JustPaste.it

Wypadek na budowie w Niemczech

Pracujesz w Niemczech i doznałeś uszczerbku na zdrowiu? Dowiedź się, jak uzyskać świadczenia.

Pracujesz w Niemczech i doznałeś uszczerbku na zdrowiu? Dowiedź się, jak uzyskać świadczenia.

 

 

excavators-1174428_640_small.jpg

Kraj naszych sąsiadów zza Odry jest jedną z najbardziej lubianych destynacji zarobkowych przez pracowników budowlanych z Polski. Kuszą wysokie zarobki, znany język i niewielka odległość od Ojczyzny. Jednak branża budowlana w całej Unii znajduje się w niechlubnej czołówce zawodów, najbardziej narażonych na wypadek, dlatego decydując się na pracę za granicą, warto poznać swoje prawa. Dmuchaj na zimne – dowiedź się, jak reagować w sytuacji wypadku przy pracy w Niemczech jeszcze przed wyjazdem z kraju.

Wypadek przy pracy

Nieznajomość prawa szkodzi, dlatego wielu Polaków po wypadku wraca do kraju, żyjąc w nieświadomości, że należą im się świadczenia rekompensujące straty, jakie ponieśli w wyniku wypadku. Po pierwsze pracodawca ma obowiązek zgłosić wypadek pracownika, który przez co najmniej 3 dni nie jest zdolny do wykonywania pracy. Ubezpieczenie wypłacane jest za pośrednictwem Berufsgenossenschaft, czyli branżowych zakładów ubezpieczeń. Wypadek można zgłosić osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika. Aby wniosek został rozpatrzony, należy podać swoje dane osobowe i dane identyfikacyjne firmy, kopię umowy o pracę, dokumentację medyczną i sporządzony w firmie protokół wypadku. Kwota ubezpieczenia ma pokryć koszty leczenia, rehabilitacji, opieki i wypłacane jest również świadczenie z tytułu niezdolności do pracy w wysokości 80% dotychczasowych zarobków. Zasiłek wypłacany jest przez 78 dni. W przypadku gdy poszkodowany nie może wrócić do zawodu, państwo pokrywa również koszt przekwalifikowania.

Odszkodowanie

To jednak nie koniec rekompensat finansowych, o które może ubiegać się poszkodowany pracownik budowlany. W przypadku, gdy wina jednoznacznie wynika z zaniedbania lub lekkomyślności pracodawcy, pracownik budowlany może wystąpić na drogę sądową i ubiegać się o odszkodowanie bezpośrednio od firmy, w której jest zatrudniony. Oczywiście musimy przed sądem udowodnić, że wina za wypadek faktycznie leży po stronie pracodawcy, gdyż na przykład nie zadbał o odpowiednie ubranie BHP dla pracowników lub wymagał od pracownika wykonywania czynności, do których nie został przyuczony. Jednak zanim wystąpimy na drogę sądową, warto zadbać o świadków i materiały dowodowe, gdyż przegrana może nas sporo kosztować.

Uszczerbek na zdrowiu

Jeśli w wyniku wypadku doszło do trwałego uszczerbku na zdrowiu, który wpływa na zdolność pracownika do wykonywania zawodu, może się ubiegać w Berufsgenossenschaft o wypłatę renty. Oczywiście znów musi dostarczyć pełną dokumentację medyczną, protokół z miejsca wypadku oraz dane swoje i firmy. Żeby uzyskać świadczenie, musi być niezdolny do pracy w co najmniej 20%. Jeśli pracownik budowlany całkowicie utraci zdolność do pracy, wypłacane mu jest 2/3 ostatniego rocznego wynagrodzenia.

Wszystkie wymienione powyżej świadczenia otrzymują jedynie pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę. W przypadku gdy dojdzie do wypadku w trakcie pracy, należy zadbać o zebranie całości dokumentacji medycznej i protokołu z miejsca wypadku.

Artykuł został napisany przy współpracy z firmą Pracownicy Budowlani, agencją pośrednictwa pracy współpracującą z zaufanymi firmami budowlanymi w Polsce i w Niemczech.