Login lub e-mail Hasło   

Polski pracownik w RPA

RPA posiada najsilniejszą gospodarkę w całej Afryce – wytwarza aż ¼ tamtejszego PKB. Jak wygląda społeczno-ekonomiczna sytuacja Polonii, która jest w RPA stosunkowo liczna?
Wyświetlenia: 263 Zamieszczono 05/08/2016

Z drugiej strony, Republika Południowej Afryki należy do krajów, które kumulują największe zróżnicowania społeczne. Podziały na biednych i bogatych obywateli są bardzo widoczne. 

Największy wzrost liczebny Polonii w RPA nastąpił od lat 80-tych, do 1994 roku, co było konsekwencją polityki apartheidu. Potrzebowano wówczas białych, wykształconych imigrantów do pracy. Byli to w dużej mierze Polacy, którzy udali się wcześniej na emigrację do Europy Zachodniej, jednak oferta pracy w RPA była dla nich bardziej atrakcyjna.

Z tego względu starsze pokolenie Polaków jest w większości ludnością napływową. Z kolei przedstawiciele młodszego pokolenia Polonii w RPA stanowią już integralną część tego kraju – tam właśnie kończyli szkołę średnią, często również i wyższą. Od kilku lat do RPA zaczęli przyjeżdżać pracownicy z Polski, celem odbycia kilkuletnich kontraktów z dużymi międzynarodowymi koncernami.

Obecnie Polonia w Republice Południowej Afryki szacowana jest na około 11-12 tysięcy osób i jest uznawana za jedną z najbogatszych Polonii na świecie. Charakteryzuje się również wysokimi kwalifikacjami zawodowymi. Największe ośrodki polonijne w RPA to Johannesburg, Kapsztad oraz Pretoria.

Emigranci z Polski mają największe szanse na zatrudnienie w usługach finansowych, usługach dla biznesu i górnictwa. Znaczne zapotrzebowanie występuje także wśród specjalistów do spraw sprzedaży oraz menadżerów do spraw marketingu. CV powinno zostać napisane w brytyjskim angielskim, gdyż jest to w RPA język biznesu.  

Pomimo dynamicznego postępu gospodarczego, w RPA wciąż widoczne jest znaczne rozwarstwienie społeczne. Z jednej strony kraj posiada nowoczesny system autostrad i dróg szybkiego ruchu, z drugiej – znacząca część społeczeństwa żyje poniżej progu ubóstwa. Największy problem ze znalezieniem pracy mają tam osoby bez wykształcenia, które niestety wciąż stanowią większość.

Opracowanie: Chili Traders Recruitment Agency www.chilitraders.com, autor tekstu: Iwona Suwara, wsparcie merytoryczne: Grzegorz Probola, polub nas na www.facebook.com/chilitraders

Podobne artykuły


18
komentarze: 130 | wyświetlenia: 2822
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1065
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 931
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 958
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 525
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 671
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 826
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1823
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 621
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 967
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 529
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 490
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska