JustPaste.it

Koszulka na rower, czyli w co się ubrać?

Koszulka rowerowa to obowiązkowe wyposażenie kolarza. Jak wybrać taką, która będzie komfortowa, praktyczna i posłuży nam lata?

Koszulka rowerowa to obowiązkowe wyposażenie kolarza. Jak wybrać taką, która będzie komfortowa, praktyczna i posłuży nam lata?

 

cycling-862278_640_small.jpg

W końcu doczekaliśmy się lata, czyli idealnej pory na rowerowe wyprawy. Nie zależenie od tego, czy planujemy wypad za miasto, czy wielką wyprawę po Norwegii, dobrze mieć w szafie odpowiedni strój na rower. Jakie koszulka rowerowa powinna spełniać funkcję i jak wybrać taką, która nie straci swoich właściwości po kilku praniach?

Termoaktywność

Każdy szanujący się kolarz musi posiadać termoaktywną koszulkę rowerową. Taka odzież szyta jest z syntetycznych włókien wyprowadzających wilgoć na zewnątrz, dzięki czemu skóra pozostaje sucha nawet po długim i ciężkim podjeździe. Dobra koszulka termoaktywna nie traci swoich właściwości nawet po wielu praniach. Jak właściwie dobrać rozmiar koszulki? Powinna jak najbardziej przylegać do ciała, tworząc wrażenie “drugiej skóry”. Niektórzy nawet twierdzą, że lepiej kupić rozmiar mniejszą niż nosi się na co dzień. Najważniejsze jednak, żeby czuć się w niej komfortowo.

Jony srebra

Niektóre koszulki termoaktywne mają włókna wzbogacone o antybakteryjne jony srebra. Poprzez blokowanie transportu tlenu do bakterii, neutralizowanie białek zawierających siarkę i blokowanie błony komórkowej, jony zapobiegają namnażaniu się bakterii. A w czym właściwie przeszkadzają nam te bakterie? Nie sam pot ma nieprzyjemny zapach, a rozkładane przez bakterie białka i tłuszcze zawarte w pocie. W skrócie – jony srebra zapobiegają nieprzyjemnym zapachom, które powstają w trakcie wysiłku fizycznego.

Szwy

Kolejnym ważnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze koszulki, są szwy. Zwłaszcza na długich dystansach mogą dać się nam we znaki. Najlepsza odzież szyta jest metodą bezszwową lub materiał łączy się przy pomocy tzw. płaskich szwów niepowodujących obtarć i zadrapań.

Zamek

Dodatkową wentylację zapewnia suwak. Optymalna długość rozpięcia wynosi około 30 cm. Należy również zwrócić uwagę na to, czy przy zapiętej pod szyję koszulce, stójka nie obciera brody.

Kieszonki

Obowiązkowym elementem dobrej koszulki są kieszenie wszyte na wysokości nerek. Po co dodatkowo obciążać się nerką czy plecakiem, skoro wszystko można wrzucić do kieszeni. Oczywiście nie ma sensu kupować koszulki z kieszonkami z przodu, gdyż przy pierwszym pochyleniu nad kierownicą wszystko z niej wypadnie. Kieszonki na plecach powinny być dodatkowo obszyte gumką przy wylocie, żeby umieszczone w nich przedmioty nie miały możliwości wyślizgnięcia się.

Odblaski

O odblaski powinni zadbać przede wszystkim rowerzyści szosowi. Oczywiście nie zastąpią one wymaganego oświetlenia roweru, ale mogą zwiększyć nasze bezpieczeństwo na drodze. Dlatego warto rozejrzeć się na koszulką, która element odblaskowe ma już wszyte.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Berens, producentem profesjonalnej odzieży dla sporowców.