Login lub e-mail Hasło   

Praca kierownika budowy

Zawód kierownika budowy należy do jednych z najbardziej odpowiedzialnych zadań branży budowlanej. Dowiedz się, na czym polega i ile można zarobić na stanowisku kierownika budowy.
Wyświetlenia: 392 Zamieszczono 29/07/2016


Ze względu na to, że kierownik budowy musi posiadać wykształcenie wyższe, zdobywanie kwalifikacji do wykonywania tego zawodu trwa co najmniej 5 lat. Skończyłeś szkołę średnią i jesteś dopiero na początku kariery? Chcesz świadomie podjąć decyzję dotyczącą wyboru zawodu? Przeczytaj o zawodzie kierownika budowy i dowiedz się, czy praca kierownika budowy na pewno jest dla Ciebie.

Na czym polega praca kierownika budowy?

Kierownik budowy zajmuje się przede wszystkim organizacją pracy na budowie i kierowaniem przebiegiem prac. Do wymagań należy również koordynowanie i kontrolowanie oraz planowanie wszystkich aspektów pracy na każdym etapie budowy. Musi również kontrolować koszty i dokumentować takie kwestie, jak na przykład zużycie materiałów, dlatego musi posiadać umiejętność analitycznego myślenia. Odpowiada on za właściwą realizację projektu oraz bezpieczeństwo pracowników, dlatego zawód ten wymaga takich cech, jak umiejętność szybkiego podejmowania prawidłowych decyzji, zdolności przywódczych, skrupulatności, zdecydowania i precyzji.

Jakie trudności może napotkać w pracy kierownik budowy?

To stanowisko należy do najbardziej odpowiedzialnych zajęć na budowie. Przyszły kierownik musi zdawać sobie sprawę z faktu, iż będzie musiał w przyszłości odpowiadać nie tylko za błędy popełnione przez pracowników fizycznych, ale również za ich bezpieczeństwo. Poza tym ryzykuje zdrowiem tak samo, jak każdy inny pracownik budowlany. Narażony jest na upadek z wysokości lub uderzenie spadającym przedmiotem, skręcenia lub złamania kości, choroby płuc związane z zapyleniem placów budowy oraz wypadek spowodowany przez ciężki sprzęt budowlany.

Wykształcenie i pensja

Aby móc wykonywać ten zawód należy skończyć uczelnie wyższą, najlepiej kierunek budownictwo. Bardzo istotne jest również doświadczenie i uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi, dlatego należy liczyć się z tym, że po studiach absolwent będzie musiał poświecić jeszcze parę lat, zanim zostanie pełnoprawnym kierownikiem. Jednakże niewątpliwie opłaca się kształcić i nabywać doświadczenia, ponieważ średnia pensja kierownika budowy według portalu www.wynagrodzenia.pl na rok 2016 wynosi 6 696 zł brutto, 25% zatrudnionych na tym stanowisku zarabia powyżej 8 853 zł. Najgorzej wynagrodzeni pracownicy zarabiają 5 000 zł brutto i mniej. Na wysokość wynagrodzenie wpływa wielkość firmy, jej kapitał, wykształcenie i staż pracy kierownika.

Jeśli szukasz pracy w budownictwie, zajrzyj na portal Pracownicy Budowlani, na którym każdego dnia publikowane są nowe ogłoszenia o pracę w branży budowlanej.

Podobne artykuły


12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1225
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1102
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 902
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 639
10
komentarze: 37 | wyświetlenia: 822
9
komentarze: 42 | wyświetlenia: 667
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 571
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 965
9
komentarze: 33 | wyświetlenia: 791
9
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1120
9
komentarze: 75 | wyświetlenia: 427
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

A jeszcze jakie obrywy od podwykonawców, właścicieli sprzętu, dostawców towarów.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska