JustPaste.it

Jak dokonać wyboru firmy budowlanej?

Najważniejszymi kwestiami przy budowaniu domu jednorodzinnego jest wybór działki, projektu architektonicznego domu, zakup materiałów i oczywiście zatrudnienie firmy budowlanej.

Najważniejszymi kwestiami przy budowaniu domu jednorodzinnego jest wybór działki, projektu architektonicznego domu, zakup materiałów i oczywiście zatrudnienie firmy budowlanej.

 

To od doświadczenia i umiejętności pracowników firmy, której zlecamy kompleksowe wykonanie projektu zależy, czy finalnie dom spełni oczekiwania inwestora, czy też będzie wymagał wprowadzania licznych poprawek.

Czynniki wyboru firmy budowlanej

Wybór firmy wykonawczej przy budowie domu nie powinien opierać się wyłącznie na cenie, choć jest ona bardzo istotna. Trzeba jednak dobrze sprawdzić opinię, jaką cieszy się dana firma na rynku. W tym celu najlepiej podpytajmy znajomych, którzy sami budowali dom, jakie mają zdanie o zatrudnianej ekipie budowlanej. Można także samemu wybrać się na plac budowy, gdzie aktualnie pracuje dana firma i sprawdzić, jak wygląda jej praca. Jeśli panuje tam chaos, można wnosić, że nikt nie panuje nad pracownikami i może to rzutować na solidność wykonania poszczególnych prac.

Bardzo ważne jest, aby wybrać firmę budowlaną, która ma doświadczenie, a jej profil działalności odpowiada naszym potrzebom. Jeśli chcemy zbudować dom kanadyjski, wybierzmy firmę, która specjalizuje się w takich budowach, a nie na przykład w budowie techniką tradycyjną, murowaną.

Czy firma budowlana jest konieczna?

Odpowiedź brzmi nie. Obowiązkiem inwestora budującego dom jest zatrudnienie kierownika budowy, który będzie posiadał określone uprawnienia do pilnowania porządku i planowości prac w książce budowy. Na podstawie przepisów prawa budowlanego wymaga się, aby taka osoba była obecna na miejscu budowy każdego dnia. Usługi świadczone przez kierowników budowy kosztują według raportu Oferteo, od 1500 do nawet 4000 zł miesięcznie. Zatrudniając kierownika budowy, powinniśmy sugerować się jego doświadczeniem oraz faktem, czy posiada odpowiednie uprawnienia. Najlepiej jest wybrać kogoś z polecenia, kto sprawdził się w tej roli np. u naszych znajomych czy członków rodziny, którzy niedawno budowali dom.

Oprócz kierownika budowy inwestor może, ale nie musi zatrudniać inspektora nadzoru, który będzie reprezentował jego interesy. Ma pilnować, aby nie doszło na budowie do błędów, a jeśli się pojawią, ma ocenić ich wpływ na bezpieczeństwo domu i znaleźć sposób na ich wyeliminowanie lub ograniczenie ich skutków. Inspektor nie musi być obecny codziennie na budowie, a jego wynagrodzenie najczęściej wynosi 2 proc. od wartości robót budowlanych.

Dom można zbudować bez zatrudniania kompleksowej firmy budowlanej. Wystarczy wybrać budowę systemem gospodarczym, w którym to zleceniodawca, czyli inwestor, sprawuje osobisty nadzór nad budową. System ten wymaga większego zaangażowania w inwestycję oraz poświęcenia jej czasu, ale pozwala na obniżenie łącznych kosztów budowy nawet o 20 proc. Skala oszczędności zależy od tego, w jaki sposób inwestor będzie zatrudniał poszczególnych podwykonawców i czy uda mu się znaleźć tańsze usługi.

Co wybrać?

Jeśli pracujemy na etacie lub prowadzimy własną firmę, nie będziemy mieli raczej czasu na postawienie domu w systemie gospodarczym, chyba że zamierzamy go budować co najmniej kilka lat. Dla tych, którym zależy na czasie, lepszym rozwiązaniem będzie dopłacenie do zatrudnienia fachowej firmy budowlanej, która wykona dom od podstaw, aż po dach.