Login lub e-mail Hasło   

Krótka Definicja Sztuki

przedmiot badań estetyki można zawrzeć w kilku słowach
Wyświetlenia: 303 Zamieszczono 26/08/2016

Wielu z nas dochodzi czasem do piorunującego wniosku, że posiada bogaty warsztat literacki. Czasem nasze ego daje nam znać, że im mniej robimy, tym więcej potrafimy, ale jest to myśl na tyle atrakcyjna, że burzy cały ład artystyczny, zniechęcając do popełniania mniejszych, bądź większych dzieł sztuki.

Czym jednak jest owe dzieło sztuki i jak pisać? Czy pisać wysoko, czy nisko? Czy warto pisać zbornie i czy warto odwzorowywać coś konkretnego, ważnego, robiąc to jednocześnie świadomie? O co w ogóle chodzi w tej całej sztuce?

W swych rozważaniach doszedłem do wniosku, że celowość daje nadrzędność, a nadrzędność daje spójność. Spójność jest też konieczna dla uzyskania celowości. Stąd blisko już miałem do definicji sztuki.

SZTUKA TO ODWZOROWANIE RZECZYWISTOŚCI PRZEZ CELOWĄ, NADRZĘDNĄ I SPÓJNĄ MANIERĘ Z JEDNORODNYM ZAMYSŁEM UTRWALANYM PRZEZ SYSTEMATYCZNĄ I ZAPLANOWANĄ PRACĘ NAD WARSZTATEM.. CHOĆ SĄ I OD TEGO WYJĄTKI...

Nie oznacza to wcale, że tylko to, co uważamy za rzeczywiste jest sztuką. Tutaj może chodzić np. o rzeczywistość wewnętrzną autora, a maniera jest tu czynnikiem sprawczym. Żaden autor nie jest w stanie bezpośrednio przelać bogactwa własnych doznań artystycznych w dzieło bez czynnika sprawczego, czyli maniery. To maniera odróżnia tu sztukę np. od nauki, która też jest górnolotna, gdy jest celowa, nadrzędna i spójna. Na przykład autor mając pewien zamiar artystyczny chce odwzorować coś konkretnego, ważnego i pragnie zrobić to świadomie - sam ten zamiar jest przykładem sztuki. W tym wypadku np. dowodem na bogaty warsztat autora, czy szczere, artystyczne pragnienie.

Piszmy.. i piszmy dobrze. Nie bójmy się jednak pisać tak, jak pisać nie lubimy. Wbrew pozorom eksperymenty na własnym warsztacie tylko go ubogacają i są dowodem na świadomy wybór autora.

Pzdr.. Pwdz..

Podobne artykuły


10
komentarze: 55 | wyświetlenia: 1076
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1205
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 760
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 252
6
komentarze: 55 | wyświetlenia: 1256
5
komentarze: 60 | wyświetlenia: 616
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141364
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 237090
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 109881
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 121820
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska