Login lub e-mail Hasło   

O duchu

Prawo składa się z litery prawa i ducha prawa. Duch prawa to jest to, co autor prawa "miał na myśli".
Wyświetlenia: 733 Zamieszczono 08/10/2016

.

Przebieg gry zależy od obowiązującego prawa. - To fundamentalna zasada Teorii Gier. Pisałem o niej wielokrotnie.

Gdyby prawa fizyki były nieco inne to nie powstałby taki Wszechświat z jakim mamy do czynienia. Także nas nie byłoby w innym Wszeświecie, w którym obowiązywałyby inne prawa. Nie umiemy obliczyć jakby on wyglądał, ale wiemy, że nie mógłby być taki jak nasz.

Natomiast. Wiemy jak różne prawa różnie kształtują życie w różnych państwach i (ogólnie) w różnych społeczeństwach. Wiemy, że nawet drobna zmiana obowiązującego prawa może spowodować rewolucję w życiu obywateli (albo w życiu poddanych).

.

Tym razem piszę artykuł o duchu prawa. Najpierw co nieco o duchach jako takich.

Wiara w duchy występowała u ludzi pierwotnych. W cywilizowanych społeczeństwach zanikła, zeby ponownie rozpanoszyć się w Średniowieczu. Za sprawą Kościoła Katolickiego. Oświecenie spowodowało ponowny regres wiary w duchy, która niestety obecnie odżywa.

Znowu za sprawą KK i szerzonego przez wyznawców Mieczysława Alberta Marii (trojga imion) Krąpca i innych neotomistów hasła "powrotu do średniowiecza".

.

Prawo składa się z litery prawa i ducha prawa.

Duch prawa to jest to,  co autor prawa "miał na myśli".

Zdarzają się ludzie przekonani, że litera prawa może zawierać błędy powodujące szkodliwe skutki sprzeczne z duchem prawa. Takie przypadki również się zdarzają, ale nie jest to reguła bezwyjątkowa.

Autorzy prawa cząsto piszą prawo pod siebie, w taki sposób, żeby ich przekręty były zgodne z prawem. stąd rózne "oraz innych roślin" albo "lub czasopisma".

Autorzy prawa mogą różnie "mieć na myśli" ale moim zdaniem duch prawa nie istnieje podobnie jak nie istnieją inne dusze i duchy. Problemem jest niedoskonałość języka. Nie ma sposobu napisania długiego tekstu tak aby był jednoznaczny. Stąd pole do popisu dla interpretacji i wykładni.

.

Smutna prawda jest taka, że na Wydziałach Prawa uczą głównie jak prawo omijać. Jak kraść i mordować, w taki sposób, aby było to bezkarne. Drugim tematem jest: jak tworzyć prawo dla wybranych. Czyli dla królika i jego znajomych.

.

Adam Jezierski

.

.

Podobne artykuły


37
komentarze: 46 | wyświetlenia: 3890
32
komentarze: 29 | wyświetlenia: 2378
30
komentarze: 27 | wyświetlenia: 39325
20
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1819
26
komentarze: 18 | wyświetlenia: 6223
18
komentarze: 10 | wyświetlenia: 1733
23
komentarze: 82 | wyświetlenia: 20951
15
komentarze: 24 | wyświetlenia: 2183
15
komentarze: 6 | wyświetlenia: 30523
14
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1380
17
komentarze: 39 | wyświetlenia: 16629
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Tekst rozsądny i w przejrzysty sposób napisany. Jednak co do ducha prawa, to myślę, że ten duch istnieje. To połączenie wiedzy na temat: czemu ma służyć prawo i stosowania tego prawa, ale nie tak, aby wykorzystać je przeciw komuś (tu częste działania straży miejskiej, gdzie celem jest danie mandatu), ale tak by służyło dla wszystkich (czyli normowało zasady współżycia społecznego). I dlatego bada ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewiecz: Prawo Rzymskie było dobre tzn. trwałe, ponieważ zostało zaakceptowane przez tych, którzy zostali przymuszeni do stosowania się do niego. (prawo zawsze wprowada się pod przymusem). Zostało zaakceptowane ponieważ było tworzone z myślą, zeby zbytnio nie zaszkodzić tym, którzy będą zmuszeni je stosować. Nazywanie tej mysli duchem jest z korzyścią dla różnego rodzaju religiantów .. ...  wyświetl więcej

  nse,  10/10/2016

@Janusz Nitkiewicz: https://pl.wikipedia.org/wiki/(...)4skiego
Trójkąt jako atraktor jest nie widoczny, jego fraktale powstające wewnątrz atraktora są efektem stosowania stałych reguł mających na celu powstawanie fraktali atraktora ( zamysłu ), jeśli te reguły nie będą przestrzegane to fraktale nie powstaną, a ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura:
Błędy występują zawsze i wszędzie. Dobre systemy wszelkiego rodzaju z czasem ulegają zwyrodnieniu.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska