Login lub e-mail Hasło   

Wirus Zika w Zielonej Górze! Amerykanie zarazili polskich żołnierzy

Żołnierze z 3. Amerykańskiej Dywizji Piechoty oraz z 10. Brygady Kawalerii Pancernej ćwiczyli na poligonie w Żaganiu.
Wyświetlenia: 298 Zamieszczono 06/09/2016

Stuosobowa grupa bojowa miała do dyspozycji czołgi Abrams, transportery Bradley oraz bojowe wozy piechoty.

W Żaganiu amerykanie najpierw szkolili się według własnego programu. W dzień i w nocy prowadzili strzelania z broni indywidualnej i pokładowej oraz z armat czołgów Abrams. W tej fazie ćwiczyły głównie podstawowe komórki pododdziału – załogi, sekcje, obsługi.

Amerykanie zgrywali plutony oraz trenowali ich współdziałanie w ramach całej kompanii. I właśnie na tym etapie z amerykańskimi wojskowymi zaczęli ćwiczyć Polacy. A konkretnie pluton zmechanizowany z 10. Brygady Kawalerii Pancernej, dysponujący pięcioma bojowymi wozami piechoty. To pluton, który razem z całym batalionem zmechanizowanym 10. Brygady od stycznia 2017 roku wejdzie w skład Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości NATO.

- To były zajęcia sprawdzające możliwości prowadzenia działań taktycznych - mówi kpt. Tomasz Speina, oficer łącznikowy pomiędzy dowództwem amerykańskim i polskim dowództwem 10. Brygady.

- Ale podczas manewrów nie obeszło się bez incydentów. Kpt. Colin Baggs dowódca amerykańskiego pododdziału z 3. Amerykańskiej Dywizji Piechoty i st. sierż. Mark Martin trafili do szpitala polowego. Odbyło się to w wyniku infekcji wirusowej i gorączki. Wszystkie objawy i rozwój choroby wskazują na możliwość zarażenia wirusem Zika - wyjaśnia kpt. Speina.

Obaj żołnierze zostali ewakuowani do Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze. Prezes Wojewódzkiego Szpitala Stanisław Łobacz odmówił komentarza w tej sprawie z powody klauzuli tajności. Ale dodał, że do jednostki wyjechała ekipa epidemiologów, informacja w związku z przypadkami zachorowań żołnierzy wirusem Zika jest konfidencyjalną.

Z tego powodu w szpitalu znajdują się funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Według nieoficjalnych informacji wczoraj do szpitala w Zielonej Górze trafili kolejnych pięć polskich żołnierzy którzy też mają objawy zakażenia wirusem Zika.

W sierpniu amerykańskie władze poinformowały, że 39 żołnierzy i członkowie ich rodzin zarazili się wirusem Zika podczas służby poza granicami USA. Pentagon rozpoczął rejestrację zakażonych.

Podobne artykuły


17
komentarze: 93 | wyświetlenia: 2225
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1128
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1073
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 802
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 563
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 626
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 685
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 991
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 650
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 496
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 511
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska