JustPaste.it

Jak często powinno się konserwować instalację wentylacji?

Każdy z nas chciałby, aby wentylacja dostarczała świeżego czystego powietrza. Jednak aby było t możliwe, muszą być spełnione dwa warunki.

Każdy z nas chciałby, aby wentylacja dostarczała świeżego czystego powietrza. Jednak aby było t możliwe, muszą być spełnione dwa warunki.

 

 

Po pierwsze, projekt instalacji musi być należycie wykonany, to jest uwzględniać wszystkie czynniki (na przykład rozmiary budynku i pomieszczeń, liczbę ludzi przebywających w pomieszczeniu, ilość i rodzaj urządzeń mających wpływ na jakość powietrza) i w rezultacie zapewniać odpowiednią wydajność, czyli sprawne usuwanie zużytego powietrza i dostarczanie na jego miejsce czystego i świeżego. Po drugie, instalacja wentylacji musi być w odpowiednim stanie technicznym. A najważniejszym tego aspektem jest stan przewodów i kratek wentylacyjnych.

Konkretnie chodzi przede wszystkim o stopień zabrudzenia. W wyniku pracy instalacji wentylacji, na ścianach kanałów i na kratkach osadzają się zanieczyszczenia, głównie kurz, pył, a także mikroorganizmy, dym tytoniowy i lotne składniki materiałów budowlanych i wyposażenia wnętrz, słowem, wszystko to, co unosi się w powietrzu. W przypadku budynków przemysłowych dochodzą jeszcze zanieczyszczenia związane z produkcją. Wszystkie te osady z biegiem czasu mogą znacząco zmniejszyć przekrój kanałów wentylacyjnych, co wyraźnie pogarsza efektywność działania wentylacji, a jednocześnie zwiększa koszty eksploatacji, przede wszystkim pobór energii. Jeżeli system wentylacyjny nie jest regularnie konserwowany, spada jego żywotność. Ponadto brak przestrzegania higieny przewodów stwarza idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych.

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule, należy stwierdzić, że ogólne zalecenie stanowi, że czyszczenie kanałów wentylacyjnych powinno być przeprowadzane dwa razy w ciągu roku. Ponadto równocześnie powinna być przeprowadzona dezynfekcja. W niektórych przypadkach może się jednak okazać, że częstotliwość ta będzie niewystarczająca i zabieg czyszczenia należy przeprowadzać częściej. Aby to stwierdzić, należy przeprowadzić monitoring kanałów wentylacyjnych przy użyciu specjalnej kamery inspekcyjnej. Jeżeli przewody okażą się silnie zabrudzone, trzeba poddać je czyszczeniu.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że sprawne działanie systemów wentylacyjnych, poza zapewnieniem komfortu i bezpieczeństwa ludzi przebywających w pomieszczeniach, jest także ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej budynków.