Login lub e-mail Hasło   

8 kroków do oszczędnej budowy domu

Od czego zacząć budowę własnego domu, aby zmieścić się we wcześniej ustalonym budżecie i zaoszczędzić na całym przedsięwzięciu?
Wyświetlenia: 275 Zamieszczono 17/08/2016

Najlepiej od stworzenia dobrego planu, który będzie uwzględniał budowę przy minimalnych kosztach, ale dobrej jakości materiałach. Jak tego dokonać?

Krok 1 - Konstrukcja i rozmiar domu

W przypadku budowy domu sprawdza się zasada, że im mniejsza powierzchnia i prostsza bryła obiektu, tym łatwiej i taniej będzie go wybudować. Dlatego oszczędniej będzie wznieść dom na planie prostokąta, bez dobudówek i innych udziwnień, bez piwnic, tarasów i balkonów. Dobrym rozwiązaniem dla kilkuosobowej rodziny będzie wybranie domu w kształcie prostokąta, o powierzchni około 120 mkw, wybudowanego w technice murowanej. 

Krok 2 - Rezygnacja z piwnicy

Domy podpiwniczone według raportu Oferteo, są nawet o 150 tys. zł droższe w budowie niż domy bez piwnic. Trzeba więc zastanowić się, czy piwnica rzeczywiście będzie dla nas niezbędna. Na pewno przyda się ona w przypadku domów ogrzewanych w tradycyjny sposób, z wykorzystaniem pieca węglowego. Wtedy można go ustawić właśnie na najniższej kondygnacji budynku i w piwnicy składować materiał opałowy, dzięki czemu w domu nie będziemy się nim brudzić. W przeciwnym wypadku lepiej zrezygnować z piwnicy.

Krok 3 - Przyłącza wodociągowe i energetyczne

Inwestor już na etapie budowy musi zapewnić ekipie wykonawczej dostęp do wody i energii elektrycznej. Może więc od razu wykonać odpowiednie przyłącza. W przypadku energii elektrycznej najtaniej będzie wykonać przyłącze napowietrzne, dla którego przy średniej mocy 15 kW oraz długości do 200 metrów bieżących, koszt wyniesie od 1500 zł do 1950 zł.

Przyłącze wodne wymaga uzyskania w pierwszej kolejności warunków budowy przyłącza wodno-kanalizacyjnego, co kosztuje od 100 do 150 zł. Później ponosimy koszt projektu - od 1200 do 2500 zł, a następnie wydatki na same przyłącza. Instalacja kanalizacyjna wiąże się z kosztem od 60 do 180 zł, a wodociągowa od 60 do 100 zł.

Krok 4 - Ogrzewanie i ocieplenie domu

Bardzo ważne jest to, aby już na etapie projektowania budynku wiedzieć, jak będzie on ogrzewany. Można wybrać tanie ogrzewanie piecem tradycyjnym, na węgiel i drewno, który kosztuje nawet 3 tys. zł, ale należy liczyć się z wysokimi kosztami jego eksploatacji. W nowoczesnych budynkach lepiej jest wydać więcej na energooszczędny system ogrzewania.

Mniej będziemy przeznaczać na materiały opałowe, jeśli dom będzie właściwie zaizolowany termicznie - można zaoszczędzić dzięki temu do 75 proc. energii cieplnej.

Krok 5 - Z balkonem czy bez?

Kolejną decyzją, jaką należy podjąć na etapie projektowania i budowy domu jest to, czy chcemy mieć balkon lub balkony. Szacunkowo każdy balkon wiąże się z koniecznością poniesienia kosztu rzędu od 6 do 14 tys. zł, do tego należy doliczyć koszt balustrady stalowej, kutej czy drewnianej - od 175 zł za prostą balustradę kutą lub z drewna, po nawet 380 zł za metr bieżący balustrady stalowej. Balkon przyda się tam, gdzie możemy podziwiać przepiękny widok na okolicę, nie zaś w sytuacji, w  której wychodzi na sąsiedni budynek mieszkalny.

Krok 6 - Stolarka okienna

Najlepiej wybrać okna o prostej, standardowej budowie - wymiarach i powierzchni. Będą tańsze od okien o oryginalnych kształtach. Im więcej okien po stronie południowej budynku, tym większa oszczędność na ogrzewaniu, ponieważ do wnętrz będzie przenikać promieniowanie słoneczne.

Krok 7 - Odpowiednio dach

Dach pociąga za sobą zdecydowanie największe wydatki w budżecie budowlanym. Im będzie prostszy, tym można go będzie wykonać taniej. Najlepiej wybrać strop drewniany albo gęstożebrowy, w cenie od 165 do 200 zł za mkw. Do tego trzeba doliczyć koszty więźby dachowej, wstępnego krycia i pokrycia dachowego.

Krok 8 - Projekt domu

Najtaniej będzie kupić gotowy projekt domu, do którego można będzie wprowadzić własne poprawki i dostosować do indywidualnych wymagań klienta.

Podobne artykuły


8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1092
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 73541
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 648249
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 15159
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21613
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40546
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17470
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13157
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53336
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22702
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 18181
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23301
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska