Login lub e-mail Hasło   

Bariery w życiu osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne każdego dnia spotykają się w swoim życiu z wieloma przeszkodami, które uniemożliwiają im normalnie funkcjonowa
Wyświetlenia: 3.532 Zamieszczono 25/07/2016

Przeszkody te najczęściej nazywane są barierami. Możemy podzielić je na dwa główne typy – społeczne oraz architektoniczne. Omawiany problem dotyczy osób z niepełnosprawnością różnego rodzaju. Z przeszkodami na co dzień spotykają się zarówno osoby niesłyszące, niewidome czy poruszające się na wózkach inwalidzkich. Bariery zarówno te architektoniczne jak i społeczne często powodują brak aktywności osób niepełnosprawnych. Dotyczy to zarówno podjęcia pracy zarobkowej, udziału w życiu publicznym jak relacji międzyludzkich np. spotkań z rodziną czy przyjaciółmi. Brak odpowiedniej infrastruktury oraz nieodpowiednie zachowanie ludzi często są przyczyną stanów depresyjnych czy braku chęci wyjścia z domu. Najprostsze dla ludzi pełnosprawnych są nierzadko dla osób niepełnosprawnych barierą nie do przekroczenia, która uniemożliwia im rozpoczęcie godnego życia.

Bariery architektoniczne

schody

Do najczęściej spotykanych barier architektonicznych należą problemy związane z architekturą przestrzenną. Zaliczają się do nich przede wszystkim zbyt wąskie korytarze, wejścia czy drzwi. Inne związane z architekturą przestrzenną problemy to niewystarczającej wielkości pomieszczenia sanitarno-higieniczne i różnice między poziomami, czyli obecność schodów. Istotną barierą jest także niedostateczna informacja wizualna oraz dźwiękowa. Niektórych z przeszkód, takich jak na przykład zbyt wąski drzwi czy za mała przestrzeń nie da się zlikwidować bez większego remontu. Z kolei inne, takie jak obecność schodów, mogą być w miarę szybki i skutecznie zniwelowane. Istnieją bowiem urządzenia, dzięki którym osoba starsza lub niepełnosprawna szybko i co ważne samodzielnie może pokonać schody. Instalacja wind tego typu odbywa się najczęściej w budynkach zamkniętych. Transportery tego typu montowane są zarówno w domach, blokach jak i budynkach użyteczności publicznej. Znaleźć można także windy zewnętrzne dla niepełnosprawnych, które dodatkowo są zabezpieczane przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, co sprawia, że z powodzeniem mogą być montowane na zewnątrz budynków.

Bariery społeczne

wykluczenie

Bariery społeczne powiązane są z stosunkiem społeczeństwa do ludzi niepełnosprawnych. Niestety wielu z nas na ich temat myśli w sposób stereotypowy. Uważamy, że nie nadają się oni do wykonywania pracy, nie są samodzielni oraz są niezdarni zarówno życiowo jak i fizycznie. Obecność tego rodzaju stereotypów wynika po części z występowania barier architektonicznych , przez które osoby niepełnosprawne mają po prostu gorsze warunki życia niż ludzie w pełno sprawni.

 

Bariery materialne

pieniądze

Istnieje także trzeci rodzaj barier – materialne. Osoby niepełnosprawne jako jedyny środek utrzymania nierzadko mają tylko rentę czy zasiłek. Kwoty im przyznawane są często nie wystarczające do prowadzenia godnego życia bez przeliczania każdego grosza. Niestety istnienie tej bariery związane jest z dwoma poprzednimi. Uprzedzenia wobec niepełnosprawnych oraz fakt, że nie mogą oni komfortowo lub w ogóle przybyć do miejsca pracy sprawia, że nie podejmują się oni zatrudnienia.Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1305
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1436
12
komentarze: 93 | wyświetlenia: 804
12
komentarze: 68 | wyświetlenia: 1042
12
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1630
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 2105
11
komentarze: 31 | wyświetlenia: 2201
11
komentarze: 72 | wyświetlenia: 809
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 1112
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1047
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1535
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 527
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1303
10
komentarze: 36 | wyświetlenia: 555
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska