JustPaste.it

Praca w Polsce dla Ukraińców a możliwości zatrudnienia

Podjęcie pracy na terenie obcego kraju – jest koniecznością w celu zapewnienia sobie i rodzinie odpowiednich warunków życia. Starania trzeba rozpocząć od znalezienia posady.

Podjęcie pracy na terenie obcego kraju – jest koniecznością w celu zapewnienia sobie i rodzinie odpowiednich warunków życia. Starania trzeba rozpocząć od znalezienia posady.

 

Szukanie pracy

Dobrze byłoby mieć przynajmniej teoretyczne przygotowanie, zanim podejmie się działania zmierzające do znalezienia pracy w Polsce. Obcokrajowcy nie mają w tym zakresie ułatwionego zadania, jednak z myślą o pracownikach z Ukrainy przygotowaliśmy kilka – mamy nadzieję cennych wskazówek – przydatnych w czasie szukania zatrudnienia w Polsce.
Praca w Polsce nie oznacza bynajmniej wykonywania zajęć.

Na początku nie wolno zakładać, że bez odpowiedniego zaplecza uda się zdobyć pracę w Polsce i dlatego nie należy podchodzić do zagadnienia na zasadzie jakoś się uda. Szukanie pracy w Polsce musi mieć solidne zaplecze, ponieważ pracownicy z Ukrainy mogą ubiegać się o różne stanowiska.

Praca dla Ukrainców, czyli jakie mają szanse na zatrudnienie?

Realne. Zarówno jej rodzaj, jak i wynagrodzenie zależą przede wszystkim od umiejętności i kwalifikacji ubiegającej się o pracę w Polsce osoby. Niemalże masowy exodus na Zachód specjalistów z Polski otworzył nowe możliwości zatrudnienia dla pracowników z Ukrainy.
Jednym z niezbędnych warunków, jakie muszą być spełnione, żeby w ogóle można było rozpocząć szukanie pracy, musi być pozwolenie na jej podjęcie. Otrzyma je osoba z Ukrainy posiadająca kartę stałego pobytu.

Podjęcie pierwszych kroków prowadzących do znalezienia posady jest szczególnie trudne dla obcokrajowca. Wynika to bardziej z braku orientacji na rynku pracy i poczucia zagubienia na terenie obcego kraju. Warto jednak podkreślić, że szukanie pracy nie musi wiązać się z niepotrzebnym stresem.

Oto kilka podpowiedzi, jak we własnym zakresie (można ponadto skorzystać z usług profesjonalnej agencji) rozpocząć poszukiwanie pracy w Polsce. Niezwykle pomocne będzie w tym zakresie przeglądanie właściwych stron internetowych. Śledzenie ogłoszeń z pewnością prędzej czy później zaowocuje podpisaniem umowy o pracę.

Niezbędne dokumenty

Osoby, które wolą działać i wziąć sprawy w swoje ręce mogą szukać pracodawców i bezpośrednio w sekretariatach składać CV oraz listy motywacyjne.

Co musi zawierać CV?

Najważniejsze dane, dzięki którym pracodawca od razu zorientuje się, z kim ma do czynienia. Dane osobowe typu nazwisko, kontakt, adres zamieszkania to po prostu podstawa – nie może ich brakować w tak ważnym dokumencie.

Istotne ponadto jest podanie wykształcenia i przebiegu dotychczasowej działalności zawodowej łącznie z ważnymi informacjami dotyczącymi dodatkowych umiejętności, odbytych kursów bądź szkoleń. Wszystkie dane w CV powinny być rzetelne i dokładne, ponieważ dobrze napisany dokument zwiększa szansę na otrzymanie pracy. Warto zainwestować w tłumaczenie dokumentów i zrobić na pracodawcy dobre wrażenie. Wskazane byłoby dołączenie listu motywacyjnego.

Należy mocno zaakcentować, że Ukraińcy – w chwili podpisania umowy o pracę z polskim pracodawcą – mają takie same prawa jak Polacy.

 

Źródło: http://www.irkl.org/

Licencja: Creative Commons