Login lub e-mail Hasło   

Dziwne ostrzeżenie amerykańskiego banku: „Prawdopodobnie żyjemy w Matrixie”

Klienci wielkiego Bank of America Merrill Lynch otrzymali z niego niepokojący komunikat: „Z prawdopodobieństwem od 20 do 50 proc. ludzkość żyje już w Matrixie, to znaczy ś...
Wyświetlenia: 373 Zamieszczono 17/09/2016
matrix

 


Klienci wielkiego Bank of America Merrill Lynch otrzymali z niego niepokojący komunikat: „Z prawdopodobieństwem od 20 do 50 proc. ludzkość żyje już w Matrixie, to znaczy świat, który uważamy za „realny”, w rzeczywistości jest modelem komputerowym” – podaje Business Insider.

„Wielu uczonych, filozofów i czołowych biznesmenów jest przekonanych, że ludzkość żyje już w wirtualnym świecie, stworzonym przy pomocy komputera. Dowodem na to jest fakt, że zbliżamy się do chwili kiedy pojawią się fotorealistyczne trójwymiarowe symulatory, w których miliony ludzi mogą wchodzić ze sobą w interakcję” – czytamy w komunikacie.

„Jest więc w pełni możliwe, że przyszłe cywilizacje mogą odtworzyć świat swoich przodków za pomocą komputera” – cytuje Business Insider komunikat amerykańskiego banku, sugerując, że to właśnie my możemy być takim sztucznie stworzonym komputerowym światem.

 

Bank of America Merrill Lynch przywołuje opinię znanego biznesmena Elona Muska, założyciela korporacji PayPal, SpaceX i Tesla Motors, który wierzy, że ludzie istnieją jedynie w grze komputerowej innej cywilizacji oraz astrofizyka Neila deGrasse Tysona, który jest przekonany, że cały Wszechświat jest tylko komputerowym modelem.

Bank cytuje też czołowego szwedzkiego filozofa Niklasa Boströma, który w pracy „Czy żyjemy w komputerowym symulatorze?” twierdzi, że rzeczywistość, którą postrzegamy, jest jedynie symulacją, której nie jesteśmy świadomi.

 

„Jeśli możliwe jest stworzenie wiernej symulacji całej cywilizacji, albo nawet całego Wszechświata, przy pomocy wystarczająco potężnego komputera, a symulowani ludzie mogą doświadczać świadomości, to duża liczba takich symulacji stworzonych przez zaawansowane cywilizacje sprawia, że jest bardzo prawdopodobne, iż my żyjemy w jednej z nich” – uważa uczony.

Jego zdaniem, przynajmniej jedno z trzech twierdzeń musi być prawdziwe: 1. Żadna cywilizacja nigdy nie osiągnie poziomu technologicznego, który umożliwiłby jej stworzenie symulowanych rzeczywistości 2. Żadna cywilizacja, która osiągnęłaby takie możliwości, nie stworzy dużej liczby symulowanych rzeczywistości. 3. Każda istota o doświadczeniach podobnych do naszych, prawie na pewno żyje w symulacji.

 

W tej sytuacji jest oczywiste, że nigdy nie mamy szansy się dowiedzieć, który z tych scenariuszy jest prawdziwy. „Konsekwencje wynikające dla inwestorów z tych opublikowanych przez bank wniosków nie są jasne” – podsumowuje Business Insider.

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 799
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 733
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 945
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 593
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 988
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142234
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 242575
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 112314
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122565
 
Autor
Dodał do zasobów: milord36
Artykuł

Powiązane tematy

A co tacy debile, jak przytoczeni w artykule, myśleli w erze przed komputerami? Pewnie, że boska Hera spojrzała na nich i oczekiwali cudów pozytywnych, albo klątwy z nieba. Raczej tego drugiego, sił nadprzyrodzonych, mających ich unieszczęśliwić. Ehh.
I porównania są takie same, choć wydają się inne. Tu, ktoś sugeruje, że mózg jest jakby komputerem, to to co w nim się przetwarza może być il ...  wyświetl więcej

  awers,  18/09/2016

Jeszcze jeden sposób na wymiganie się z odpowiedzialności za istniejący stan rzeczy?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska