Login lub e-mail Hasło   

Do czego służy baza danych?

Bazy danych służą do przechowywania danych w formie elektronicznej przez co zapewniają szybki i w miarę wygodny dostęp.
Wyświetlenia: 1.917 Zamieszczono 20/10/2016

Jako charakterystyczne cechy bazy danych zalicza się trwałość danych, rozmiar wolumenu danych i złożoność danych.

Wymagania stawiane bazie danych

Spójność danych

Baza danych powinna odzwierciedlać stan rzeczywisty tego co w bazie danych jest zawarte, to znaczy jeżeli mamy do czynienia z bazą danych biura podróży, to zawarte są tam dane klientów, którzy albo są aktualnie klientami, albo byli. Nie ma tu danych osób, który nie byli klientami, albo nie istnieją.

Ponadto, zależności między danymi wiernie odzwierciedlają zależności pomiędzy obiektami świata rzeczywistego. Dodatkowo na wszystkie dane w bazie, na które nałożono pewne ograniczenia integralności muszą te ograniczenia spełniać.

Baza danych musi być odporna na sytuacje, gdzie korzysta z niej conajmiej dwóch użytkowników, przez co mogą powstać dane niepoprawne na skutek równoczesnego modyfikowania danych. W sytuacji wystąpienia awarii dane nie mogą zostać utracone. Baza musi być odporna na przypadkowe błędy użytkowników takie jak przypadkowe usunięcie danych.

Efektywność

Wstawiania nowych danych, modyfikowania istniejących, usuwania i wyszukiwania danych jest koniecznie do zapewnienia efektywnego przetwarzania danych.

Odzwierciedlenie rzeczywistości

Struktura bazy danych musi odzwierciedlać obiekty świata rzeczywistego i powiązania pomiędzy tymi obiektami.

Producenci systemów zarządzania bazami danych oferują mnóstwo narzędzi do projektowania i zarządzania procesami modelowania danych.

Autoryzacja

Oznacza to, że nie wszyscy mają dostęp do bazy danych. Każdy z użytkowników posiada określone uprawnienia i na tej podstawie tylko użytkownicy identyfikowani unikalną nazwą i hasłem mają dostęp do bazy.


Współbieżność dostępu

Dość istotnym elementem jest zagwarantowanie możliwości równoczesnej pracy wielu użytkownikom tej samej bazy danych. Problem może pojawiać się w momencie, gdy kilku użytkowników modyfikuje ten sam zbiór danych w tym samym momencie.

Metadane

Wsparcie dla metadanych to najprościej mówiąc wsparcie dla informacji o bazie danych. Są to informacje opisujące między innymi struktury danych, dane przechowywane w bazie, użytkowników oraz związanych z nimi informacji o ich uprawnieniach.

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 480
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1138
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 275
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 668
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 310
6
komentarze: 58 | wyświetlenia: 2464
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1031
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141778
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 239729
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 111148
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122171
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska