JustPaste.it

Porównanie kosztów prowadzenia firmy w Anglii i w Polsce

Zapytaj Polaka, dlaczego przeniósł swoją firmę do Anglii. Pewnie odpowie, że zależy mu ma niższych podatkach i kosztach. Oto liczby, pokazujące różnice kosztów firmy w UK i PL

Zapytaj Polaka, dlaczego przeniósł swoją firmę do Anglii. Pewnie odpowie, że zależy mu ma niższych podatkach i kosztach. Oto liczby, pokazujące różnice kosztów firmy w UK i PL

 

Kwota wolna od podatku w Anglii

Kwota wolna od podatku, jak sama nazwa wskazuje, pozwala nie płacić podatku dochodowego, jeżeli zarobimy mniej niż przewiduje ustalony przez ustawodawcę próg podatkowy. Nikogo nie powinno dziwić, że polscy przedsiębiorcy otwierają firmy w Anglii, skoro nie muszą płacić podatku dochodowego dopóki nie zarobią na swoim biznesie kwoty przekraczającej 60 tysięcy złotych. Pierwszą znaczącą różnicę widać, gdy zestawimy ze sobą kwotę wolną od podatku dochodowego w obu krajach. Widać również, że podczas gdy w Anglii kwota wolna od podatku była sukcesywnie podnoszona z roku na roku, w Polsce ten próg podatkowy właściwie stał w miejscu. Zjawisko można zaobserwować w poniższej tabeli.

Kwota wolna od podatku w Anglii i w Polsce

Składki społeczne w Polsce i w Anglii

Niemała różnica występuje także w przypadku wysokości składek społecznych. W Polsce składka na ZUS to kwota wynosząca 1121 złotych miesięcznie. W skali roku wychodzi z tego niemała kwota ponad 13 tysięcy złotych. Jak dobrze wiemy, składki społeczne trzeba płacić nawet wtedy, gdy nasz biznes nie przynosi dochodu. Jest to przyczyna upadku wielu polskich firm już na początku działalności. 

Dla porównania można przedstawić kwoty jakie płaci się w Anglii w przypadku działalności Self Employed - odpowiednika naszej jednoosobowej działalności gospodarczej - oraz spółki Ltd, czyli odpowiednika polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. 

W pierwszym przypadku działalności Self Employed, składki społeczne wynoszą w przeliczeniu na złotówki "śmieszne" 61 złotych miesięcznie. W skali roku jest to trochę ponad 800 złotych, czyli mniej niż w Polsce płacimy za miesiąc! Dodatkowo przedsiębiorca nie płaci składki dopóki jego dochód w skali roku nie przekroczy kwoty 33 tysięcy złotych. 

W przypadku spółki Ltd składki są wyższe, ale wciąż korzystniejsze niż w naszym kraju. Przedsiębiorca prowadzący firmę w Anglii w postaci spółki Limited, musi płacić co miesiąc około 350 złotych na poczet składek społecznych, ubezpieczenia, przyszłej emerytury etc. W tym przypadku próg podatkowy, poniżej którego nie musimy płacić składki społecznej wynosi niebagatelne 45 tysięcy złotych. Porównanie w poniższej tabeli. 

Składki społeczne w Anglii i w Polsce

Firma w Anglii to realne oszczędności

Jak widać firma w Anglii może przynieść sporo oszczędności. Aby je zobrazować posłużmy się przykładem. Osoba, która prowadzi działalność gospodarczą w Polsce i zarabia 60 tysięcy złotych rocznie (5000 złotych miesięcznie) musi zapłacić urzędom około 24 tysiące złotych składek i podatków (jeżeli nie przysługuje już preferencyjne składka ZUS w pierwszych 2 latach działalności). Przy takich samych zarobkach w Anglii, przedsiębiorca będzie musiał zapłacić jedynie składki "zusowkie", które będą go kosztować około 4 tysiące złotych. Podatku dochodowego w Anglii przedsiębiorca nie zapłaci, ponieważ nie przekroczył progu podatkowego wynoszącego na wyspach 60 tysięcy złotych.

Oszczędność w powyższym przykładzie to 20 tysięcy złotych. 

Firma w Anglii - oszczędności

 

 

Źródło: http://oakandberry.com/koszty-prowadzenia-firmy-w-anglii-i-polsce-porownanie-zus-w-polsce-1100-zlotych-zus-w-anglii-60-zlotych/