Login lub e-mail Hasło   

Biofeedback – przegląd technik, czyli co znaczą te wszystkie 3 literki, EEG itp

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://pomocpsycholog.pl/biofeedback-prz(...)echnik/
Wreszcie coś prosto i na temat. Co znaczą i do czego "służą" te wszystkie 3 literki: EEG, ECG, EMG, EDG :)
Wyświetlenia: 424 Zamieszczono 15/07/2016

EEG dla dzieci

fBiofeedback – Przegląd ( na podstawie http://www.mayoclinic.org/tests-procedures/biofeedback/home/ovc-20169724)

Biofeedback jest techniką, którą używa się do uczenia się jak kontrolować funkcje organizmu takie jak np. rytm pracy serca
Dzieje się to przez podłączenie elektrod, dzięki czemu uzyskujemy informacje zwrotne( feedback) o organizmie ( bio). Te informacje pozwalają zaobserwować nawet subtelne zmiany zachodzące w organizmie np. przez relaksację konkretnych mięśni , aby uzyskać pożądany cel , jakim jest redukcja napięcia i bólu.
W skrócie : biofeedback uczy, jak wykorzystać siłę myśli, aby kontrolować ciało w celu poprawienia kondycji i zdrowia.

Typy biofeedbacku:
W użyciu spotyka się różne metody odczytywania informacji z ciała (biofeedbacku) . Jaka jest najlepsza, zależy od zdrowia i celu, jaki chcemy osiągnąć. Możemy odczytywać:

1. Fale mózgowe. W tym przypadku podłączane są elektrody na głowę ( w konkretne obszary pracy mózgu) używając electroencephalograph -u(elektroencefalografu)-EEG
2. Oddychanie. Podczas tych sesji używa się specjalnych pasów opasujących dół brzucha i/lub piesi do monitorowania sposobu oddychania.
3. Rytm pracy serca ( tętno).W tym przypadku używane są sensory na palce lub ucho z urządzeniem zwanym photoplethysmograph-em albo elektrody podłączane do klatki piersiowej, niższych części tułowia lub nadgarstków i używany jest electrocardiograph (elektrokardiograf)- ECG do mierzenia tętna i zmienności rytmu serca.
4. Mięśnie. Ta metoda wymaga ułożenia elektrod na konkretnych mięśniach szkieletowych używając metody electromyography (elektromiografia) – EMG do monitorowania aktywności elektrycznej mięśni, która odpowiada za skurcze.
5. Gruczoły potowe – sensory umiejscowione są na palcach lub dłoni albo nadgarstku. Używając się metody zwanej electrodermograth- em – EDG do mierzenia aktywności gruczołów potowych i ilości i przewodnictwa skóry. Kiedy niepokój rośnie większa ilość potu jest wydzielana i wzrasta przewodnictwo skóry.
6. Temperatura. Sensory umiejscawiane są zwykle na palcach lub stopach, mierzą przepływ krwi w skórze. ponieważ zwykle temperatura spada kiedy jesteśmy pod wpływem stresu, niskie wskaźniki wskazują na potrzebę treningu relaksacji.

Podczas sesji można używać jednego a w szczególnych przypadkach kilu rodzajów biofeedbacku w jednym czasie. Odczyt jest widoczny na monitorze komputera w postaci wykresów.
Używając grafiki, gier i instruktażu uczymy się jak zapanować nad stresem poprzez oddech, rozluźnianie mięśni i pozytywne myślenie. A to z czasem doprowadzi do poprawy zdrowia i jakości życia.

Renata Raczyńska, psycholog Wrocław

Link do strony na Facebook

PoMocPsycholog.pl

Podobne artykuły


15
komentarze: 73 | wyświetlenia: 1445
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142572
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122711
45
komentarze: 12 | wyświetlenia: 42379
44
komentarze: 38 | wyświetlenia: 6384
31
komentarze: 21 | wyświetlenia: 41883
31
komentarze: 8 | wyświetlenia: 58142
29
komentarze: 18 | wyświetlenia: 7345
27
komentarze: 28 | wyświetlenia: 6356
27
komentarze: 19 | wyświetlenia: 5018
23
komentarze: 15 | wyświetlenia: 2476
22
komentarze: 12 | wyświetlenia: 7736
21
komentarze: 19 | wyświetlenia: 20671
21
komentarze: 11 | wyświetlenia: 33815
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska