JustPaste.it

Najczęstsze przyczyny wypadków na budowach

Branża budowlana wciąż znajduję się w niechlubnej czołówce wśród branż z największym odsetkiem wypadków w trakcie pracy. Jak temu zapobiec?

Branża budowlana wciąż znajduję się w niechlubnej czołówce wśród branż z największym odsetkiem wypadków w trakcie pracy. Jak temu zapobiec?

 

osh-1040512_640_small.jpg

Według raportów Państwowej Inspekcji Pracy firmy budowlane muszą się jeszcze wiele nauczyć, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. Plac budowy niestety nie należy do miejsc, gdzie możemy czuć się spokojni o swoje zdrowie. Branża ma to do siebie, że w trakcie pracy mogą się zdarzyć naprawdę poważne wypadki – od urazów kręgosłupa i głowy, złamań i oparzeń, aż po śmierć. Jednak zadaniem odpowiedzialnego pracodawcy jest zapobieganie tego typu wypadkom. Dowiedź się, jakie są największe grzechy właścicieli firm budowlanych według PIP.

Zła organizacja pracy

Wypadki zdarzają się nawet najstarszym stażem pracownikom, ale jednak statystyki wskazują, że prawie połowa pracowników, którzy doznali obrażeń na placu budowy to ludzie młodzi i niedoświadczeni. Zadaniem odpowiedzialnego pracodawcy jest zapewnienie im odpowiedniego nadzoru, a także przeszkolenie początkujących pracowników zarówno pod kątem przestrzegania przepisów BHP, jak i prawidłowej obsługi maszyn, sprzętu i bezpiecznego wykonywania prac. Dobra organizacja pracy polega również na dopilnowaniu, aby pracownicy nie dopuszczali się odstępstw od przepisów BHP. Nad bezpieczną pracą brygady przez cały czas powinien czuwać kierownik budowy. Jego zadaniem jest koordynowanie pracy grupy i kontrola, czy nie dochodzi do łamania przepisów.

Zaniedbanie sprzętu

Drugim największym uchybieniem pracodawców w branży budowlanej jest brak nadzoru nad stanem technicznym sprzętów i maszyn. Zgodnie z przepisami BHP operator ciężkiego sprzętu budowlanego powinien każdorazowo przed użyciem sprawdzić jego stan i wykonać niezbędne czynności konserwacyjne. Kierownik budowy zobowiązany jest dopilnować, aby te czynności zostały wykonane. Podobnie rzecz się ma z pozostałym sprzętem budowlanym. Wszelkie drabiny, wiertarki, rusztowania i inne urządzenia służące do pracy powinny podlegać cyklicznym przeglądom, naprawom i konserwacji.

Nieodpowiednie zabezpieczenie placu budowy

Częstą przyczyną wypadków w budownictwie jest brak zabezpieczeń. Pracodawca ma obowiązek nie tylko wyposażyć każdego pracownika w odpowiednią odzież roboczą, ale również dopilnować, aby pracownik budowlany stale ją na sobie miał. Ponadto na budowie obowiązkowo powinny znaleźć się środki ochrony zbiorowej takie jak balustrady, stabilne rusztowania, szalunki w wykopach, pokrywy na studzienkach, daszki, siatki ochronne itp. Oczywiście teren budowy musi być również bezpieczny dla osób postronnych. Nie może się zdarzyć wypadek, kiedy to na przykład na głowę przypadkowego przechodnia spadnie cegła z remontowanej kamienicy.

Jak wiadomo ciężko wyeliminować wszystkie przyczyny wypadków. Odpowiednie zabezpieczenie placu budowy to ciężkie i odpowiedzialne zadanie, jednak jest to niezbędne, jeśli chcemy uniknąć tragedii. Niestety wciąż wiele osób lekceważy przepisy, które mogą uratować im życie. Celem odpowiedzialnego pracodawcy powinno być budowanie wśród pracowników przekonania, że BHP służy ich bezpieczeństwu, a nie ma na celu utrudnianie pracy.

Agencja pośrednictwa pracy Pracownicy Budowlani współpracuje ze sprawdzonymi i odpowiedzialnymi firmami budowlanymi. Szukasz pracy w branży budowlanej? Zgłoś się do nas!