JustPaste.it

Konsekwencje upadłości konsumenckiej

Upadłość konsumencka rodzi istotne konsekwencje w stosunku do dłużnika.

Z chwilą wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej cały majątek dłużnika obecnie upadłego staje się „masą upadłości”. Masą upadłościową zarządza wyznaczony postanowieniem sądu syndyka. Od tej chwili upadły dłużnik nie może już samodzielnie zarządzać swoim majątkiem – w jego imieniu robi to syndyk. Syndyk dokonuje spisu/inwentaryzacji majątku dłużnika pod względem składników tego majątku oraz ich wartości, a następnie przygotowuje spisu wierzycieli. Upadły ma obowiązek wskazać i wydać syndykowi cały majątek, dokumentację dotyczącą majątku i rozliczeń oraz korespondencję – w przeciwnym razie postępowanie upadłościowe zostanie umorzone, co uniemożliwi konsumentowi skorzystania z możliwości oddłużenia w przeciągu następnych dziesięciu lat. W skład masy upadłości wchodzi również wynagrodzenie za pracę upadłego w części niepodlegającej zajęciu.

Po dokonaniu spisu i oszacowania majątku upadłego, syndyk sprzedaje majątek wchodzący w skład masy upadłościowej w celu spłaty wierzycieli upadłego.

W tym czasie upadły może zawierać jedynie drobne umowy życia codziennego (zakupy żywności, środków czystości itp.), które pokrywane będą przez upadłego z tych funduszy, które nie podlegały zajęciu przez syndyka.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej wstrzymuje postępowania sądowe i egzekucyjne prowadzone przeciwko konsumentowi.

 

Źródło: http://www.ochronadluznika.pl