Login lub e-mail Hasło   

Nowoczesne meble kuchenne i nowoczesny styl w kuchni – tylko co to znaczy?

Definicja ta nie jest tak łatwa jak się może wydawać. Co dziś charakteryzuje Nowoczesny styl w kuchni?
Wyświetlenia: 316 Zamieszczono 21/10/2016

meble na wymiar do kuchni

Styl Nowoczesny to bardzo nietypowe określanie, gdyż w przeciwieństwie do określeń takich jak „eklektyzm” czy „minimalizm” nie odnosi się do konkretnego stylu charakteryzującego się konkretnym zestawem cech, a odnosi się bardziej do obecnie panujących trendów i standardów. Blisko 100 lat temu określenie nowoczesnego stylu odnosiło się do noszenia sukni pozbawionych gorsetów i wielu innych rzeczy, których dziś nikt nie nazwałby nowoczesnymi. Mimo wszystko, każdy potrafiłby na zdjęciach, jakie zamieścił na swojej stronie producent mebli kuchennych wskazać nowoczesny styl, albo tak nam się przynajmniej wydaje. Co dziś charakteryzuje Nowoczesny styl w kuchni?

1 – Płaskie powierzchnie frontów

Szeroki wybór dostępnych patentów i sposobów na otwieranie frontów szafek kuchennych i szuflad, umożliwia produkcję mebli kuchennych bez odstających klamek czy uchwytów, które są przestarzałe, niepraktyczne i utrudniają zachowanie czystości. Również same powierzchnie frontów, jakie mają nowoczesne meble kuchenne – są gładkie. Kiedy przyjrzymy się szafkom i frontom z poprzedniej epoki, możemy dostrzec różnego rodzaju zdobienia, zarówno na frontach, jak i uchwytach. Nowoczesny styl idzie bardziej w kierunku praktycznym i prostym, a kuchnia w stylu minimalistycznym jest coraz częstszym zamówieniem, jakie otrzymuje producent mebli kuchennych lub projektant wnętrz.

2 – Zintegrowane meble na wymiar do kuchni

Kuchnia nie jest już zestawem indywidualnych mebli i wyposażenia kuchennego, a jednolitą konstrukcją dopasowaną do siebie w każdym calu. Piekarnik i mikrofalówka w nowoczesnej kuchni są zabudowane w szafkach kuchennych, zlew zintegrowany jest z kuchenną wyspą itd. Wszystko w nowoczesnej kuchni jest zafiksowane na stałe. W niektórych kuchniach nawet blat/stół kuchenny oddzielający kuchnię od pokoju jest nieruchomym elementem. Jeżeli daną kuchnię da się przemeblować… nie jest to nowoczesna kuchnia.

3 – Brak ornamentów

W ciągu ostatniej dekady, liczba urządzeń kuchennych pomnożyła się znacząco, elektryczne czajniki, ekspresy do kawy, mikrofalówki, roboty kuchenne, blendery i inne. Każda kuchnia jest przepełniona – nie potrzeba do tego jeszcze fikuśnych ornamentów, by ją czymś wypełnić. Dzisiaj, duży wysiłek jeszcze na pierwszym etapie – jakim jest projektowanie kuchni – skierowany jest w szukanie rozwiązań, mających na celu ukrycie i pomieszczenie wszystkiego w szafkach. W końcu bałagan = dyskomfort. Kuchnia zaniedbana przez jeden dzień zamienia się w pobojowisko, w którym nie ma miejsca, żeby swobodnie przygotować kanapki – w takim środowisku nie potrzeba nam jeszcze ozdobnych misek, fikuśnych odstających uchwytów, kwiatków w doniczkach itd.

4 - kuchnie na zamówienie, aż po Horyzont!

Projektowanie kuchni nowoczesnej opiera się na liniach horyzontalnych (poziomych). To jest sekret projektantów i producentów mebli, którego można początkowo nie dostrzec. Jednak wystarczy przejrzeć kilka gotowych realizacji czy fotografii nowoczesnych kuchni, by dostrzec powtarzający się motyw. Od podwieszanego sufitu, przez długi blat kuchenny po listwę pod niską zabudową szafek. Poszukaj, a szybko dostrzeżesz ten powtarzający się design.

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 476
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1137
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 265
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 666
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 303
6
komentarze: 58 | wyświetlenia: 2459
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1028
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141773
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 239709
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 111139
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122167
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska