JustPaste.it

Budowa komina - na co zwracać uwagę?

Jeszcze nie tak dawno kominy budowano z cegieł, ale dzisiaj coraz częściej montuje się wkłady z kamionki lub stali szlachetnej.

Jeszcze nie tak dawno kominy budowano z cegieł, ale dzisiaj coraz częściej montuje się wkłady z kamionki lub stali szlachetnej.

 

Są one bardzo wytrzymałe, odporne na wilgoć i kwasy. Istnieją jednocześnie przewody kominowe, które nie wymagają obudowy, zaś ich wnętrze przed wychłodzeniem ochrania wełna mineralna.

Kominem określamy ten element domu, jaki służy do odprowadzania produktów spalania z różnego typu palenisk. W jego wnętrzu jednak mogą znajdować się także kanały wentylacyjne, odpowietrzenie kanalizacji czy nawet wloty powietrza, jakie odprowadzane są do palenisk zamkniętych. Kominy więc budowane są bardzo często jako wielokanałowe, a przewody spełniają różne funkcje.

Najważniejszym i niezbędnym warunkiem prawidłowej pracy wszystkich rodzajów kanałów jest ich szczelność. Musi być ona zachowana między różnorodnymi przewodami, jak i ścianki zewnętrznej całego komina. Zapewnia to skuteczne i bezproblemowe odprowadzenie zużytego powietrza, spalin i dymu.

W każdym kominie muszą znaleźć się te same kanały. Jednym z nich jest kanał dymowy. Służy do podłączenia do nich kotłów oraz kominków na paliwa stałe. Ważny jest odpowiedni przekrój, który nie może być mniejszy niż 14x14 (w przypadku kanałów okrągłych średnica to 15). Każde z urządzeń musi być podłączone do oddzielnego kanału.

Kolejnym jest kanał spalinowy, który odprowadza produkty spalania z gazowych i olejowych urządzeń grzewczych. Przekrój takich kanałów nie może być również (jak w poprzednim przypadku) mniejszy niż 14x14 centymetrów. Ponadto, wewnętrzna powierzchnia kanału powinna być odporna na agresywne oddziaływanie kondensatu.

Ostatnim jest kanał wentylacyjny, który jest przeznaczony do odprowadzania powietrza w systemie wentylacji grawitacyjnej. Najmniejszy dopuszczalny przekrój kanału to 10x10 centymetrów. Kanał tego rodzaju może odprowadzać powietrze tylko z jednego pomieszczenia.

Często zastanawiamy się, jaki budować komin, czy lepszy będzie komin tradycyjny, z cegieł, a może lepiej wykorzystać prefabrykowane elementy. Tak naprawdę wszystko zależy od lokalizacji komina. Jeśli został on zaprojektowany w ścianie nośnie, to lepiej jak wymurujemy go z cegieł. W domach zaś o lekkiej konstrukcji szkieletowej postawmy na komin z gotowych elementów. Więcej informacji pod tym adresem http://fachowydekarz.pl/budowa-komina-o-czym-nie-wolno-zapomniec/