JustPaste.it

Wystąpienia publiczne - o czym należy pamiętać

W celu ułatwienia każdemu początkującemu drogi do doskonałego wystąpienia poniżej przedstawiamy 10 kluczowych porad.

Wystąpienia publiczne mogą przysporzyć wiele stresu i trudności nie tylko merytorycznych, ale i wizualnych czy logistycznych. Podobnie jak w przypadku innych kompetencji miękkich umiejętność tą można nabyć poprzez doświadczenie. W celu ułatwienia każdemu początkującemu drogi do doskonałego wystąpienia poniżej przedstawiamy 10 kluczowych porad. Doświadczeni prelegenci mogą natomiast sprawdzić samych siebie, czy faktycznie ich występy przed publicznością nie wymagają korekty?

Jak cię widzą tak cię piszą - zadbaj o strój.

Pierwsze wrażenie budowane jest w ciągu kilku sekund. Nie warto więc narażać się na niepotrzebną krytykę, czy uprzedzenia słuchaczy. Postaraj się ubrać schludnie i prosto. Unikaj także niewygodnych, krępujących i zbyt obcisłych części garderoby. Koszula i ołówkowa spódnica i marynarka dla kobiety i garnitur, bądź koszula i eleganckie spodnie dla mężczyzny sprawdzą się niezależnie od tematyki szkolenia. Pamiętaj, że zgromadzeni mają skupić się na tym co mówisz, a nie jak wyglądasz. Nie rozpraszaj ich uwagi, ale pokaż profesjonalizm.

Oprawa wystąpienia - siła gestów.

Mowa ciała to kolejny element naszego wizerunku i nieoceniona pomoc przy nawiązywaniu współpracy na linii prelegent-słuchacz. Umiarkowana zmiana lokalizacji podczas wystąpienia, wskazywanie na określony podpunkt prezentacji, pokazanie obszaru na mapie. Te czynności pobudzają odbiorców do słuchania, zapobiegają nudzie, ale też świadczą o tym, że prezentujący jest pewny siebie i przygotowany. Jeśli gestykulacja nie jest twoją mocną stroną postaraj się przynajmniej stojąc zachować otwartą postawę względem słuchaczy.  Unikaj więc siedzenia za biurkiem – wyjdź naprzeciw publiczności i nawiąż z nimi kontakt.

Kontakt wzrokowy.

Wygłaszając swoją prelekcję, czy prowadząc warsztaty niezbędny jest kontakt wzrokowy ze zgromadzonymi. Tylko w taki sposób będą mieli świadomość, że to o czym mówisz jest skierowane właśnie do nich. Tym samym unikniesz sytuacji, gdzie połowa sali kieruje wzrok w ekrany smartfonów i tabletów. 

Ton wypowiedzi i modulacja głosem.

Dostosuj swoją wypowiedź do tematyki. Nie prezentuj zagadnienia jednym tchem. Poruszasz temat kontrowersyjny? Spróbuj postawić pytanie retoryczne. Prezentujesz trudne zjawisko, a może skutki katastrofy lub wypadku? Zatrzymaj się na kilka sekund. Buduj nastrój i wrażenie, a sprawisz, że publiczność zapamięta twoje wystąpienie jeszcze przez długi okres.

Unikaj kartki.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez prelegentów jest nadmierne przywiązanie do kartki ze sporządzonym tekstem wystąpienia. Niektórzy posuwają się nawet do czytania całości. Pamiętajmy, że umiejętność czytania opanował zapewne każdy ze zgromadzonych, a celem ich przybycia było słuchanie żywej wypowiedzi. Przygotuj więc co najwyżej plan ramowy wystąpienia. Połóż go przed sobą. Trzymanie go w dłoni będzie stale kierowało twój wzrok właśnie na tekst. Utrudni ci także spełnienie zasady z podpunktu drugiego. Przygotuj się odpowiednio wcześniej i mów naturalnie. Słuchacze docenią twoją pewność i przygotowanie. Nie ucz się także wystąpienia na pamięć – to tylko pogłębi stres i zabrzmi sztucznie. Musisz wiedzieć o czym chcesz powiedzieć. Wtedy żadna sytuacja cię nie zaskoczy.

Nawiąż relację.

Najlepsi prezenterzy doskonale wiedzą, że w  zyskaniu sympatii publiczności niezbędna jest interakcja. Postaraj się zadać pytanie, zapytać o opinię. Możesz także wtrącić jakąś anegdotę lub po prostu zaoferować czas na Q&A. Potwierdzeniem twoich umiejętności i zaangażowania niech będzie także umożliwienie zadawania pytań w razie wątpliwości.

Zastosuj dodatkowe narzędzia.

Może to być prezentacja multimedialna, krótki film, czy pokaz zdjęć. W ten sposób utrzymasz zainteresowanie tematem, a tym samym pomożesz sobie w przedstawieniu niektórych zjawisk, czy procesów. Zamiast opisywać jakiś model może warto sporządzić go w formie grafu? Z kolei bazując na liczbach lepiej zobrazować je na wykresie. 

Stwórz opowieść.

Dobrym rozwiązaniem, by pozyskać zainteresowanie i sympatię jest podzielenie się subiektywną historią z życia w odniesieniu do prezentowanego zjawiska. Ludzie bardzo lubią słuchać o doświadczeniach innych osób, a jednocześnie taki krok będzie świadczył o tym, że potrafisz odnieść teorię do praktyki oraz masz doświadczenie w opisywanym obszarze. 

Stres twoim wrogiem.

Nawet najbardziej dopracowane wystąpienie może zostać zniszczone przez nas samych. Tuż przed wyjściem przed publiczność nie myśl o tym co powiesz. Jeśli jesteś przygotowany nie ma się czego obawiać. Pamiętaj, że twój stres może generować także zdystansowane podejście odbiorców. Nie ułatwi to przebiegu spotkania. Uśmiech, a nawet żart na początek spotkania pomoże ci zażegnać sztywną atmosferę i obawy. 

Trzymaj się wyznaczonego czasu.

Jeśli twoje wystąpienie ma się mieścić w 60 minutach, staraj się zakończyć go 10 minut przed czasem. Ostatnie chwile warto przeznaczyć na ewentualne pytania widowni, wyjaśnienie niezrozumianych kwestii. Szanuj czas swoich słuchaczy. Jeśli będziesz przeciągać w czasie prelekcję dekoncentracja i nerwowe spoglądanie w kierunku drzwi są gwarantowane. Pozostaw po sobie dobre wrażenie. Zbyt długa prezentacja to może świadczyć o tym, że nie do końca przemyślałeś koncepcję przemowy.