Login lub e-mail Hasło   

Deficyt witaminy D - wpływ zbyt częstego mycia ?

Podobno 90 % Polaków ma zbyt niski poziom tej witaminy - niby nic szczególnego, pracujemy w biurach, jeździmy samochodami, używamy kremów blokujących promienie UVB.
Wyświetlenia: 491 Zamieszczono 30/08/2016

Jakieś wytłumaczenie tej zagadki zostało przedstawione już w roku 1937 i cały czas jest ignorowane.  Autorzy uzyskali tłuszcz ze skóry młodych mężczyzn - tzw sebum.  W kolejnym  kroku mężczyźni zostali poddani działaniu promieni słonecznych i ponownie uzyskano od nich sebum .  Pozytywne skutki leczenia krzywicy wśród szczurów uzyskano jedynie podając im sebum napromieniowane światłem słonecznym - (leczenie rachitycznych szczurów z krzywicy było jedynym wskaźnikiem poziomu witaminy D w roku 1937).

Konkluzja eksperymentatorów była następująca: dowody zaprezentowane w obu kontrolnych grupach wskazują że mycie skóry zwykłymi metodami - np mydłem usuwa witaminę D i jej prekursory z jej zewnętrznej warstwy.

Helmer AC, Jensen CH: Vitamin D precursors removed from the skin by washing. Studies Inst Divi Thomae 1937, 1:207-216.

Zdumiewające jest to - co stwierdzono definitywnie, że wydzielina skórna zawiera jakiś prekursor do produkcji witaminy D, który po naświetlaniu jest absorbowany przez ciało.  Usunięcie tej wydzieliny prowadzi do deficytu witaminy D i konieczności jej dostarczenia w innej formie np z pożywieniem.  Jeszcze bardziej przykra wiadomość dla współcześnie stosowanych form higieny ciała ( 2 prysznice dziennie) jest taka, że witamina D wchłania się do 48 godzin od naświetlenia. Wygląda więc na to,  że nie powinniśmy myć ciała mydłem zarówno przed udaniem się na plażę, jak i zaraz po skończeniu kąpieli słonecznych. Zaleca się jedynie mycie miejsc newralgicznych i tak najczęściej nie naświetlanych.

Dodam od siebie, że pewnie wszelka chemia stosowana do ''ochrony'' ciała też ma wpływ na przyswajanie witaminy D.

Podobne artykuły


17
komentarze: 130 | wyświetlenia: 2446
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 786
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 866
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 554
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 775
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 706
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1574
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 681
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 447
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 542
9
komentarze: 42 | wyświetlenia: 519
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Kitek,  30/08/2016

Podobno kiedyś w Stanach napromieniowano żywność. Ludność mniej chorowała. Musiano więc zlikwidować ten niebezpieczny dla przemysłu medycznego i farmaceutycznego proceder – jak zresztą wiele innych. Oto Ameryka!

@Kitek: podobno teraz Amerykanie masowo umierają, bo nie napromieniowuje się już żywności. Dobrze z mądrym pogadać.

  Kitek,  30/08/2016

Ekonomista Abra-cham-owy znów się odezwał. Prokurator jakiś, czy co? Chitry on jak lis.
Ryfcia mówi do Icka:
- Icek. Ty to jak lis.
- Pod względem chitry?
- Nie. Pod względem mientka kita.

@Kitek: twoje przekomarzanki z żoną po seksie mnie niewiele interesują. Ale jak znajdziesz wydawcę - możesz opublikować dzienniki. Dla erotomanów będzie gratka.

  Kitek,  30/08/2016

@Hamilton Starszy: Mądry taki jakby z KOD-omii, i “Gazetę Wyborczą” prenumerował.

@Kitek: tatuś szanownego pana prenumerował 'Trybunę Ludu" , KOnD-oma mu przedziurawili i zrobił Kitka mientką kitą.

  Kitek,  30/08/2016

@Hamilton Starszy: A ciebie zrobiono twardą kitą?

@Kitek: coś taki zdziwiony, twoja kita nigdy nie pokonała grawitacji? Żydówki mają w poprzek, a ty Kitek w pionie z wektorem w dół. Nasikasz sobie kiedyś w kapcie.

  Kitek,  31/08/2016

@Hamilton Starszy: Dobrze wiedzieć, że pochodzisz z takiego otworu. Ciekawe zjawisko biologiczne. Że też nikt do tej poru się tobą nie zainteresował.

@Kitek: najbardziej wzburzeni i nadęci
są umysłowi i rasowi impotenci,
wyciągnij więc wnioski z tej lekcji,
do kitu Kitek twa kita bez erekcji.

@Kitek: obserwuje cię na eiobie 8 osób. Takie zainteresowanie twoją osobą z butów nie wyrywa, a tak się troszczysz o mnie. Powiem ci w zaufaniu, że w czasach kiedy pierdziałeś w partyjny stołek interesowała się mną milicja, prokurator, urząd skarbowy i celny.

  Kitek,  02/09/2016

@Hamilton Starszy: Akurat do partii, ani związków zawodowych nie należałem. Przykro mi – wybacz, że kolejny raz nie masz racji.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska