JustPaste.it

Skoki spadochronowe – dowiedz się co jest prawdą, a w które mity wierzyłeś!

Czy pogorszenie wzroku w wyniku różnicy ciśnień jaki powstają podczas skoku zniechęciłoby Cię do skoku? Jeżeli tak to czemu, skoro problem ten właśnie sam wymyśliłem?

Czy pogorszenie wzroku w wyniku różnicy ciśnień jaki powstają podczas skoku zniechęciłoby Cię do skoku? Jeżeli tak to czemu, skoro problem ten właśnie sam wymyśliłem?

 

12-681x1024_small.jpg

Jeżeli sam nie jesteś ekspertem albo chociaż osobą z doświadczeniem w danej dziedzinie, twoja opinia dotycząca danej rzeczy, musi zostać oparta jedynie na przeczytanych lub zasłyszanych informacjach na dany temat. Dotyczy to każdego z nas. Nie możemy przecież posiadać doświadczenia w każdej istniejącej dziedzinie. Nie mniej jednak poleganie wyłącznie na przekazie z zewnątrz jest terytorium, na którym plotki, półprawdy i przeinaczenia rosną bardzo dobrze. Tym bardziej że negatywne informacje są znaczenie bardziej ekscytujące i łatwiejsze do zapamiętania niż te nudne i prawdziwe.

 

1 – Skok z większej wysokości to większe ryzyko!

Skok z drugiego piętra jest bardziej niebezpieczny niż z pierwszego, ale nie można przenieść tej analogii w chmury. Prawda jest taka, że skok z większej wysokości jest bezpieczniejszy. Poprawne otwarcie się spadochronu może zajmować jedynie kilka sekund, ale w tym czasie zdążysz przelecieć nawet do 250 metrów. Większa wysokość = więcej czasu i jest to istotne nie tylko dla dłuższej zabawy, ale daje to więcej czasu na korekcję błędów, poprawę prawidłowej pozycji etc. Skoki spadochronowe z dachu wieżowca są bardziej niebezpieczne niż te z samolotu lecącego nad chmurami.

 

2 – Utrata przytomności kończy się śmiercią!

Wiele osób martwi się o to, że albo w wyniku różnicy ciśnień, stresu lub wrodzonej choroby zdarzyło im by się „zdrzemnąć” w wyniku skoku, tak więc ich spadochron nigdy by się nie otworzył. Jednak w dzisiejszych czasach spadochrony wyposażone są w system AAD - Automatic Activation Device (ang.) To niewielkie urządzenie bazuje na różnicy ciśnień obecnych na różnych wysokościach, na jakich znajduje się skoczek. Zwykle są tak ustawione, że zbyt gwałtowna prędkość podczas wkraczania w pułap blisko 250 metrów skończy się automatycznym otwarciem spadochronu. Nauka jest wspaniała.

 

3 – Komunikacja w przestworzach

Wbrew temu, co można dostrzec w kilku scenach w filmach akcji, nie można komunikować się głosowo w trakcie skoku ze spadochronem. Nawet zbliżając się do innego skoczka na bliską odległość, nie usłyszymy nic. Pęd powietrza w trakcie lotu z prędkością 160 kilometrów na godzinę jest tak duży, że szum będzie jedyną rzeczą, jaką usłyszysz. Profesjonalni skoczkowie lub wojskowi, są wyszkoleni w komunikacji pozawerbalnej przy pomocy prostych gestów, by komunikować się w trakcie skoku.

 

4 – Twarde lądowanie

Spadochron spadochronem, ale nogi mogą nas zaboleć przy samym lądowaniu, prawda? Nie. Chyba że cofniemy się kilkadziesiąt lat wstecz. Dziś spadochrony wyposażone są w specjalne linki, które dodatkowo pomogą zwolnić tempo lotu i uczynić lądowanie, bardzo miękkim.

 

Mitów jest oczywiście jeszcze więcej. To prawda, że skoki spadochronowe nie są w 100% bezpieczne – bo po prostu nic nie jest. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że dziś rekreacyjne skoki spadochronowe są już bardzo rozpowszechnione i rozwinięte. Setki osób na świecie decyduje się na ten rodzaj poszukiwania wrażeń i są wśród nich osoby młode, jak i bardzo stare, takie z nadwagą i takie, które nie mają dobrej kondycji fizycznej. Nie jest to sport ekstremalny przeznaczony dla atletów i osób supersprawnych, a obecnie używany specjalistyczny sprzęt nie przypomina już worków ze spadochronem otwieranych pociągnięciem sznurka. Warto przekonać się o tym samemu – może nawet zapisując się na skok?