Login lub e-mail Hasło   

Niewdzięczna Rzeczpospolita

Do miana niewdzięcznego pretenduje każdy kraj, ale Polska, jak ją określają niektórzy, jest szczególnie krnąbrnym rumakiem dla ujeżdżaczy.
Wyświetlenia: 452 Zamieszczono 16/08/2016

Niewdzięczna Rzeczypospolita

Do  miana niewdzięcznego pretenduje każdy kraj, ale Polska, jak ją określają niektórzy, jest szczególnie krnąbrnym rumakiem dla ujeżdżaczy. Nasz kraj przeżywał najazdy, zabory, powstania, rewolucje. Różne ustroje i organizacje odciskały piętno na życiu społecznym i gospodarczym kraju i wszystkie bez wyjątku były krytykowane przez ogół Polaków. Mozaika narodów składająca się na polskie społeczeństwo nie ułatwiała zadania rządzącym a konflikty społecznych mechanizmów właściwych kobietom i mężczyznom powodowały wielkie, choć ukryte,  napięcia społeczne.

Wydaje się, że Polska jest wdzięcznym poligonem dla badaczy zjawisk społecznych kształtujących  współczesny świat dlatego, że jest ukształtowana przez konflikty i współżycie dwóch linii genetycznych gatunku ludzkiego- człowieka współczesnego i neandertalczyka oraz migracje ras i narodów  przetaczających się przez współczesne polskie terytorium w wyniku zmian klimatu.

Moje badanie Polski jako zjawiska społecznego w zmieniającym się świecie opisałem w Książce zatytułowanej  „ Historia naturalna i zmiany klimatu”. Sądzę, że opisane w niej procesy społeczne i gospodarcze kształtujące Polskę minioną i współczesną pozwolą na zrozumienie prawideł mechanizmu historycznego, który kształtuje życie każdego kraju świata. Zmieniające się u władzy elity społeczne przychodzą i odchodzą w rytm zmian klimatu Ziemi i zawsze są krytykowane przez następców. Proces historyczny, przerywany parkosyzmami wojen i rewolucji wynikających ze zmian klimatu, jest zaburzony w taki sposób, że trudno jest ocenić zalety rozwiązań społecznych i państwowych stosowanych przez kolejne elity. Odrzucono już wszystko co kształtowało się ewolucyjnie przez wieki:

system feudalny,

system kapitalistyczny,

system socjalistyczno-komunistyczny,

 a obecnie odrzuca się system wolnorynkowy.

Wydaje się, że potrzebna jest synteza dziejów świata sporządzona przez wielodyscyplinowy zespół badaczy, która pozwoli na ewolucyjne przejście w przyszłość. Moja wspomniana powyżej książka jest przyczynkiem do takiej syntezy dziejów, której sporządzenie jest koniecznym warunkiem dalszego pomyślnego rozwoju świata. Szczególnie predestynowani  do takiej syntezy dziejów są Polacy, ponieważ w naszą historię wpisane są konflikty płci, rasowe, narodowościowe, religijne, ideologiczne, społeczne. Dogłębne poznanie i zrozumienie naszej polskiej historii pomoże nam samym i światu.

Do dzieła zatem!!!

Jakuszowice, dnia 16 sierpnia 2016, godzina 14:30 Bogdan Góralski

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 787
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 721
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 931
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 574
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 979
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142217
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 242508
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 112283
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122552
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Widać wpływ ubiegłorocznych upałów na badania pseudonaukowe.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska