JustPaste.it

Inwestowanie w ziemie wciąż opłacalne

Nieruchomości wciąż są ulubionym aktywem dla inwestorów, ponieważ przynoszą większy zysk niż lokaty bankowe, warto jednak pamiętać, że wiążą się z nakładem pracy właściciela.

Nieruchomości wciąż są ulubionym aktywem dla inwestorów, ponieważ przynoszą większy zysk niż  lokaty bankowe, warto jednak pamiętać, że wiążą się z nakładem pracy właściciela.

 

Natomiast inaczej sprawa wygląda z gruntami, ponieważ zakup gruntów rolnych zawsze jest stabilnym i zyskownym dobrem i dodatkowo nie wiąże się z żadną aktywnością właściciela.

Najbardziej atrakcyjnymi gruntami inwestycyjnymi są ziemie w klasach V i VI – czyli takie, które łatwo się przekształca, by postawić na nich budynek. Tego typu inwestycje są jednak zajęciem dla cierpliwych, gdyż zakup ziemi zawsze jest inwestycją długoterminową. Zgodnie z danymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, cena 1 ha ziemi rolnej 10 lat temu kosztowała niecałe 9 tys. złotych, natomiast obecnie  ARiMR podaje, że cena ziemi rolnej w I kwartale 2016 r. przekroczyła 39 tys. złotych, natomiast wzrost wartości ziemi w całej Polsce wyniósł aż 436%. Dodatkowo możemy zyskać, jeśli kupujemy ziemię w regionie z dużym potencjałem turystycznym, który stale się rozwija i zyskuje na atrakcyjności.

Jak twierdzą eksperci ziemia jest bardzo stabilnym aktywem, skutecznie opierającym się rynkowym zawirowaniom, nawet jeśli ceny gruntów na jakiś czas zatrzymują się, to potem na pewno nie spadają. Do inwestowania w nieruchomości gruntowe zachęcają słabe wyniki produktów finansowych oferowanych przez banki oraz szeroko pojmowane bezpieczeństwo, którego nie doświadczy się na parkiecie giełdowym.

Ponieważ współczesny rynek inwestycji kapitałowych jest nieprzewidywalny i finansowy efekt motyla może w każdej chwili spowodować, że inwestycja zabierze nie tylko zyski, ale również zainwestowany kapitał, dlatego inwestowanie w nieruchomości wypada na tym tle korzystniej, tym bardziej, gdy  nieruchomość  ma potencjał wzrostu i daje przewidywalny zysk.

Inwestowanie w ziemię daje prawdopodobieństwo stabilnego, harmonijnego i w miarę pewnego wzrostu od kilku do kilkunastu procent rocznie, tym bardziej, że ziemia jest dobrem organicznym, którego nikt nie może więcej wyprodukować, znajduje się więc na wygranej pozycji. Wyselekcjonowane grunty będą zaś zyskiwać na wartości w odpowiednim przedziale czasu.

Pomimo zamieszanie na rynkach finansowych i zmian na arenie politycznej ceny ziemi od lat systematycznie pną się w górę. Przypuszcza się, że nawet nowa ustawa o obrocie ziemią rolną nie obniży wartości gruntów, a jedynie na pewien czas, nim pojawią się nowe metody zakupu i sprzedaży ziemi, może zatrzymać ceny.

Artykuł przygotowany we współpracy z: Karpatia.net.pl