JustPaste.it

Program klasy ERP – technologia wspomagająca zarządzanie przedsiębiorstwem

Zarządzanie przedsiębiorstwem to złożony proces, który coraz częściej optymalizowany jest poprzez wdrażanie systemów informatycznych.

Zarządzanie przedsiębiorstwem to złożony proces, który coraz częściej optymalizowany jest poprzez wdrażanie systemów informatycznych.

 

Programy klasy ERP (enterprise resource planning, czyli zaawansowane zarządzanie zasobami) mogą obejmować wszystkie elementy procesu zarządzania bądź tylko wybrane.

Zaawansowane zarządzanie zasobami

Systemy ERP, należące do zintegrowanych systemów informatycznych, to programy ułatwiające gromadzenie i przetwarzanie danych związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Tego typu oprogramowanie może obejmować struktury wyłącznie jednego przedsiębiorstwa lub kilku ze sobą współpracujących. Podstawą systemu ERP jest baza danych, a w zależności od ich ilości systemy mogą mieć budowę:

  • zintegrowaną – gdzie w oparciu o jedną bazę danych funkcjonują wszystkie aplikacje składające się na system,
  • modułową – gdzie każda z aplikacji systemu posiada dostęp do odrębnej bazy danych.

Rozbudowane narzędzie oparte o technologię

Programy klasy ERP stosowane są na wszystkich szczeblach struktury przedsiębiorstwa, obejmując działania związane z finansami, human recources, produkcją, sprzedażą, zaopatrzeniem, magazynowaniem produktów, utrzymywaniem relacji z klientami i kontrahentami, marketingiem. W zależności od specyfiki prowadzonej działalności, system ERP może być poszerzony o dodatkowe moduły, odpowiadające potrzebom przedsiębiorstwa.

Tym samym system ERP to rozbudowany program składający się z zestawu narzędzi przeznaczonych do obsługi poszczególnych działów wchodzących w skład struktury przedsiębiorstwa.

Zastosowanie systemów ERP w firmie

Zaletą stosowania w zarządzaniu przedsiębiorstwem tego typu programów jest usprawnienie procesów biznesowych poprzez integrację danych. Systemy ERP mogą być idealnie dostosowywane do potrzeb danego przedsiębiorstwa, dodatkowo mogą być też integrowane z dotychczas wykorzystywanymi aplikacjami. Szczególnie korzystne są w przypadku modelu działalności rozproszonej, w przypadku którego:

  • część pracy wykonywana jest zdalnie (pracownicy mobilni, jak przedstawiciele handlowi),
  • firma posiada oddziały w miastach innych niż lokalizacja siedziby głównej.

Z systemów ERP obecnie korzystają zarówno duże przedsiębiorstwa, jak też małe firmy. W obu przypadkach istotne jest uporządkowanie struktury organizacyjnej i zapewnienie bieżącego dostępu do danych, czego efektem jest optymalizacja procesu zarządzania.

Usprawnienie procesów zarządzania poprzez wdrożenie systemów ERP opartych o nowoczesną technologię jest obecnie warunkiem koniecznym dla rozwoju przedsiębiorstwa, a tym samym umocnieniu jego pozycji na rynku.

Źródło informacji: http://i-pcc.pl/ekosystem-erp/