JustPaste.it

Praca Montera CO

Zawód montera instalacji gazowych to jedna z wielu karier, które może podjąć decydujący się na związanie przyszłości z budownictwem. Poznaj wszystkie wady i zalety tej pracy.

Zawód montera instalacji gazowych to jedna z wielu karier, które może podjąć decydujący się na związanie przyszłości z budownictwem. Poznaj wszystkie wady i zalety tej pracy.

 

gas-1540270_640_small.jpg

Decydując o swojej karierze należy się zapoznać ze wszystkimi aspektach pracy w danym zawodzie. Dowiedz się z naszego przewodnika po zawodach na budowie, na czym polega praca montera instalacji gazowych, jakie są zagrożenia związane z tym zawodem, ile można zarobić i jakie należy zdobyć wykształcenie.

Na czym polega praca Montera CO?

Monter instalacji gazowych montuje i demontuje oraz obsługuje urządzenia cieplne m.in. kotłów przemysłowych i energetycznych. Serwisuje i przeprowadza przeglądy nieszczelnych instalacji gazowych, wykonuje czynności związanych z eksploatacją układów redukcyjno-pomiarowych oraz przebudowy sieci gazowych.

Jakich narzędzi używa w pracy Monter CO?

Monter CO wykorzystuje do pracy przyrządy i uchwyty montażowe, palniki do cięcia, spawania i lutowanie oraz narzędzia ślusarskie i monterskie. W celu sprawdzenia szczelności instalacji monter stosuje urządzenia diagnostyczno-pomiarowe. W jego skrzynce z narzędziami znajdziemy również standardowe narzędzia takie jak młotek, wiertarka, piły i nożyce do cięcia rur czy klucze hydrauliczne. Niestety używanie każdego z tych narzędzi wiąże się z ryzykiem.

Jakie zagrożenia wiążą się z wykonywaniem pracy Montera CO?

Do podstawowych przeciwwskazań do wykonywania danej pracy należy wątła budowa fizyczna pracownika i wady wzroku oraz zaburzenia równowagi. Monter, podobnie jak większość pracowników budowlanych, wykonuje pracę na wysokościach, dlatego do jednych z najczęstszych przyczyn wypadków przy pracy w tym zawodzie, należy upadek z wysokości. Zagrożeniem związanym z wykonywanym tej pracy jest również obecność gazu w powietrzu szczególnie niebezpieczna w zamkniętych pomieszczaniach, gdyż grozi wybuchem lub zatruciem.

Wykształcenie i zarobki

Szukający zatrudnienia Monter CO musi posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe, czyli mieć wykształcenie zawodowe i świadectwo kwalifikacyjne grupa 3E i 3D, mile widziane jest również posiadanie świadectwa grupy 2E oraz uprawnienia do wykonywania połączeń zgrzewanych na rurociągach z PE. Według danych ze strony www.wynagrodzenia.pl ze stycznia 2016 r. średnia pensja montera instalacji elektrycznej wynosi 2 700 zł, a 25% osób zatrudnionych w tym zawodzie zarabia ponad 3 456 zł. Te dane mogą się jednak mocno różnić z faktycznymi warunkami finansowymi oferowanymi w tej branży, ze względu na fakt, iż często pracodawcy dopłacają dodatkowe kwoty poza oficjalną wypłatą.

Jeśli poszukujesz pracy w budownictwie, sprawdź najnowsze oferty na stronie Pracownicy Budowlani.