Login lub e-mail Hasło   

O co chodzi?

Aż się już nie mogę doczekać powrotu i normalnego stanu zagrożenia czymkolwiek.
Wyświetlenia: 1.063 Zamieszczono 05/07/2016

     Kolega Janusz " Seta" zmobilizował mnie do refleksji, zatem wyciągam zza pazuchy najświeższą, jaka się zachowała w trakcie mojej niemieckiej "rajzy". Jestem w Stuttgarcie prawie dwa miesiące i jeszcze pozostał mi jeden. Mieszkam na jednej z gór otaczających centrum miasta, w dzielnicy należącej do tzw. bogatych. Patrzę codziennie na piękne widoki, pogodnych ludzi różnych ras i kolorów skóry i słucham częstego bicia dzwonów z licznych kościołów katolickich i ewangelickich.

     W mojej dzielnicy zwanej Dagerloch jest dużo różnorodnych willi i samochodów, które w Polsce zwie się potocznie "wypasionymi", ale mało tu zewnętrznego życia, bo skrywają je owe wille i ich wewnętrzne ogrody. Dokoła są też winnice, ale i tam trudno doszukiwać się ruchu, dużo tu też schodów, schodków, bo wciąż z górki, albo pod górkę - jak to w górach . Bywam jednak w centrach handlowych i innych dzielnicach, patrzę i słucham.

     Dochodzę do wniosku, że oni tu nic nie rozumieją! Po ulicach włóczą się kolorowi, czasem nawet w turbanach i galabijach, kobiety zakrywają włosy chustami, prowadzą kioski, sklepiki i małe bary, czy kluby i najczęściej mówią swobodnie po niemiecku. A dookoła  żadnych patroli z wielkimi pałami i kajdankami nie widać! Ani śladu żadnej policji czy jakiejś tam straży miejskiej. Nic, ot przejedzie czasem jakiś radiowóz i tyle.Tu nawet nikt nie poluje z mandatami na przejściach dla pieszych. Zupełnie jakby nie wyczuwali żadnego zagrożenia. Ba, zaglądam do kościoła katolickiego na pobliskim Dagerlochu, a tam msze prowadzą czarni księża dla miejscowych Niemców. No, kto by się u nas na to zgodził, albo na przykład dziewczynki dopuścił do ministranckiej posługi, czy na pastora mianował kobietę.

      Oni zupełnie nie rozumieją naszych obaw, a co gorsza, najprawdopodobniej o nich nie mają zielonego pojęcia. O Polsce w telewizji mówi się niedużo. Owszem, przed meczem z Polakami powiedziano wyraźnie, że niemieccy piłkarze mają wielu kolegów w polskiej reprezentacji (pewnie stąd ten remis), o rozróbach rosyjskich kibiców w Paryżu mówili z oburzeniem trzy dni, ale o naszych żadnego złamanego słowa nie było. A w ogóle ta ich reprezentacja jakaś zupełnie nie rasowa. I nikt tutaj w Niemczech na to nie reaguje, przeciwnie, kibicują jak swoim.

        Wspólnoty kościelne obu wyznań, też nic, jakby problemu nie widziały.. Owszem organizują tu przedszkola, domy opieki, domową pomoc medyczną, koncerty, mityngi akcje pomocy,, ale o problemie imigracji islamskiej mówią czasami tylko w wiadomościach.

       Ech, mówię Wam - szkoda gadać. Jakieś pięknoduchy, myślą tylko o swoich zwykłych sprawach i tyle. Psy też mają dziwne, Wychodzą na ulice i chyba w ogóle nie srają, bo na chodnikach nic nie ma. Zupełnie nie wiedzą o co chodzi i do Turcji chcą wysłać wojsko do pomocy. Nikt w ich rządzie ani parlamencie nie myśli o żadnych ustawach inwigilacyjnych,ani o wzmocnieniu policji, czy służb specjalnych. Zamiast tego wymyśli proklamację w obronie mniejsxości azerskiej w Turcji.

         Aż się już nie mogę doczekać powrotu i normalnego stanu zagrożenia czymkolwiek. Nie przyjeżdżajcie do Stuttgartu, bo tu nie wiedzą o co chodzi. Ale my, Polacy, wiemy doskonale - pewnie im się za dobrze powodzi i dlatego się tym Szwabom w d... poprzewracało.

Pozdrowienia.

Podobne artykuły


82
komentarze: 20 | wyświetlenia: 27921
58
komentarze: 96 | wyświetlenia: 7642
56
komentarze: 41 | wyświetlenia: 24242
39
komentarze: 20 | wyświetlenia: 16866
36
komentarze: 15 | wyświetlenia: 6061
34
komentarze: 34 | wyświetlenia: 2935
32
komentarze: 35 | wyświetlenia: 7909
31
komentarze: 14 | wyświetlenia: 6424
29
komentarze: 14 | wyświetlenia: 2328
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 3180
29
komentarze: 59 | wyświetlenia: 2275
29
komentarze: 61 | wyświetlenia: 2782
28
komentarze: 43 | wyświetlenia: 1951
27
komentarze: 43 | wyświetlenia: 2279
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  seta1212,  05/07/2016

Nie wypada mi Piotrze komplementować cię jako lubianego reportażysty (zostawiam to damskiej młodzieży), ale spacer z tobą po Stuttgarcie należy do wyjątkowo ciekawych.
Cieszę się, że nie wybierasz emigracji, bo z twoim wrodzonym sarkazmem zanudził byś się tam na (nomen - omen) śmierć :)))

  awers,  05/07/2016

@seta1212: Muszę wracać, bo chcę sobie kupić rower, atu są koszmarnie drogie i do tego jeżdżą tylko w jedną stronę - z górki.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska