Login lub e-mail Hasło   

Dysleksja

Victor Widell szwedzki programista stworzył dla swoje przyjaciółki text który pokazuje jak widzą dyslektycy , zachęcam do przeczytania tego tekstu .
Wyświetlenia: 396 Zamieszczono 23/10/2016

Pamiętam że szkoły podstawowej jak trudno przychodziła mi nauka czytania , mimo że uczyłam się sporo, dalej byłam przeciętną uczennicą , w latach 80-tych mówiono o takich dzieciach "zdolny leń " , jak bardzo było krzywdzące to zdanie . W szkole średniej miałam dużo zainteresowań więc z czytaniem poszło dużo lepiej .

Nie dawno robiąc grafikę do   strony  internetowej o dysleksji zainteresowałam się bardziej tym schorzeniem i  postanowiłam się troche więcej dowiedzieć .To co mi najbardziej dokuczało to to ze litery często zmieniały miejsce i musiała się bardzo skupić żeby zrozumieć o czym jest tekst . Ponadto często myliłam b-d lub  p-q , a nauczenie się języka obcego to było prawdziwe wyzwanie. O ironio dyslektycy są bardzo kreatywni i można w tym gronie znaleźć wielu wybitnych pisarzy takich jak Agata Agatha Christie czy Hans Christian Andersen . Na dysleksje cierpiał również Albert Einstein , Leonardo da Vinci , Pablo Picasso , Thomas Edison i wiele innych  sławnych osób . Jak widać dysleksja nie ma nic wspólnego z niskim IQ wręcz przeciwnie , dyslektycy są często bardzo inteligentni .

Teorii na temat przyczyn dysleksji jest wiele  , więc przytoczę te najbardziej interesujące .

1. Przyczyna dziedziczna.

2. Mikroskopowe uszkodzenia mózgu związane ze szkodliwymi czynnikami chemicznymi, fizycznymi i biologicznymi .

3. Konflikt między półkulami. Często zdąża się tak że rodzice dziecka leworęcznego zmuszają dziecko po pisania prawa ręką co powoduje zaburzania pomiędzy półkulami w mózgu , co w rezultacie doprowadza to zaburzeń w czytaniu i pisaniu . 

4. Spowolnienie dojrzewania ośrodkowego układu nerwowego.

5.Niektóży psychologowie dopatrują się dysleksji z powodu przeżytej traumy , dużego stresu we wczesnym dzieciństwie , ale jest to dosyć małe grono .

Pani psycholog dla której robiłam stronę twierdzi że w większości przypadków dziedziczymy tą przypadłość po rodzicach  . Na przykład  Pan Maciej Kuroń odziedziczył tą przypadłość po swoim ojcu Jacku Kurońiu .

Victor Widell szwedzki programista stworzył dla swoje przyjaciółki text który pokazuje jak widzą dyslektycy  , myślę że nie tak łatwo go przeczytać , mój mąż miał problem a wiele razy nie potrafił zrozumieć tego co ja przechodzę a mieszkam w Grecji gdzie grecki alfabet nie ma nic wspólnego z polskim czy angielskim alfabetem .

dysleksia

Podobne artykuły


16
komentarze: 110 | wyświetlenia: 651
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 956
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 380
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 896
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 961
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 507
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1648
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 731
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 498
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 430
11
komentarze: 24 | wyświetlenia: 454
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 444
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 990
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 919
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 780
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Interesujące, ale trochę za mało. Jaka jest przyczyna dysleksji? Tego nie wiem po przeczytaniu artykułu. A osoby dyslektyczne mogą być ponad przeciętną inteligentne i precyzyjne jak Leonardo. Przyczyna gdzieś musi być i pewnie to już dawno odkryto?

  sylwka  (www),  23/10/2016

@Janusz Nitkiewicz: Dziękuję za konstruktywną krytykę dodałam co nie co , ale nie jestem w żaden sposób ekspertem .

  nse,  23/12/2016

@Janusz Nitkiewicz: Najprawdopodobniej Dysleksja objawia uszkodzenia CUN ( Centralnego Układu Nerwowego ) ... ubytki w korze mózgowej i poszerzenia https://pl.wikipedia.org/wiki/(...)lwiusza tomografia komputerowa to wykazuje ...
Takie uszkodzenia są między innymi powodowane https://pl.wikipedia.org/wiki/(...)lazmoza ...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska