JustPaste.it

Usuwanie tatuażu metodą laserową

Dzięki nowoczesnej technologii usuwanie tatuażu stało się skuteczne i bezpieczne.

Dzięki nowoczesnej technologii usuwanie tatuażu stało się skuteczne i bezpieczne.

 

Moda na tatuaże ma się całkiem dobrze, szczególnie wśród młodych ludzi. Jednak z biegiem czasu to, co miało być wyrafinowaną ozdobą, zaczyna szpecić lub po prostu przeszkadzać w życiu. O ile bowiem tatuaż na kostce nastolatki wygląda zwykle interesująco i frywolnie, o tyle na nodze prawniczki będzie niemiłym zgrzytem. Ponadto z wiekiem pogarsza się kondycja skóry, traci ona jędrność i gęstość, przez co tatuaż traci kształt i kontury.

Nikt robiący sobie tatuaż nie myśli przyszłościowo o jego usuwaniu. Kiedy jednak rysunek okazuje się „błędem młodości”, trzeba odwiedzić gabinet medycyny estetycznej wyposażony w laser umożliwiający usuwanie tatuażu.

Warto w tym momencie zaznaczyć, że zabiegowi temu poddają się czasem osoby, u których wcześniej wykonano makijaż permanentny. Jeżeli barwnik został wprowadzony zbyt głęboko, organizm sam go nie usunie w procesie naturalnego złuszczania naskórka i trzeba sięgnąć po laser.

Działanie lasera polega na rozbijaniu cząsteczek barwnika do wielkości, z którą poradzą sobie mechanizmy obronne organizmu. Barwnik zostanie potraktowany jako ciało obce, więc do walki z nim stanie układ odpornościowy, a konkretnie makrofagi.

Obecnie zazwyczaj korzysta się z laserów Q-switch wywołujących efekt fotoakustyczny. Impuls lasera dociera do barwnika i powoduje jego rozdrobnienie, jest natomiast całkowicie bezpieczny dla skóry. Dzięki temu ryzyko pojawienia się blizny jest niewielkie, a na pewno znacznie mniejsze niż w przypadku tradycyjnych metod (dermabrazji, lasera chirurgicznego CO2 czy głębokiego chemicznego peelingu). Bardzo rzadko zdarzają się inne powikłania, jak na przykład podrażnienie czy trwałe odbarwienie skóry.

Usuwanie tatuażu nie jest zabiegiem jednorazowym, lecz seryjnym. Tylko w przypadku niewielkich tatuaży może wystarczyć jedna wizyta, a prawie zawsze musi być ich 3-10. Wszystko zależy od wielkości tatuażu, koloru i rodzaju barwnika, wieku i kondycji skóry, a także indywidualnych uwarunkowań. Trzeba mieć świadomość, że najłatwiej usuwa się barwnik czarny, niebieski i granatowy, trudniej czerwony i brązowy, jeszcze trudniej żółty, niezwykle trudno zielony, a białego usunąć się nie da. Między kolejnymi zabiegami laserowymi musi upłynąć co najmniej 4 tygodnie – jest to czas potrzebny na regenerację skóry.