Login lub e-mail Hasło   

Tymbark Coca-Colą Rumunii. Jak firma z Wadowic podbija mało znany rynek

Akcja rozdawania jabłek z okazji 75-lecia Tymbarku. • Marcin Wojciechowski/Agencja Gazeta Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaką siłę mogą mieć polskie firmy za gra...
Wyświetlenia: 343 Zamieszczono 16/10/2016

 

Akcja rozdawania jabłek z okazji 75-lecia Tymbarku.
Akcja rozdawania jabłek z okazji 75-lecia Tymbarku. Marcin Wojciechowski/Agencja Gazeta
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaką siłę mogą mieć polskie firmy za granicą. Logo znanej w Polsce marki napojów można znaleźć w wielu rumuńskich sklepach spożywczych.
 

Produkty grupy Maspex, właściciela marki Tymbark, są wszechobecne na półkach sklepowych w Rumunii. Soki Tymbark, flagowy produkt przedsiębiorstwa z Wadowic, wyparły lokalną konkurencję. W 2013 roku inwestycje firmy w Rumunii osiągnęły wartość 72 mln euro, co dało jej pozycję największego polskiego inwestora w tym kraju.

Maspex jest obecny w Rumunii od 1996 roku jako La Festa International. Jest nie tylko importerem, ale również lokalnym producentem. Posiada duże fabryki w miejscowościach Valenii de Munte, Vatra Dornei, Timişoara i Giurgiu, a do wytwarzania soków wykorzystuje lokalne półprodukty.
– W Rumunii zatrudniamy około 1500 osób – mówi Dorota Lisiecka, rzecznik prasowy firmy Maspex. – Rumunia jest dla Maspeksu drugim, po Polsce, co do wielkości rynkiem, z punktu widzenia obrotów i zrealizowanych inwestycji, ale także pod względem siły nabywczej – dodaje.
Prezes Maspexu Krzysztof Pawiński.
Prezes Maspexu Krzysztof Pawiński.Adam Golec/Agencja Gazeta
Maspex od początku swojej działalności w Rumunii przeprowadził trzy przejęcia lokalnych spółek. Na ich bazie poszerzył paletę produktów o makarony i stał się wiodącym graczem, jeśli chodzi o sprzedaż herbatników, krakersów i precli. Maspex dobrze sobie też radzi w kategorii produktów instant. Chodzi tu o kawę cappuccino, kakao, zabielacze w proszku do kawy i herbatki rozpuszczalne.

W ofercie dostępnej na stronie rumuńskiego oddziału Tymbarka (tymbark.ro) można znaleźć nie tylko sprawdzone w sprzedaży na polskim rynku smaki, ale także produkty przygotowane specjalnie dla południowego klienta. Hitem jest zielony napój „Mar Verde”, wytwarzany przy użyciu lokalnych jabłek. Rumuni piją także chętnie „pulpă”, czyli soki z miąższem.
Maspex eksportuje nie tylko do Rumunii. Produkty firmy są obecne w Bułgarii, Czechach, Słowacji, na Węgrzech, krajach bałtyckich, na Bałkanach, w Rosji czy na Ukrainie. Sprzedaż zagraniczna to obecnie 33 proc. obrotów Maspexu, które w 2015 roku wyniosły ponad 3,7 mld złotych.

Podobne artykuły


17
komentarze: 71 | wyświetlenia: 2181
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1213
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1063
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1119
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 535
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 791
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 640
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 677
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 486
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 978
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 619
 
Autor
Dodał do zasobów: milord36
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska