Login lub e-mail Hasło   

Czy Polacy to ... PoLachy, a Polska to PoL(e)ska ?

Nazwa "Polska" może wywodzić się od "pola" lub "polus" (północny), albo "na PoLuLen" czy "PoleLnu", zaś Lechistan od Lecha, Lędzian ... lub łachy... Ale czy tylko ?
Wyświetlenia: 2.191 Zamieszczono 21/07/2016

   Dla Litwinów Polska to LENKIJA, a Polak to LENKUS. Przyznajmy, że kojarzy się to nam z ... lnem. Niemcy i Szwedzi mówią POLEN, jak gdyby przyjeżdżali tu po ... len, albo ... lenno. Dla Wschodu pozostajemy albo "POLJAKI" albo po prostu LACHY, zaś LACHY mają LASZKI. Co ciekawe dla Turków pozostajemy LECHISTANEM, a dla Irańczyków (Persów) LACHISTANEM. Z kolei dla Węgrów Polska to Lengyelország, zaś Polak to Pólus. Nie lekceważmy tej "pamięci" ukrytej w językach. Być może tylko ona nam pozostaje wobec braku innych źródeł. Jak mawiał Platon, warto zaufać przodkom, tym którzy byli przed nami. Już choćby to, że nazywamy nasze morze Bałtykiem, czyli Morzem Białym (Baltis - lit. biały), zaś WOLIN i UZNAM byli braćmi, naprowadza nas na intrygujące dzieje tych ziem i ludzi.
   Widać zatem, że język zachował wspomnienie o krainie, która nie nazywała się jeszcze POLSKĄ. Także w języku polskim przetrwały nazwy i imiona typu LECH, LESZEK czy LECHIA. Sam Jan Długosz, jeszcze w XV wieku, pojęć Polacy i Lechici używał zamiennie. Paweł Jasienica przypominał zaś, że jeszcze za czasów Władysława Jagiełły w Krakowie mówiło się o Wielkopolsce w stylu: "Co też ci Polacy knują?". Widać zatem, jak długo trwały odrębności regionalne i rodowe w Rzeczpospolitej. Spytajmy więc samych siebie: Co z tą Polską? Skąd jej nazwa? Dlaczego akurat tak o sobie mówimy i myślimy...? Pewien polski szlachcic, w XV w. na portugalskiej Maderze założył osadę o nazwie Estreyo de Lacheta. Cieśnina/Zatoka Lachów? Dlaczego nie użył słowa POLSKA? Kto mu przekazał informację o lechickiej historii?
   Podobno pierwszy raz nazwy POLONIA (łac.) użyto na denarze Bolesława Chrobrego. Było to określenie użyte przez księcia, knezia, kniazia. Czy już wówczas stawało się powszechne, czy też była to polityka młodej, i nowej w tej krainie, dynastii? Nie wiemy, choć to właśnie dominujący i najsilniejszy RÓD i gRÓD wywierał największy wpływ na nową formę państwa. Państwa z nowymi elitami. Elitami, które przyszły po Leszku, PO-LESKu...
   Profesor Urbańczyk twierdzi, że nie było żadnych plemion typu Polanie czy Wiślanie. Z kolei profesor Jasiński ustalił, że POZNAN to ród z okolicy Nitry (wtedy Wielkie Morawy, dziś Słowacja). Czy można zatem postawić hipotezę, że, mówiący tą samą co tutejsi ludzie mową, ród POZNAN założył gród POZNAŃ ? Wiemy, że kiedyś imiona założycieli znajdowały odbicie w nazewnictwie miast i krajów. Jaki z tego wniosek? Ano taki, że słowo POLSKA wywodzić się może od słów typu "PoLechach", "PoLeszkach", "PoLestku", "PoLesiu", "PoLesku"... Z kolei łacińska Polonia kojarzy się nam z przetworzeniem słów POLEN i PANONIA. Panonia to naddunajska prowincja rzymska. Nazywano ją tak długo po upadku Rzymu. Jeszcze w XV w. Jan Długosz tak właśnie nazywa węgierskie już wówczas ziemie. To stamtąd mogli przybyć nad Wartę rodowcy Mieszka.
  Powiedzenie "Polak,Węgier dwa bratanki..." ma więc także takie uzasadnienie. Przez wieki za integralną część Węgier uznawano... Słowację, której mowa była i jest nam bliska.

Tomash B. 2015

lechistan.pl

Podobne artykuły


14
komentarze: 42 | wyświetlenia: 699
13
komentarze: 7 | wyświetlenia: 454
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1601
10
komentarze: 4 | wyświetlenia: 946
10
komentarze: 6 | wyświetlenia: 531
10
komentarze: 4 | wyświetlenia: 269
10
komentarze: 137 | wyświetlenia: 502
10
komentarze: 4 | wyświetlenia: 264
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1981
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 470
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1169
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 498
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 590
9
komentarze: 57 | wyświetlenia: 1689
8
komentarze: 2 | wyświetlenia: 630
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy





  Remter,  21/07/2016

Lechia stanowiła Imperium z historią sięgającą ok 5000 lat, natomiast Polska to państwo poddane Cesarstwu Rzymskiemu pod postacią Watykanu, czyli stworzonej religii dla terytorium Europy a z czasem sięgającej całego świata... I jest oszustwem przekazywanie wiedzy o tysiącletniej tradycji narodu mieszkającego na tym terenie... KRK za wszelką cenę czynił wymazywanie z pamięci naszej tożsamości, któr ...  wyświetl więcej

  Koriolan,  21/07/2016

@Remter: Widzę, że nie lubisz kk.
Teraz głośno to mówi Pieczyński - Polska Laicka. Głośno mówi, że kk powinien być rozwiązany.
Możesz zajrzeć na jego stronę :-)))

Np.
http://www.krzysztofpieczynski(...)b-email

@koriolan: Znamy Pieczyńskiego i jego stronę... Zobacz co teraz odkryto... Cholera, biedni ci biskupi i arcy - ciekawe jak ludowi wytłumaczą, że jednak historia Polski nie zaczyna się wraz ze chrztem Mieszkowym... http://archeowiesci.pl/2016/07(...)00-lat/

@Remter: nie o tym jest artykuł, pozdrawiam

Nie o tym jest ten artykul.

@Skalny Kwiat: wcale nie, skąd ten pomysł?

Jest wiele nazw, które brzmią podobnie, a nie są ze sobą powiązane, nawet zdarzają się miasta o tej samej nazwie w różnych krajach, które nie mają wspólnej historii... ale jedno jest pewne: nie znamy całej swojej historii i nie wiadomo czy dowiemy się kim jesteśmy i skąd pochodzimy. Zawsze zostanie w nast ta cząstka niepewności czy to Mieszko był pierwszy czy też nie.



Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska