W dobie zamiłowania do wysokich barów, wytyczających granicę między kuchnią a salonem, hokery stają się niezbędne i niezwykle modne. Dzięki ogromnej gamie wzorów i kolorów ich wybór nie nastręcza trudności – każdy znajdzie model odpowiadający własnym potrzebom i gustom.

 

Źródło: http://meblownia.pl/blog/wybieramy-nowoczesne-krzesla-barowe-do-kuchni.html

Licencja: Creative Commons - użycie niekomercyjne