JustPaste.it

Serwer współdzielony kontra serwer VPS – zalety obu rozwiązań

Niska cena, stała opieka specjalistów oraz prosty panel administracyjny kontra niezależność, elastyczność i indywidualność.

Niska cena, stała opieka specjalistów oraz prosty panel administracyjny kontra niezależność, elastyczność i indywidualność.

 

Decyzja, czy wybrać serwer współdzielony, czy VPS (Virtual Private Server), wydaje się trudna. Zanim ją podejmiesz, warto, byś zapoznał się ze specyfiką obu rozwiązań oraz skonfrontował je z własnymi potrzebami.

Czym jest serwer współdzielony?

Jest to obecnie jeden z najpopularniejszych modeli hostingu, w którym szczególną uwagę zwraca niska cena usługi. Koszt utrzymania tego typu serwera rozkłada się równomiernie na łączną liczbę jego użytkowników, których może być wielu. W praktyce wygląda to mniej więcej tak, że każdy użytkownik ma na serwerze odpowiednią (zadeklarowaną wcześniej) przestrzeń dyskową wyłącznie dla siebie, z pozostałymi dzieli się z kolei mocą obliczeniową oraz pamięcią RAM. W przypadku stron, gdzie ruch nie jest zbyt duży, takie rozwiązanie jest zupełnie wystarczające.

Jak działa serwer współdzielony i co umożliwia?

Oprócz wspomnianej już niskiej ceny, serwer współdzielony ma także kilka innych zalet. Należy do nich chociażby pełna i stała opieka administratorów. Może się ona okazać bezcenna szczególnie wtedy, gdy nie wszystkie działania na FTP są Ci znane. W cenę często wlicza się również naprawy błędów serwera oraz rozwiązywanie problemów, które mogą się pojawić na wielu etapach działania strony. Jest to bardzo przydatne szczególnie w przypadku, kiedy jesteś początkującym użytkownikiem i nie dysponujesz jeszcze odpowiednią wiedzą i doświadczeniem w administracji plikami na serwerze.

fot. Frederico Cintra/Flickr

O powiązaniach serwerów z SEO oraz najlepszych sposobach na poszukiwanie odpowiedniego hostingu przeczytasz w artykule Macieja Janasa.

Hosting VPS to ciekawa alternatywa

Serwer VPS to rozwiązanie, które może pozwolić Ci na uniknięcie przeciążenia wspólnych serwerów i strat spowodowanych przez ten fakt. Tani VPS jest obecnie w porównywalnych cenach do droższych serwerów współdzielonych. Warto, byś rozważył ten model hostingu, jeśli zakładasz, że Twoja strona będzie miała wielu odwiedzających ze względu na obszerną rozbudowę. Serwer VPS jest też opcją dającą dużo więcej swobody i niezależności.

Jak działa VPS?

Po zakupie miejsca na serwerze VPS usługodawca przydzieli Ci określoną część dysku do własnego użytku, podobnie jak ma to miejsce w przypadku hostingu współdzielonego. W tym kontekście różnic pomiędzy przedstawionymi modelami nie ma. Wisienką na torcie (za którą zapłacisz nieco więcej) jest dopiero odseparowany system operacyjny oraz pamięć RAM, która może być wykorzystywana wyłącznie przez Twoją stronę. Wówczas problemy innych użytkowników na tym samym serwerze nie wpływają na jakość usług świadczonych przez Ciebie. W dodatku w hostingu VPS na jednym serwerze zazwyczaj znajduje się tylko kilkanaście osób udostępniających swoje dane, co sprawia, że szanse na jego przeciążenie są minimalne. Kolejną zaletą tego modelu jest niezależność związana z indywidualnym wyborem oprogramowania, które nie musi być takie, jak u pozostałych użytkowników.

Jeśli pomimo przeczytania artykułu nadal nie jesteś przekonany, która z opcji hostingowych będzie w Twoim przypadku najlepsza, skorzystaj z pomocy przedstawiciela Hekko oraz 14-dniowego, bezpłatnego okresu testowego. W przypadku, gdy serwer spełni Twoje oczekiwania, z kodem rabatowym EXAG456765 otrzymasz aż 50% zniżki na pierwszy rok wybranego przez Ciebie pakietu hostingowego. Jeśli zaś pozostaniesz w Hekko na dłużej, jako stały klient z każdym kolejnym rokiem będziesz płacił o 2% mniej.

fot. thewritingzone/Flickr

Na koniec pamiętaj: Serwer współdzielony to w skrócie niska cena, opieka administratora oraz wygodny panel umożliwiający zarządzanie daną usługą. Serwer VPS to przede wszystkim elastyczność konfiguracji oraz niezależność właściciela, dzięki dostępności do pełnej mocy obliczeniowej.