Login lub e-mail Hasło   

Pseudologia Phantastica (Zespół Delbrucka) u Jarosława Kaczyńskiego ?

Czy J. Kaczyński cierpi na zaburzenie psychiczne znane jako "pseudologia phantastica"?
Wyświetlenia: 812 Zamieszczono 15/08/2016

ZESPÓŁ DELBRUCKA U J. KACZYŃSKIEGO ?

Postawa J. Kaczyńskiego oraz wielu osób z jego otoczenia przypomina mi zaburzenie czynności myślowej, zwanej w psychiatrii klinicznej pseudologia phantastica lub Zespołem Delbrucka. Z racji wykształcenia w dziedzinie psychiatrii sądowej opiszę po krótce ten zespół patologiczny, a Państwo - jeśli zechcą - ocenią czy jest on adekwatny do zachowań osób, o których mówię.
Osoby obdarzone szczególnie bujną fantazją, z zasady psychopaci typu histeroidnego, stwarzają sobie bajeczne historie i żyją nimi, odgrywając z niezwykłą konsekwencją, a przeważnie i z talentem, rolę życiową wynikającą ze stworzonej przez siebie sztucznie zmyślonej osobowości. Nie chodzi tu więc tylko o wypowiedzi, które są fałszywymi sądami jedynie w znaczeniu sądów kłamliwych. Chodzi również o zakłamanie obejmujące całość osobnika. Jeżeli stworzył on sobie bajkę o swoim "wyższym" pochodzeniu, specjalnej misji, to odgrywa ją swoim zachowaniem, manierami, stylem życia, sposobem wysławiania się tak, jak gdyby był na prawdę np. hrabią lub milionerem. Oszustwo to czasem w ciągu długiego czasu udaje się przeprowadzić, dopóki na jaw nie wyjdą okoliczności demaskujące pseudologa. Od konfabulacji to zaburzenie różni się mechanizmem powstawania. Do konfabulacji popycha człowieka zakłopotanie, wynikające z luk pamięciowych, do których nie chce się przyznać. Tutaj cała gra ukartowana jest z góry, a jej pobudką jest wyłącznie chęć imponowania otoczeniu, manipulowania nim, zrobienia kariery lub zdobycia zysków materialnych. Omamy pamięciowe i urojenia przebiegają z siłą przekonania, której daremnie szukać w pseudologii fantastycznej. Inna rzecz, że z biegiem czasu pseudolog może do tego stopnia powikłać się wewnętrznie, że w rozmaite swoje wymysły zaczyna sam wierzyć, nie odróżniając ich dość ostro od prawdy. Czasem niekoniecznie chodzi o chęć zysku, manipulacji. W piśmiennictwie np. francuskim opisano wiele przypadków, w których chodziło tylko o dość niewinne zaspokojenie wybujałej ambicji i pychy, a jedyna korzyścią zakłamania było połechtanie popędów władczych, egocentrycznej, narcystycznej miłości własnej, czasem nawet zadowolenie pewnych dążności erotycznych. Sprawy te miewają nierzadko znaczenie sądowo-psychiatryczne.

Podobne artykuły


13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1009
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1197
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 753
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1077
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1887
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 736
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 1036
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 580
9
komentarze: 42 | wyświetlenia: 609
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 892
9
komentarze: 106 | wyświetlenia: 493
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Henear,  15/08/2016

Witam, moim zdaniem Jarosław Kaczyński jest fascynującą postacią pod względem psychologicznym na scenie politycznej. Dodam swoją teorię z innego arta, ciekawi mnie jak się pan na to zapatruje.
"Trauma jaką przeżył rozbiła go wewnętrznie, utrata brata bliźniaka, kontynuacja wspólnych celów, dorastanie w ciężkich czasach - "ratując Polskę" to znaczy podporządkowując sobie działanie kraju ratu ...  wyświetl więcej

  nse,  15/08/2016

@Henear:"Jednostka zdrowa psychicznie zwykle nie dąży do władzy z taką zaciekłością." ... słusznie :)

@Henear: Proszę Pana, tekst jest bardzo zasadny. Dodałbym do niego jednak kilka uwag, jeśli Pan pozwoli. Ludzkie działanie jest wypadkową cech psychicznych jednostki i sytuacji, w jakiej jednostka się znajduje. Zimne, pozbawione empatii, a zwłaszcza szacunku dla innych relacje partyjne, w których ludzie są jak przedmioty do przestawiania, przenoszenia, wyrzucania, to element szerszej orientacji po ...  wyświetl więcej

A może paranoja? I nie tylko u p. J. Kaczyńskiego, ale i et consortes?

CYT.: "Paranoja to zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się obecnością urojeń o absurdalnej treści. Nie ustępują one pod wpływem logicznego uzasadniania lub jednoznacznych dowodów świadczących o ich nieprawdziwości. W związku z tym z biegiem czasu pogłębiają się, a towarzyszą im emocje, które są adekwatne i mocno

...  wyświetl więcej

@Janusz Dąbrowski: Panie Januszu, z pewnością nie można Pańskiemu zdaniu przyznać sporej racji. Zachowanie J. Kaczyńskiego z całą pewnością można zaliczyć do grupy zespołów urojeniowych (Zespół Delbrucka, zespół paranoidalny, zespół paranoiczny - dawniej paranoja, obłęd).
Zespół paranoidalny wykluczyłbym raczej z tego powodu, że jedną z jego cech znamiennych jest występowanie omamów oraz fo ...  wyświetl więcej

@Przemysław Lis: Najbardziej zadziwiajace sa te dzialania Kaczynskiego
ktore pozbawione realnych podstaw rzeczywistosci dotykaja lub przekraczja granice absurdu.
Takim momentem jest wysilek zastapienia Walesy swoim bratem.
Te wysilki ida na marne i nigdy nie dadza zamierzonego rezultatu.
Podobnym momentem jest twierdzenie, ze katastrofa w Smolensku byla rezultatem zamac ...  wyświetl więcej

@zakrawarski: Nie tłumaczę Szanowny Panie "kaczyńskości Polski", ale skupiam się jedynie na patologicznym - w mojej ocenie - stanie zdrowia psychicznego Jarosława Kaczyńskiego. A to, że idą za nim tłumy to nic innego, jak mechanizm indukcji.
Za Hitlerem poszły prawie całe Niemcy. Osoby zaburzone psychicznie, zwłaszcza psychopaci są niemalże generalnie niesamowicie sugestywne.

@Przemysław Lis: skupiam się jedynie na patologicznym - w mojej ocenie - stanie zdrowia psychicznego Jarosława Kaczyńskiego.
........
To zagadnienie jest centralnym punktem tego co ma miejsce obecnie w Polsce,,,
z domieszka dzialalnosci kosciola katolickiego w/g mnie rowniez patologiczne.
Od wiekow !

@zakrawarski: Nie zajmuję się w tym krótkim artykule sprawą Kościoła i innych osób. Jest on ściśle zawężony do osoby Jarosława Kaczyńskiego. Tworzenie niepotrzebnych analogii nie ma tu wg mnie żadnego sensu, tym bardziej, że jak sądzę podyktowane są jedynie Pana złośliwością.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska