Login lub e-mail Hasło   

Śmieci na wejściu i na wyjściu

Informacjom z wielu dziedzin nie możemy jednoznacznie przypisać znaku prawdziwości bądź fałszywości.
Wyświetlenia: 629 Zamieszczono 29/07/2016

.

Wiadomości z mediów docierają do każdego z nas.

Jest coraz więcej tematów takich, że nie wiemy, czy są to wiadomości prawdziwe.

Straciliśmy busolę prawdy.

.

Nie tylko informacji politycznych nie możemy być pewni.

Informacjom z wielu dziedzin nie możemy jednoznacznie przypisać znaku prawdziwości bądź fałszywości.

Jeżeli poznajemy z mediów informację na jeden z takich tematów, to już nie ma nawet sensu zastanawiać się, czy jest ona prawdziwa, czy fałszywa. Sens jest tylko w tym, żeby zastanawiać się, jak wiele osób uwierzy w tę ściemę.

 

Jeżeli nie wiemy, które z docierających do nas informacji są prawdą, a które fałszem, to zwykła dwuwartościowa logika jest zupełnie nieprzydatna. Gorzej. Jej zastosowanie może być bardzo niebezpieczne !!!

Prawdopodobieństwo, że wyciągniemy wnioski, które bardzo nam zaszkodzą, jest niezwykle wysokie. Doskonale to widzę, gdy przeglądam dyskusje na internetowych forach.

Bardzo wielu komentatorów wyciąga logiczne wnioski, posługując się informacjami, które są więcej niż niepewne. Zakładają prawdziwość jakichś „faktów”, które znają jedynie z mediów. Wnioskują i ...  przerażenie mnie ogarnia, gdy czytam, do czego doszli.

Inni komentatorzy „znają” inne „fakty”, ponieważ wierzą innym mediom. - I. To samo.

Komputerowcy mówią: „śmieci wchodzą, śmieci wychodzą”.  Posługujący się wyłącznie dwuwartościową logiką,  komputer wylicza absolutne głupoty, gdy naszpikujemy go fałszywymi danymi, albo mieszanką danych prawdziwych i fałszywych. Komputer nie umie inaczej myśleć, jak tylko przy pomocy logiki: Tak, Tak – Nie, Nie, ale ludzie mogliby myśleć bardziej sensownie.

 .

Jeszcze w latach 80-tych była wysoko efektywna metoda poznawania faktów. Należało zapoznać się z tym, co mówią i piszą komunistyczne (reżimowe) media, posłuchać Radia Wolna Europa, zdobyć jakąś zagraniczną prasę i porównać napływające informacje. Dziś już nie ma skutecznej metody docierania do prawdy, opartej na tego rodzaju zasadach.

Dziś Jarosław Kaczyński mówi bardzo dziwne rzeczy. Działacze jego partii powtarzają za nim słowo po słowie. A ludzie? Jedni w to wierzą, inni nie wierzą.

Nie jest zagrożeniem to, co mówi jeden lub drugi „Kaczyński”. Prawdziwym zagrożeniem jest, że oni powtarzają bez cienia własnej myśli.

 

Śmiertelnie groźne jest, to że media tak często ukrywały prawdę przed społeczeństwem, że stały się kompletnie niewiarygodne.

.

Adam Jezierski

.

Podobne artykuły


74
komentarze: 26 | wyświetlenia: 9270
35
komentarze: 87 | wyświetlenia: 4342
43
komentarze: 22 | wyświetlenia: 23083
32
komentarze: 11 | wyświetlenia: 9386
29
komentarze: 7 | wyświetlenia: 6554
22
komentarze: 16 | wyświetlenia: 5252
25
komentarze: 4 | wyświetlenia: 26297
24
komentarze: 8 | wyświetlenia: 9478
26
komentarze: 32 | wyświetlenia: 18132
19
komentarze: 9 | wyświetlenia: 13083
15
komentarze: 6 | wyświetlenia: 12267
18
komentarze: 8 | wyświetlenia: 17667
16
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6372
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Henear,  29/07/2016

Oglądam dzisiaj tvn24 i EuroNews, pierwsza stacja ukazywała wizytę papieża atrakcyjnie, reportaż przesycony był narzuconymi emocjami w którym to dominowała myśl "jest Franciszek jest impreza", za to na drugiej stacji panował suchy komentarz i bezstronna opisowa relacja.
Media gdy kierują się atrakcyjnością, okrajają wydarzenie z mniej wizualnych obrazków.
Kowalski musi być syty i uczestniczyć w wydarzeniach zza telewizora. Musi być zaangażowany emocjonalnie,Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska