Login lub e-mail Hasło   

Choroby urlopu nie mają

Urlop kojarzy się z wypoczynkiem i chwilami spędzonymi z bliskimi, ale na pewno nie z chorobami. Zmiana otoczenia i trybu życia sprzyjają wystąpieniu niektórych dolegliwości.
Wyświetlenia: 378 Zamieszczono 03/08/2016

Liczba niebezpieczeństw jest imponująca, aczkolwiek do najczęściej rozpoznawanych należą m.in. oparzenia słoneczne, angina oraz ukąszenia owadów. Oczywiście mogą się one pojawiać w przeciągu całego roku, ale to właśnie w okresie letnim ich liczba znacznie wzrasta. Nie oznacza to także, iż nie powodują poważnych konsekwencji. Najrozsądniej jest zasięgnąć opinii specjalisty, aby nie doprowadzić do groźnych powikłań.

 

Oparzenia słoneczne

Pomimo, że dużo się mówi na temat bezpiecznego opalania latem, osób dotkniętych poparzeniami w tym okresie jest nadal bardzo wiele. Oparzenie słoneczne charakteryzuje się nasilonym rumieniem skóry, któremu towarzyszy uczucie pieczenia oraz pojawiające się pęcherzyki. Są to efekty zbyt długiej ekspozycji ciała na słońce. Najwrażliwsze na promieniowanie są okolice powiek, dół brzucha oraz wewnętrzna powierzchnia ud. Konsekwencje związane z tego typu uszkodzeniami skóry są poważne i nie należy ich bagatelizować. Część z nich można leczyć domowymi sposobami, takimi jak zimne okłady z lodu czy jogurtu. W przypadku poważnego oparzenia należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza. Osoby, które doznały tego typu obrażeń są także bardziej narażone na nowotwór jakim jest czerniak.

 

Angina

Każdy z nas słyszał o anginie, bądź też doświadczył jej osobiście. Zapalenie gardła i migdałków, bo tak inaczej się ją nazywa, to dolegliwość, która szczególnie często dotyka nas podczas wakacji. Związane jest to ze spożywaniem zimnych, gazowanych napojów czy lodów, których nie sposób sobie odmówić podczas upalnych dni. Do najczęstszych objawów należą silny ból gardła oraz związane z nim problemy przełykania, wysoka gorączka czy biały nalot na migdałkach. Są one na tyle uciążliwe, że natychmiastowa pomoc wydaje się konieczna. Angina to choroba przenoszona drogą kropelkową, którą leczy się poprzez stosowanie odpowiedniego antybiotyku. Najczęstszym błędem jest przerwanie przyjmowania przepisanych lekarstw w momencie ustąpienia objawów.

 

Ukąszenia

Lato sprzyja także większej aktywności owadów, a co za tym idzie rośnie liczba ukąszeń, np. przez osy czy pszczoły. W ich wyniku pojawia się na skórze czerwona plamka i opuchnięcie. Pierwszym krokiem w takiej sytuacji powinna być dezynfekcja rany, a następnie wizyta u lekarza. Nie zawsze bowiem posiadamy wiedzę na jaki rodzaj jadu insektów jesteśmy uczuleni. Istnieje wówczas niebezpieczeństwo wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Jest to reakcja organizmu na ugryzienie owada powodująca rozszerzenie naczyń krwionośnych i w konsekwencji spadek ciśnienia tętniczego. Objawia się ona swędzeniem rąk i nóg, zawrotami głowy oraz przyspieszonym tętnem. Należy wówczas udzielić takiej osobie szybkiej i profesjonalnej pomocy.

Korzystając z pięknej pogody często spędzamy czas na wycieczkach w lesie czy parku. Nie zastanawiamy się wówczas nad tym, że czyhają tam na nas również ich mieszkańcy, tacy jak komary i kleszcze. Oczywiście nie namawiamy do zrezygnowania z aktywności na świeżym powietrzu, ale warto pamiętać, aby po takiej wizycie dokładnie sprawdzić czy nie mamy zmian na skórze. W momencie, gdy dostrzeżemy jakieś niepokojące ślady, najlepiej od razu zasięgnąć porady lekarza.  

 

Jak zapewnić sobie spokojny wypoczynek?

Co jednak zrobić, gdy nasz stan się pogarsza i nie posiadamy odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji jak sobie poradzić z dolegliwościami? Najważniejsze to nie ignorować objawów i jak najszybciej odwiedzić lekarza. Większość rezygnuje z takiego spotkania w związku z odległymi terminami wizyt. Obecnie funkcjonują ambulatoria przy placówkach medycznych, gdzie bez zbędnej kolejki i czasu oczekiwania można zasięgnąć specjalistycznej opieki. Jedną z nich jest Prywatna Lecznica Certus w Poznaniu, która oferuje 24-godzinne pomoc chirurga, internisty czy pielęgniarki. Ważne, żeby w przypadku jakiegokolwiek pogorszenia stanu zdrowia, bez zbędnej zwłoki skonsultować się z lekarzem. Sporządzając listę zawartości naszej walizki na dalekie podróże, nie zapominajmy dopisać do niej kompleksowych badań, by w pełni cieszyć się spokojnym urlopem. Pamiętajmy, aby zabrać ze sobą zapisany adres najbliższej pomocy medycznej w razie nagłego wypadku.

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1284
12
komentarze: 93 | wyświetlenia: 789
12
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1615
12
komentarze: 68 | wyświetlenia: 1012
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 2041
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1418
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 450
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 818
11
komentarze: 72 | wyświetlenia: 789
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 504
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1523
11
komentarze: 31 | wyświetlenia: 2125
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1023
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska