JustPaste.it

Zdajesz prawko w Wielkiej Brytanii? Pamiętaj o lewostronnym ruchu drogowym

Polacy starający się o uzyskanie prawa jazdy w Wielkiej Brytanii muszą zachować szczególną ostrożność ze względu na lewostronny ruch drogowy. Dlaczego?

Polacy starający się o uzyskanie prawa jazdy w Wielkiej Brytanii muszą zachować szczególną ostrożność ze względu na lewostronny ruch drogowy. Dlaczego?

 

86f2fbfb83305f38a0b249d0e7efba3a.jpg

To, co różni polskie realia drogowe od tych panujących w Wielkiej Brytanii, to przede wszystkim lewostronny ruchu drogowy, który bardzo często sprawia kłopot osobom starającym się o prawo jazdy w UK. Niewielu z was zapewne wie, że podobne przepisy kiedyś panowały również w Polsce.


Kiedyś powszechny, dziś marginalny


Zasada ruchu lewostronnego ma swoje początki jeszcze w czasach starożytnych. W nowożytnej Europie ruch lewostronny został uregulowany prawem około roku 1300, kiedy to papież Bonifacy VIII nakazał, aby pielgrzymi poruszali się po lewej stronie drogi. Obecnie lewą stroną drogi poruszają się pojazdy nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale również w 75 innych krajach na całym świecie (np. Australia, Nowa Zelandia, Indie, Pakistan, Hongkong, Japonia, Indonezja czy też Tajlandia).


Ruch lewostronny obowiązywał również na terytorium Polski przez długi okres czasu. Dopiero od 1918 roku, czyli gdy Polska odzyskała niepodległość, wprowadzono zasadę podróżowania prawą stroną drogi. W Krakowie tramwaje zaczęły się poruszać w ruchu prawostronnym dopiero w 1925 roku. Rewolucja w ruchu drogowym trwała ponad sto lat, a jej prekursorami byli najprawdopodobniej Francuzi.


O tym musisz pamiętać!


Robiąc prawo jazdy w UK należy pamiętać, że w przypadku ruchu lewostronnego, zasada pierwszeństwa na skrzyżowaniach nie jest odwrotna niż w krajach, gdzie obowiązuje ruch prawostronny. W Wielkiej Brytanii na nieoznakowanych skrzyżowaniach nikt nie ma pierwszeństwa przejazdu. W UK wyprzedzanie pojazdów odbywa się zasadniczo po ich prawej stronie, natomiast na rondach obowiązuje kierunek przemieszczania się zgodny z ruchem wskazówek zegara.


Starając się o prawo jazdy w Anglii, należy także pamiętać o różnicach w ograniczeniu prędkości jakie występują w prawie drogowym polskim a prawie drogowym angielskim. W UK limit prędkości obowiązuje aż do odwołania, a więc do pojawienia się znaku znoszącego ograniczenia. Nie zastosowanie się do ograniczeń prędkości w Wielkiej Brytanii grozi wyjątkowo wysokimi mandatami. W Polsce ograniczenie prędkości przestaje obowiązywać w momencie pojawienia się skrzyżowania, za którym nie znajduje się znak informujący o ograniczeniu prędkości.


Artykuł powstał przy współpracy z firmą http://www.emano.co.uk/, która od wielu lat pomaga Polakom w skutecznym uzyskaniu brytyjskiego prawa jazdy, a także świadczy profesjonalne usługi doradcze związane z branżą motoryzacyjną.