Login lub e-mail Hasło   

Wprowadzać człowieka w hibernację podczas podróży między planetami

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://tylkonauka.pl
NASA chce wprowadzać człowieka w hibernację podczas podróży między planetami Źródło: SpaceWorks Enterprises Inc Pamiętacie filmy, w których...
Wyświetlenia: 398 Zamieszczono 04/09/2016

NASA chce wprowadzać człowieka w hibernację podczas podróży między planetami


Źródło: SpaceWorks Enterprises Inc
Pamiętacie filmy, w których astronauci podczas długich podróży kosmicznych wchodzili do specjalnych komór, gdzie zapadali w bardzo głęboki sen aż do czasu gdy ich statek kosmiczny zbliżał się do wyznaczonego celu? Okazuje się, że technologia ta może zostać opracowana przez naukowców - NASA przeznaczyła właśnie fundusze na ten cel.

 

 
Gdyby astronauci chcieli polecieć z Ziemi na Marsa, przy dzisiejszej technologii zajęłoby im to około 180 dni. Należy dodać, że podczas tej długiej podróży, cała załoga musiałaby posiadać odpowiednio dużą ilość żywności i wody na swoim pokładzie - nie wspominając już o tym, że sam lot byłby bardzo długi a załoga mogłaby się po prostu nudzić przez ten czas.

 

Jak wiadomo również, korporacje zawsze chciałyby oszczędzić jak najwięcej pieniędzy na misjach kosmicznych a im mniej zabierze się ze sobą w kosmos, tym mniejsze będą koszty. Dlatego amerykańska agencja NASA przeznaczyła pieniądze na firmę SpaceWorks Enterprises, która będzie badać możliwość wprowadzenia człowieka w torpor.

File 15853

Źródło: SpaceWorks Enterprises Inc

Chodzi o stan kontrolowanego obniżenia temperatury ciała, który spowalnia pracę serca, metabolizm i inne czynności fizjologiczne. W skrócie cel jest taki, aby człowiek podczas podróży kosmicznej wpadł w bardzo głęboki, kontrolowany sen i został wybudzony gdy statek kosmiczny będzie zbliżał się do swojego celu.

 

Dotychczasowym największym sukcesem firmy SpaceWorks Enterprises jest trzyfazowe wprowadzanie człowieka w torpor. Pierwszym etapem jest podawanie środków uspokajających i użycie blokady nerwowo-mięśniowej. Następnie obniża się temperaturę ciała o około 12 stopni Celsjusza za pomocą podkładek chłodzących i wdychanego gazu. Dzięki temu spowolniona zostanie aktywność komórkowa i metaboliczna aż o 60%.

 

Ostatni etap zakłada podawanie człowiekowi niezbędnych składników odżywczych i witamin, podczas gdy ten wprowadzony jest już w torpor. W trakcie eksperymentów udało się uśpić człowieka na okres jednego tygodnia - wszystko zakończyło się sukcesem.

 

Niestety istnieje szereg innych problemów, które należy rozwiązać. SpaceWorks Enterprises musi między innymi zadbać aby człowiek poddany takim warunkom nie chorował np. na zanik mięśni czy kości, gdyż ludzie nie są przystosowani do takich warunków. Właśnie tymi problemami ma zająć się wymieniona wyżej firma.

File 15854

Gdy wszystko zostanie opracowane jak należy, uczeni mają nadzieję że człowiek będzie mógł podróżować na planety w naszym Układzie Słonecznym, będzie przede wszystkim zdrowy a z punktu widzenia astronautów - lot będzie trwał jedynie krótką chwilę.

 

Wprowadzenie w torpor może dać również możliwość wysłania załogi w bardzo odległe systemy gwiezdne zakładając iż opracowana zostanie odpowiednia metoda, która spowolni proces starzenia astronautów. Jednak tak odległe podróże kosmiczne mogą być bardzo ryzykowne gdyż nie wiemy, na co statek kosmiczny może się napotkać po drodze.

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 799
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 733
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 945
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 593
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 988
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142234
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 242575
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 112314
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122565
 
Autor
Dodał do zasobów: milord36
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska