Login lub e-mail Hasło   

206 rocznica urodzin Fryderyka Chopina

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.film-hd.pl
Warszawa - miasto Fryderyka Chopina. To tu dorastał i tu zachwycał swoimi koncertami...
Wyświetlenia: 279 Zamieszczono 20/07/2016

Warszawa to miasto gdzie Fryderyk Chopin dorastał, kształcił się, zachwycał publiczność swoimi pierwszymi koncertami. Stąd wyjechał jako dwudziestoletni młodzieniec na wieloletnią emigrację.

Powróciła już tylko urna z jego sercem, która pochowana została w kościele ś1). Krzyża i powróciła na zawsze…muzyka.

Chopin wraz z matką i siostrami mieszkał przez siedem lat w Pałacu Saskim, później przez kolejne dziesięć lat – w Pałacu kazimierzowskim i ostatnie trzy lata przed wyjazdem z kraju w oficynie Pałacu Chapskich przy krakowskim Przedmieściu 5, gdzie oglądać można, zrekonstruowany na podstawie rysunku Antoniego Kolberga, salonik rodziny Chopinów.

Instrument, który tam stoi dzisiaj należał niegdyś do Franciszka Liszta. Adres saloniku Chopinów to jedno z wielu miejsc w Warszawie dających świadectwo z życia kompozytora. Niemalże naprzeciwko kościoła św. Krzyża, w kościele wmurowana jest tablica przypominająca, że na tutejszych, zachowanych do dzisiaj organach, grywał młody Fryderyk.

W Parku łazienkowskim znajduje się charakterystyczny secesyjny pomnik Chopina, będący wierną repliką rzeźby Wacława Szymanowskiego z początku dwudziestego wieku. – oryginał został zniszczony podczas drugiej wojny światowej, zachował się jedynie cokół.

W lecie jest to miejsce weekendowych recitali fortepianowych. Koncerty muzyki Chopina odbywają się w Warszawie w wielu miejscach, zarówno podczas licznych imprez muzycznych, jak i recitali największych pianistów świata. Większość z tych recitali jest filmowana i relacjonowana na żywo przez telewizje, z możliwością dowolnego odtwarzania koncertów na stronach internetowych stacji telewizyjnych.

Odbywający się co pięć lat w warszawskiej Filharmonii Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina to najważniejsza tego typu impreza na świecie.

Pałac Ostrogskich przy ul. Okólnik 1 to jedno z miejsc koncertowych, ale nie tylko, to również siedziba Muzeum Chopina ze stałą ekspozycją „Chopin w Warszawie, Paryżu i Nohant”.

Zgromadzono tu przedmioty osobiste, dokumenty, rękopisy, liczne dzieła sztuki z zakresu malarstwa, grafiki i rzeźby poświęcone Chopinowi i jego bliskim. Obecnie trwają prace nad sfilmowaniem dorobku naszego wielkiego Polaka i produkcją filmu dokumentującego jego losy w Warszawie. Filmowanie obrazu zostało powierzone jednej z warszawskich firm zajmujących się produkcją filmów dokumentalnych.

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1284
12
komentarze: 93 | wyświetlenia: 789
12
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1615
12
komentarze: 68 | wyświetlenia: 1012
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 2041
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1418
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 450
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 818
11
komentarze: 72 | wyświetlenia: 789
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 504
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1523
11
komentarze: 31 | wyświetlenia: 2125
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1023
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska